Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Miért vagy jó matekos?

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[57] psbalint2008-11-06 01:52:10

sziasztok. úgy látom nagyon népszerű lett ez a topik, hát én is hozzászólnék. saját tapasztalat először:

mindig is alapszinten jó voltam matekból de mondjuk a varga tamáson onnantól kezdve volt esélyem országos döntőre, hogy magam, önszorgalomból elkezdtem foglalkozni a matekkal. így visszagondolva azt hiszem aki komolyabb általános iskolába jár (iskolák és tanárok közötti különbség) és mondjuk ugyanolyan fogékony a matekra mint én, nincs szükségük erre az önszorgalomra, ugyanazt az eredményt simán elérik az iskolai munkájukkal.

a gimnázium sem számított elit intézménynek, de amit tudtam, megtettem, egy 25. helyezésre volt ez elég 11.ben. egy komoly gimnáziumban tanító komoly matektanár szavaival élve (ez nem rólamszól) "tehetséges volt, de különösen sosem törte magát. oktv-döntőbe jutott, de ott semmit sem ért el". :) azt hiszem az oktvdöntőben 3féle tanuló van: aki tehetséges, és sokat dolgozik (ők nyernek), aki tehetséges, de nem dolgozik sokat, és aki olyan nagyon nem tehetséges, de dolgozik, és nagy sikernek tartja a döntőt (én a harmadik csoportba sorolom magam).

persze specmaton, nos, ott a döntő egyféle tanulóból áll: fazekasosokból..:) vitán felül a legjobb gimnázium, matematikai téren (végülis minden téren..), elég megnézni a versenyeredményeket, szerintem mérvadóak.

még egy utolsót: azt hiszem az egyetemi tanulmányokra felkészülendő mindenképp érdemes lehet a specmat.. a kiváltságos második kategóriás pozíció helyett talán kevésbé emelkedhetünk ki, de én például simán odadnám a 25. helyet mondjuk biztos előismeretekért cserébe :)

[56] Róbert Gida2008-11-06 01:50:40

"az első komolyabb eredményem az utolsó 2 év Zrínyi"

"Kimaradt az abacus is, és ezt talán a tanáromnak tudhatom be, akinek már nem volt mindenre kapacitása - ezért persze nem hibáztatom"

noname versenyek

Előzmény: [49] rizsesz, 2008-11-04 20:58:31
[55] Róbert Gida2008-11-06 01:48:17

"mégse a Fazekast írtam be. Tudniillik a SZIG közelebb van, és valahogy a környék is kevésbé ijesztő."

Mitől lenne ijesztő? Nem hallottam, hogy bármelyik diákot is megkéselték volna a környéken.

Előzmény: [43] RRichi, 2008-11-03 22:43:25
[54] rizsesz2008-11-05 23:50:32

Ehhez két kommentem van :): 1. a programozáshoz kell a matematikai tehetség :) én pár éve láttam neki, és az egész annyira magamhoz közeli dolog :) de sajnos a középiskolában ez is kimaradt a korábban említett okok miatt.

2. ami tök más műfaj :) és nekem sosem ment, az a fizika! én őszintén tehetségtelennek éreztem magam mindvégig :) semmi gyakorlati érzékem nem volt soha, ráadásul 9.-ben kezdtük el a fizikát, szóval hamar kiesett az érdeklődési körömből az egész (még úgy is, hogy egy oktv 2. fordulóra elég volt a megszerzett tudásom - muhaha :))

Viszont programozni érdemes fiatalon elkezdeni. Ezt aláírom, sőt támogatom - de matek érzék nélkül az sem megy.

Előzmény: [53] RRichi, 2008-11-05 19:05:29
[53] RRichi2008-11-05 19:05:29

Az, hogy neked nem megy, nem jelenti azt, hogy másnak sem mehet. Nekem anno általánosban nem voltak pro matektanáraim, mégis azért egész jók voltak az eredményeim (bár tényleg nem kimagaslóak).

Azonban programozásból mindössze annyit köszönhetek még szintén az általános iskolai tanáromnak, hogy megadta a lehetőséget, és ezért nagyon hálás is vagyok neki. Meghirdetett egy programozószakkört, amire lementem, és mindössze a Pascal alapjait tanultam meg tőle. A mostani tanárom profi, de tanulni tőle sem tanulok semmit. Gyakorolni szoktam órákon, de azt otthon is tudok, semmiben nem különbözik a kettő. Tavaly 5. lettem Nemes programozóin.

És mellesleg a C# programnyelvet tanári segítség nélkül, a haverokkal tanultuk meg...

Előzmény: [52] KK07, 2008-11-05 13:37:46
[52] KK072008-11-05 13:37:46

Helló! Próbáltál kimagaslót elérni, tanár nélkül? Én próbálkoztam, bár nem matekból, mert általánosba nem érdekelt, a tanáromat sem szívleltem. Másból próbáltam leégés volt, és a tanárom minket alázott le utána hogy mért vagyunk ilyen hülyék! Erre csak ennyit tudnék mondani, :):):)!!! Még mindig tartom azt amit az este írtam :P! Üdv: Kristóf

Előzmény: [51] RRichi, 2008-11-04 22:50:50
[51] RRichi2008-11-04 22:50:50

Egyrészt... én mindig is rüheltem az angolt, de általánosban bírtam az angoltanáromat (most már nem, de most értelemszerűen más a tanárom, és különben is ez egy másik történet).

Másrészt sztem lehet jó tanár nélkül is kimagaslóvá lenni, ha valakinek van tehetsége/akaratereje ahhoz, hogy önmagát képezze. Nekem hálistennek azért profik a tanáraim :D

Előzmény: [50] KK07, 2008-11-04 21:47:00
[50] KK072008-11-04 21:47:00

Szia Rizsesz! Bár én nem a Fazekasba járok, haverom oda járt, Ő egy matek olimpiai bronzérmet tudhat magáénak. De úgy gondolom (vesetek meg ha rosszul gondolom)bár hol lehet tanulni, és kimagaslóan szép eredményt elérni. Én nem spec matekos vagyok, mindössze matek faktos vagyok ami annyit takar hogy hetente csak 7 matekórám van, de ha az ember küzd, és mellé állnak, mert sztem sok minden múlik a tanárán, akkor lesz eredménye a matekban. Ha szereted a tárgyat, akkor kell egy jó matek tanár, különben hiába szereted ha nem segít senki sem. Ha szereted a tanárt akkor a tárgyát is tanulod, más nem tiszteletből. Ha utálod a tárgyat, a tanárt is utálni fogod. Hiszen olyat tanít ami neked kínai. A legtöbb matek tanárt sztem nem szeretik, hiszen a legtöbben nem szeretik a matekot sem. Az én anyukám matektanár, mikor a suliba mentem, fel készített hogy akit kaptunk kemény, és tanulni kell nála, nem lazulhatok mint általánosba. Nem hitem neki, de már hiszek neki, hisz a keményen küzdenem kellet azért hogy elismerjem saját magamnak, helyem van a matek fakton. Mellém állt és nem hagyta hogy elkalózkodjak, mind amellett hogy anyukám is matektanár. Ha anno nem kötelez a nehezebb feladatokra, és a Kömal feladatok csinálására, akkor valószínűleg még mindig ellenék a 4-sel vagy 5-sel és középszintű érettségire mennék. Már nem ezt teszem, hiszen emeltre készülők. A Kömal-t is rendszerességgel csinálom, nem mint 9.be, akkor max 2 feladatott küldtem be , mert többel nem foglalkoztam. Már tudom igaza volt, akkor mindig gyűlöltem, inkább fociztam volna. Már köszönök neki mindent amit elértem. 18 éve tanár, eddig mindössze 2-en buktak meg nála érettségin, de szóbelin mindenki át ment. Sztem ez nagy szó, hiszen nálunk is van akinek fogalma sincs pl : mi a derékszög. És nem azért mert tanított rendesen, hiszen ha képes 1 ember 5irni , akkor már nem a tanár az aki nem tud tanítani. Tehát Rizsesz, sztem jól jártál akkor is ha nem a Fazekasba tanultál, én se bánom hogy nem spec matekon vagyok, hiszen kiváló tanárom van, ami specen lehet hogy nem adatott volna meg. Üdv: K. Kristóf

Előzmény: [49] rizsesz, 2008-11-04 20:58:31
[49] rizsesz2008-11-04 20:58:31

Én egy kicsit kedvetlenül olvasom már egy ideje a hozzászólásokat - ugyanis én Fazekasos szerettem volna lenni, mármint specmatos, de elkéstem a dologgal.

Elég erős, nem matek tagozatos középsuliba jártam, a matektanárom pedig elképesztően jó tanár volt. Sikerült 28, teljesen eltérő gyerek mindegyikéből kivernie az ötös matek érettségit (a nem fakultálók sem az utolsó 2 évnek köszönhették szerintem :); négy OKTV II. kategóriás döntője volt, én személy szerint kétszer voltam döntős, csakúgy, mint egy másik osztálytársam (az egy külön történet, hogy ő ezek után magyar bölcsész lett :); ami a 6 Nemes Tihamér döntője mellett pláne fura).

Szóval visszatérve magamra: ebben a nyolcosztályos gimiben 5. és 8. osztály között nem is voltam kimagasló szerintem, az első komolyabb eredményem az utolsó 2 év Zrínyi és Varga Tamás döntője, de az egyik osztálytársam, aki átment a Fazekasba, ő nyert is Varga Tamást.

Kimaradt az abacus is, és ezt talán a tanáromnak tudhatom be, akinek már nem volt mindenre kapacitása - ezért persze nem hibáztatom, de talán ha hamarabb jön rám az önbizalom és nem csak 9.-ben kezdek el Kömalozni, hanem már korábban is elmebeteg módjára oldogatok meg mindent, akkor talán máshogy alakultak volna a dolgok (igaz, így is matematikus lettem, a manapság egyre népszerűbb biztosítási matematikus formájában :)) de azért az nem mindig az igazi.

Erről mi a véleményetek? Azt hiszem, Ágostonhoz intézem leginkább ezt a kérdésemet.

[48] RRichi2008-11-04 19:36:23

:D

[47] Csimby2008-11-04 17:44:51

Akkor majd Kömalban, Arany Danin, Kürschákon, OKTV-n bizonyíthattok...

Előzmény: [43] RRichi, 2008-11-03 22:43:25
[46] Tibixe2008-11-04 17:26:15

Visszaolvasva valóban nem derül ki egyértelműen:

Az előző hozzászólásom a saját osztályomról szól, máshol nyilván kicsit mások az arányok.

Előzmény: [44] vogel, 2008-11-03 22:52:39
[45] Maga Péter2008-11-04 10:11:15

Na, azért annyira nem kell melldöngetni, sokkal jobb az a Fazekas nálatok...:):)

Előzmény: [43] RRichi, 2008-11-03 22:43:25
[44] vogel2008-11-03 22:52:39

Ez nagyon érdekes. De azért az oktv 3. kat. eredményeket nézve inkább 10-15 fős egy válogatott. De te biztos jobban látod.

Előzmény: [42] Tibixe, 2008-11-03 22:42:37
[43] RRichi2008-11-03 22:43:25

Nekem anno mindenhez megvolt a pontszámom, de mégse a Fazekast írtam be. Tudniillik a SZIG közelebb van, és valahogy a környék is kevésbé ijesztő. Amúgy nem bántam meg, szerintem vagyunk azon a szinten mint a Fazekas...

Amúgy meg késő van, szóval jóéjszakát!

Előzmény: [41] vogel, 2008-11-03 22:24:23
[42] Tibixe2008-11-03 22:42:37

Persze, elméletben így van. A gyakorlatban viszont ha ott körülnézel, látsz egy maximum 8 fős ,,válogatottat'' és 25 ,,állampolgárt'', akik a fél karjukat odaadnák ha cserébe békénhagynák őket a matematikával :)

Előzmény: [41] vogel, 2008-11-03 22:24:23
[41] vogel2008-11-03 22:24:23

Az analógia nem jó, mert mi nem "állampolgárságot" akarunk, hanem "válogatott kerettagságot". És én mégiscsak hiszek benne, hogy oda bekerülni a legnehezebb lehet. Pesten 3 vagy mennyi specmat. van és kevés gyerek lehet, aki első helyen nem a fazekast írja be. Emellé jön az oktatás színvonala.

Előzmény: [37] Tibixe, 2008-11-03 21:48:47
[40] Tibixe2008-11-03 22:21:21

Pont ide írta valaki: ,,Szerintem a matematika műveléséhez szükséges gondolkodásformák már kisgyermekkorban kialakulnak. Ezért vettem illetve készítettem gyermekeimnek olyan játékokat, melyek ezeket a képességeket fejlesztik. Nagyon sokat foglalkoztunk velük a nejemmel (nem adtuk be őket bölcsödébe, oviba is csak délelőttre). Iskolai tanulmányaik során odafigyeltünk rájuk, de külön matekból nem foglalkoztunk velük. Mind a három jó matekos lett.''

Nem a gének számítanak, hanem ha a szülők hozzáállása a matematikához.

Ez nyilván nem a Newton meg Lagrange ( hát még Ramanujan ) szintű tehetségekre vonatkozik, de a ,,jó matekos'' szintig bőven elviszi a gyereket.

[39] RRichi2008-11-03 21:58:25

Ez baromság. A tudás semmiképpen sem öröklődhet, de a tehetség sem öröklődik szükségszerűen. Nekem nagyszülőkig visszamenőleg egy kiemelkedő matematikus sincs az őseim között, én mégis - úgy ahogy - az vagyok... és ki van csukva, hogy amiatt, mert foglalkoznék vele ugyanis nem vagyok valami szorgalmas...

Előzmény: [37] Tibixe, 2008-11-03 21:48:47
[38] RRichi2008-11-03 21:51:35

Az oktatás színvonala sem klasszisokkal jobb... Persze nem a Tóth József Géplakatos Főiskolához kell viszonyítani, mert annál tényleg jobb...

[37] Tibixe2008-11-03 21:48:47

Ilyesmi...

Gagyi analógiával: Attól, hogy a brazil focisták jobban fociznak, mint a portugálok, nem nehezebb megkapni a brazil állampolgárságot, mint a portugált.

És hogy az eredeti kérdést is megválaszoljam: Miért vagy jó matekos? Valószínűleg azért, mert már apád ( anyád ) is az volt.

( Persze, én is ismerek olyan matematikuspalántát, akinek a tágabb családja a mai napig disznót tart, de lássuk be, nem ez a jellemző )

Előzmény: [36] vogel, 2008-11-03 21:25:21
[36] vogel2008-11-03 21:25:21

Akkor csak az oktatás színvonala lenne klasszisokkal jobb (ha bekerülni nem feltétlenül sokkal nehezebb...)??

[35] RRichi2008-11-03 21:22:22

Mint mondtam élvonalban van, így oda nehezebb bekerülni mint egy nem élvonalban lévő gimibe, de nem feltétlen nehezebb, mint egy másik szintén élvonalban lévőre.

Előzmény: [34] Tibixe, 2008-11-03 21:03:19
[34] Tibixe2008-11-03 21:03:19

Pl. hogy oda különösebben nehéz bekerülni.

[33] RRichi2008-11-03 20:55:08

Milyen mítoszt? Egyszerűen élvonalban van, de nem jobban, mint más híresebb matektagos gimik.

Előzmény: [32] Tibixe, 2008-11-03 20:35:52

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]