Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: A KöMaL pontverseny

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]    [31]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[105] Rizsa2004-02-10 14:08:54

Szerintem Aron megvalositott otlete tenyleg remek, ugy lehetne ezt leginkabb kiterjeszteni, hogy a honlapre a megoldasok melle felkerul az osszes lehetseges hiba. Legalabbis en szoktam mellekelni egy ilyen kis "papirfecnit", amin rajta van minden fontos adat, kiemelve a mintamegoldasokat, az alternativan dolgozok munkamenetet :), es a nem versenyszeru dolgozatokat :). Ha ezek felkerulnenek az internetre, ami a javitoknak szerintem nem nagy idobefektetes (akinek nem inge...:)), akkor szerintem lenyegesebben tobb konfliktus lenne elkerulheto.

Udv, Rizs

[104] Tábor Áron2004-02-10 10:48:28

A javítók nagyon gyors reagálását azért is nehéz megvalósítani, mert azért mindig eltelik némi idő, amíg a dolgozatok hozzánk kerülnek vagy pláne kijavításra kerülnek. (Most pl. a beküldők már gondolom nagyban a januári szám példáit oldogatják, de én még nem láttam a decemberieket.) Viszont egy ilyen jellegű kezdeményezés már megvalósulni látszik: a szeptemberi B. 3652 feladat megoldásához és javításához fűződő megjegyzéseim a februári számban megjelentek. Remélhetőleg aki szeptemberben foglalkozott ezzel a feladattal és a KöMaL-pontverseny iránti érdeklődése kitartott februárig, annak ilyenkor is tanulságos ez a hozzászólás. Azt persze érdemes megfontolni, hogy a nyomtatott megjelenésnél hamarabb, már az interneten, itt a fórumban közzétegyünk ilyen kiegészítéseket.

Előzmény: [103] lorantfy, 2004-02-09 23:24:09
[103] lorantfy2004-02-09 23:24:09

Kedves Endre és KÖMAL feladatokat küldők!

Pálinkás Csaba [99] hozzászólása óta én is azon gondolkodtam, hogy nagyon hasznos lenne ha a beküldő diákok valamilyen viszajelzést kapnának az elkövetett hibákról. Jó lenne, ha visszakaphatnák a kijavított dolgozatokat, de ha jól tudom azokat az év végéig a szerkesztőségben tartják és a visszaküldés csak azután lenne lehetséges. Ez olyan lenne, mintha matekórán nem osztom ki a kijavított dolgozatokat csak annyit mondom a diáknak, kettest kaptál, majd év végén megnézheted mi volt a hibád. Tehát legfeljebb a dolgozatok másolatát kaphatnák vissza a beküldők időben. Mondjuk kb. 100 diák befizetné ezt a külön szolgáltatást. Akkor ezeknek számlát küldeni, nyilvántartani kik ezek, a javítóktól visszajövő dolgozatok közül kiválogatni a dolgozataikat, összegyüjteni, ezekről fénymásolatot készíteni és kipostázni… Hát elég nagy meló lenne. Erről persze nem nekem kell nyilatkozni, csak elképzeltem mivel járna.

Szerintem úgy lehetne javítani a helyzeten különösebb pluszmunka nélkül, hogy

1.A megoldásvázlatok előbb, mondjuk 1 héttel a beküldési határidő után felkerülnének a honlapra, statisztikák nélkül. Erre úgy emlékszem egyszer már volt példa, múlt év májusában. (Most az októberi megoldások februárban kerültek fel).

2.A javítók az összesítés mellé leírhatnák röviden mi volt a tipikus hiba, vagy hiányosság. Ha vállalnák ezt – különben minden elismerésem az övéké a végzett munkájukért – felkerülhetne a statisztikával együtt a megoldásvázlatok mögé.

3.A Fórumon megbeszélhetnénk a határidő lejárta után a feladatokkal kapcsolatos problémákat – én erre gondoltam, amikor megnyitottam az ilyen című témát.

Ha nem is kapná a kezébe a beküldő a kijavított dolgozatát, de rövid idővel a beküldés után visszajelzést kaphatna, összevethetné a saját vázlataival.

Előzmény: [102] Csóka Endre, 2004-02-09 01:08:52
[102] Csóka Endre2004-02-09 01:08:52

Egy korábbi vitát szeretnék folytatni, a pontversenyek rendszeréről.

Én 6 évig küldözgettem a KöMaL-t, és az a véleményem, hogy a C-Gy-F-N rendszer volt a legjobb. 7. és 8. osztályos koromban még ez a rendszer működött, én lelkes voltam, 7.-ben mind a négyet csináltam, majd 8.-ban a C-ket már nem. A következő évben minden matekos ismerősömmel együtt rossz véleménnyel fogadtuk a rendszer megváltozását. 9.-ben az A-kat és a B-ket küldtem (a C-ket is elkezdtem, de csak az előző győztes miatti felháborodásból). A B pontversenyben mind a 10 feladattal foglalkoznom kellett, a biztonság kedvéért ugyanis mindig 7-et küldtem be, egyet-kettőt nem tudtam megoldani, és így csak egy-két rövid 3 pontost nem kellett beküldenem, ami szinte semmi könnyebbséget nem jelentett. Később az 5 pontosokon kívül a többi már nem jelentett nekem igazi kihívást, ezért el is ment a kedvem attól, hogy 10 példával foglalkozzak egynéhány kedvéért, úgyhogy a következő évben már csak az A-kat csináltam. Innentől kezdve 3 éven keresztül folyamatosan havi 3 példával foglalkoztam, ami nagyon kevés volt, és most így visszanézve úgy érzem, ez a 3 év KöMaL-ozás sokkal kevesebbet jelentett nekem, mint az első 3. Ha maradt volna az előző rendszer, akkor csinálhattam volna az F-eket és az N-eket, ami havi 10 feladat (6 db F és 4 db N), és ez szerintem tökéletes lett volna számomra.

Minden érvet összevetve, ha én dönthetnék, akkor a következő rendszert választanám: 4 db C, 8 db Gy, 6 db F és 4 db N. Minden feladat egységesen 5 pont. Minden középiskolás legfeljebb 2, egymást követő pontversenyben (C-Gy, Gy-F, F-N) indulhat. Második megoldásért vagy általánosításért nem jár pont.

Emellett versenyzői és javítói tapasztalataim alapján is az a véleményem, hogy ez a verseny rengeteget veszít az értékéből azzal, hogy a kijavított megoldások soha nem jutnak vissza a versenyzőkhöz. Versenyzőkoromban is sok pontot vesztettem úgy, hogy azóta sem tudom, miért vontak le, és most saját és javító társaim dolgozataiból is látom, hogy rengeteg diák követ el olyan elvi típushibákat (olykor hajmeresztőeket is), amiket így szinte biztos, hogy legközelebb is ugyanígy el fog követni, és ezután is mindig csak azt fogja tapasztalni, hogy megint lepontoztak egy feladatát, amit szerinte ő jól megoldott. Volt is már ezen a fórumon egy hozzászólás a témában.

A visszaküldés persze pluszmunkával és ezáltal pluszköltséggel is járna, ráadásul vannak olyanok, akiket ez nem érdekelne, és olyanok is, akik így is megtudják, hogy mit rontottak el, nekik értelemszerűen nincsen erre szükségük. Ezért én azt javaslom, hogy legyen egy ilyen fizetős különszolgáltatás, és ez fedezhetné a költségeit. Legalábbis valamelyik pontversenyben érdemes lenne kipróbálni.

Előzmény: [309] Kós Géza, 2003-11-04 14:40:57
[101] Degu2004-02-07 14:17:23

Legújabb számban a P.3681.-es feladatnál az argon atommagjának tömegére 36,94647 ATE, a klór atommagjának tömegére 39,94560 ATE van feltüntetve. Szerintem az adatokat felcserélték, tényleg hibás, vagy csak én néztem el, jó az, ha ugyanezekkel az adatokkal oldom meg a feladatot, csak felcserélem őket?

[100] peti3172004-02-07 08:38:36

Tisztelt Kós Géza!

Én a [95]-ben leítakat ismételném meg:), mert biztosan valahogy feledésbe merült, és fontos lenne, hogy választ kapjak a kérdésemre.

Köszönettel:

Nagy Péter

[99] Kós Géza2004-02-06 19:47:50

Kedves Csaba,

Csak ismételni tudom a [93]-ban leírtakat. A szerkesztőségben megnézheted a dolgozataidat és a javítók megjegyzéseit.

Előzmény: [98] PálinkásCsaba, 2004-02-06 16:26:27
[98] PálinkásCsaba2004-02-06 16:26:27

Tisztelt Javítók Tisztelt Szerkesztőség!

A KöMaL pontversenyének eredményeit olvasva előfordul, hogy látom, nem kaptam meg a maximális pontot egy-egy feladatra, és el nem tudom képzelni, hogy mit nem vehettem figyelembe(gondolok itt elsősorban azokra az esetekre, amikor csak 1 pontot vonnak le), és van olyan alkalom, hogy ez még sokáig rejtély is marad, mert a netes megoldásvázlatból sem jövök rá. Azt szeretném kérdezni, hogy kihez fordulhatok, ha az esetleges pontlevonások okáról szeretnék kérdezni?

[97] Gyarmati Péter2004-02-05 23:07:24

A lejárt határidejű feladatokról külön topik van, sok hozzászólással. Ezért nem tudok egyetérteni a KöMaL egyik prominens személyiségének azzal a megállapításával, miszerint a versenyző a reklamáció esetén sem vehet igénybe segítséget.

A másik prominens személyiség egyik KöMaL ankéton tett egy ominózus kijelentést, miszerint a KöMaL pontversenyének eredménye és az egyéb versenyek (Arany Dániel, OKTV) eredményei összecsengenek, és ez így helyes! Nem szükségszerűen igaz, ld. Surányi professzor úr cikke (2003. decemberi szám).

[96] HP2004-01-25 00:32:56

Tisztelt Feladatjavítók, Kömal Szerkesztőség!

Októberi informatika feladatok kb. mikorra lesznek kijavítva?

[95] Békési István2004-01-23 15:17:50

Tisztelt Javítók és Szerkesztők!

Kétszer is küldtem e-mailt az októberi 'B' jelű matematika feladataim miatt, mivel azokat nem javították ki. A feladatokat a határidő letelte előtt küldtem be e-mailben és megfeleltek minden formai követelménynek. Válaszukat várom a problémával kapcsolatban, e-mailben vagy levélben, de a fórumot is figyelni fogom.

Békési István 10. évfolyam Veszprém, Lovassy László Gimnázium

[94] peti3172004-01-23 14:43:21

Kedves Javítók!

Két hónapja már írtam, hogy a biztosan beküldött B.3656-os feladatom mellé kaptam egy kihúzást, mintha nem küldtem volna be. Akkor azt a tanácsot kaptam, hogy várjam meg míg minden szeptemberi feladatot kijvítanak. Ez most következett be, és a feladatom úgy látszik még mindig nem került elő. Szeretném megtudakolni, hogy ilyenkor mit lehet tenni.

Köszönettel:

Nagy Péter

[93] Potato2004-01-20 11:46:18

Kedves Kós Géza!

Elnézést a felesleges helyfoglalásért, de én emberke osztálytársa vagyok, így az én nevemnek is fel kell kerülnie. Én úgy döntöttem, hogy erre a fórumot használom (hisz ez is honlap része :). Tehát, Hammerl László voltam.

[92] Kós Géza2004-01-13 19:54:35

A válogatás egyáltalán nem egyszerű dolog. Az év végére egy nagy szekrény tele lesz a kijavított dolgozatok kötegeivel. Tavaly összesen 259 matek és fizika feladat volt, az adatbázis szerint ezekre összesen 44346 dolgozat érkezett. 44ezer A4-es lap még becsomagolva sem kis helyet foglal el...

Ha személyesen bemész a szerkesztőségbe (érdemes előre egyeztetni), akkor talán megengedik, hogy Te magad kiválogasd a dolgozataidat. Ha ügyes vagy, dolgozatonként pár perc elég, de így is sok óra munka.

Előzmény: [89] Kritya3, 2004-01-12 18:46:58
[91] Kós Géza2004-01-13 19:37:52

Kedves András,

A dolgozatok szétválogatásához nekem nincs sok közöm. Keresd fel a szerkesztőséget.

Előzmény: [90] Rizsa, 2004-01-13 13:21:33
[90] Rizsa2004-01-13 13:21:33

Tisztelt Kós Géza!

Azt szeretném kérni, hogy nézzék meg még egyszer testvérem, Kőrizs Beatrix, októberi dolgozatait. Egy hónapja jártam a szerkesztőségben, és már a szétválogatásnál azt mondták a dolgozatokra, hogy késtek, mert azt hitték róluk, hogy szeptemberiek, ennek utána lehetne járni?

Tisztelettel,

Kőrizs András

[89] Kritya32004-01-12 18:46:58

Nekem is ilyen témájú kérdésem lenne: Ha én év végén a verseny lezárása után küldök egy +címzett, felbélyegzett válaszborítékot, lehetséges hogy elküldik nekem a kijavított dolgozataimat?

Előzmény: [87] Kós Géza, 2004-01-12 17:39:01
[88] Kós Géza2004-01-12 17:43:43

Kedves Emberke,

A szeptemberi fizikák már mind ki lettek javítva, és az októberiek fele is.

A honlapon az eredményben csak azok jelennek meg, akik legalább 1 pontot (vagy legalább 1 nem versenyszerű dolgozatot) elértek, de az iskolák listájában mindenki szerepel.

A programot nem szeretném oda-vissza átírogatni. :-)

Előzmény: [86] emberke, 2004-01-12 17:03:32
[87] Kós Géza2004-01-12 17:39:01

Kedves Gábor,

Azt tudom ajánlani, hogy keresd fel a szerkesztőséget, ott kikeresheted a dolgozataidat és megnézheted.

Előzmény: [84] InFeRnO, 2004-01-09 18:21:20
[86] emberke2004-01-12 17:03:32

Kedves Kós Géza!

Lenne egy kis problémám. Az iskolában a fizika tanár kötelezi a diákokat, hogy félév végéig a nevüknek meg kell jelennie a kömal honlapján. Én már regisztráltam, de még a dolgozataim nincsenek kijavítva. Lenne lehetőség esetleg arra, hogy január 23-a előtt egy hónapra kíirnátok azoknak a nevét akik regisztráltak és melléje írnátok 0 pontot? Egy hónappal később már le lehetne venni. Az egészet előre is köszönöm.

emberke

[85] pongrácz2004-01-12 12:55:11

Köszönöm a segítséget!

[84] InFeRnO2004-01-09 18:21:20

Tisztelt Kós Géza!

Az lenne a kérdésem, hogy meg lehet-e tudni valahonnan, hogy miért vontak le pontokat a beküldött dolgozataimból? (P.3642. P.3645. és P.3649. Tudom, hogy ez "csak" három pont, de akkor is kiváncsi lennék rá, mert úgy gondolom, hogy maga a megoldás helyes és az oda vezető lépéseket is mind leírtam...)

Válaszát előre is köszönöm: Matulik Gábor

[83] Kós Géza2004-01-08 11:09:39

Kedves Suhanc,

A tavalyi csekély érdeklődés miatt idén valószínűleg nem lesz szakkör.

Előzmény: [80] Suhanc, 2004-01-04 19:36:03
[82] Kós Géza2004-01-08 11:06:02

Szia András,

E-mailben válaszoltam.

Géza

Előzmény: [81] pongrácz, 2004-01-06 13:51:17
[81] pongrácz2004-01-06 13:51:17

Kedves Géza!

Ne haragudj, hogy megint ezzel zavarlak, de már január van, és kezdek nagyon félni attól, hogy a feladatom már sosem kerül elő. Érdeklődnék, mi ilyenkor a teendő, mert biztos vagyok benne, hogy jó a megoldásom, és most sokat számít az az 5 pont.(A feladatot megoldással együtt megtaláltam egy könyvben, ezért vagyok ilyen biztos a dologban.) Ha mégsem a fizikák között van, akkor semmilyen módon nem tudom bizonyítani, hogy beküldtem?

Tisztelettel: Pongrácz András

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]    [31]