Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Fizikások válaszoljanak

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]    [31]    [32]    [33]    [34]    [35]    [36]    [37]    [38]    [39]    [40]    [41]    [42]    [43]    [44]    [45]    [46]    [47]    [48]    [49]    [50]    [51]    [52]    [53]    [54]    [55]    [56]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[103] riiaa2005-10-26 13:45:52

A balkez ket ujjaval es a jobbkez egy ujjaval alkotott 1mm-nel nem nagyobb resen keresztul nezve ugy latunk mintha gyengebb nagyiton keresztul neznenk.Miert?

[102] nemethgg2005-08-01 18:26:50

Köszi a tippeket. A led tuti hogy megfelelő áramot kap. Be is kapcsol a relé, csak néha nem akar. Valószínű a fogyasztó rántja meg a 230V-ot olyannyira, hogy a moc már le is zár. A szűrést még nem próbáltam. Vagy amire még gondolok az az, hogy a relé tekercsének kb 3KOhm az ellenállása és nincs akkora húzó ereje. vagy nem tudom. Valami olyasmi megoldás kellene ami a mocon tartja a feszültséget még akkor is ha azt valami le akarja húzni.

[101] gxa2005-07-29 01:25:39

Szia!

Eleg lesz am egyszer is :) Egyebkent igy latatlanban tippelve: nem az a gond, hogy az izzo elegge megrantja a halozatot, amikor bekapcsol? Ha ez a problema, akkor zavarszures kell a 6. lab ele. Esetleg proba masfajta fogyasztokkal, ha van ra lehetoseg.

Esetleg ehhez meg tarsulhat az, hogy nem kap eleg aramot a LED a masik oldalon, ezert a triac nem gyujt be uzembiztosan. Sajnos nem talaltam adatlapot a neten, ezert tippem sincs, hogy mennyi kell neki...

Ha ezeket mar vegigjatszottad, akkor sorry. Egyebkent kb. milyen frekvenciaval prellez?

Attila

Előzmény: [100] nemethgg, 2005-07-27 21:37:59
[100] nemethgg2005-07-27 21:37:59

Váltakozó áramú relé vezérlésével vagyok problémába. van működő kapcsolásom. Pontosabban egy moc2030-as opto triakkal vezérlem. Csak egy probléma van: amikor vezérlést adok az opto-nak akkor a relé igaz bekapcsol terheletlen állapotban, de ha leterhelem mondjuk egy 100VA-es izzóval akkor már prellezik. Vagyis elszökik az áram a relé tekercséről . Ha valakinek van erre a dologra valami megoldása akkor szivesen fogadom.

[99] Farkas Györke2005-06-21 13:01:26

gxa!

Tényleg elrontottam a neveket, Javítás: a 2-ben aaz emitter helyett a bázis a helyes kifejezés!

[98] gxa2005-06-19 21:59:50

Sziasztok!

1) Szerintem egy ilyen relét nehezen vennél rá, hogy egy bekapcs után elengedjen :) Az öntartó kapcsolást már leírták előttem, persze ehhez minimum kétáramkörös relé kell. Egyébként nem nagyon van értelme relét használni, kivéve, ha követelmény a galvanikus elválasztás.

2-3) Itt most nem értem pontosan mit mivel akarsz kapcsolni. Ha NPN bipoláris tranzisztort használsz, akkor az emitter földelve van, és egy bázisra kötött ellenálláson keresztül kapcsolsz. Az alapkapcsolásokhoz ajánlom Tietze-Schenk: Analóg és digitális áramkörök című könyvét. Logikai kapukat diszkrét alkatrészekből nem nagyon van értelme összerakni, hacsaknem a kihívás kedvéért :) Egyébként a CMOS CD4xxx 3...15V tartományban, a 74xx/74LSxx pontosan 5V táp mellett működik. Mindkét sorozat kb. 100HUF a boltokban. Ha logikai áramköröket akarsz illeszteni nagyobb feszültségű részekhez, akkor a fenti egytranzisztoros kapcsolást célszerű használni. Egyébként ez is kapható beintegrálva logikai kapu mellé, bár nem tudom, hogy mennyire kapható itthon, ha érdekel, előkeresem a típust. Amennyiben pontos küszöbszint mellett akarsz kapcsolni, akkor ahhoz egy komparátor is kell, tetszőleges műveleti erősítőből (pl. 741, LM358 stb.) szintén max. 100 pénz értékben.

Más: bombák elektromágneses hatása témában érdekes a következő link: http://www.abovetopsecret.com/pages/ebomb.html

Attila

Előzmény: [95] Farkas Györke, 2005-06-18 15:18:01
[97] Fálesz Mihály2005-06-19 19:24:53

1. A relé egyik áramkörét visszacsatolhatod a tekercsére. Így ha egyszer zár, akkor a továbbiakban biztosíthatja saját magának az áramellátást.

2-3. A 16 Volt túlságosan soknak tűnik. Ekkora feszültségtől szegény tranzisztor bármelyik két lába között át fog vezetni. Inkább használj reléket, vagy pedig kis feszültséget és pár forintért kapható 5 voltos TTL IC-ket (74xx) a logikára, és reléket a nagyobb feszültségű áramkörök kapcsolgatására.

Előzmény: [95] Farkas Györke, 2005-06-18 15:18:01
[96] Fálesz Mihály2005-06-19 19:18:23

A föld mint vezeték ellenállása túl nagy lenne.

Előzmény: [94] Farkas Györke, 2005-06-18 15:03:56
[95] Farkas Györke2005-06-18 15:18:01

Másik kérdés: Terepasztal-elektronika építés közben akadtam pár kérdésre:

1, Olyan reléket miért nem lehet kapni elektronikai boltokban ami ha egyszer behúz akkor ott marad és nem húzza vissza egy pici rugó? Nem használják őket az iparban? Vagy egyszerűbb a relét kiváltani elektronikával? (Vagy inkább kérdezzem meg őket?????)

2, Olyan tranzisztor van ami nem az emitteren eső áram függvényében változtatja a főáramot?( pl.FET???) Konkrétan azt akarnám megoldani, hogy már pici pl.1,5 V emitterre kapcsolásánál átvezessen a tranzisztor, tehát kapcsolja a másik, 16V-os áramkört, de 12 vagy 16 Volt esetén is ugyanúgy átvezessen és kapcsoljon. De amikor nincs feszültség rajta akkor ne zárja.

3, Légyszi valaki tegyen be egy linket hogy ÉS- ill. VAGY-KAPUT milyen kapcs. rajz alapján lehet összeütni (16VOLTnál). Vagy lehet kapni boltokban?

[94] Farkas Györke2005-06-18 15:03:56

Ha a fázis és a föld közt áram tud folyni, akkor lehet a fázis és a föld közé ellenállást kapcsolni. Akkor meg egy vezetéket (fázis) is elég bevinni a házakba, és -fogyasztókon keresztül- földelni. <= Csak biztonságtechnikai okokból nem használják ezt pl. nincs földelés vagy más hiba is van az előbbi gondolatmenetben?

[93] Kemény Legény2005-06-13 21:36:33

nyilván....

Előzmény: [92] Yegreg, 2005-06-13 21:13:29
[92] Yegreg2005-06-13 21:13:29

Idézgetek Stephen Hawking: Az idő rövid története c. könyvéből, de együtt sok lenne, ezért csak derebokban, ami a lényeghez kell. " Az időnek legalább háromféle irányítottsága van, azaz három szempont is megszabhatja irányát. Legelőször is ott a termodinamikai irány, amelymentén az entrópia nő. A második a psziholódiai irány. Ez arrafelé mutat, amerre érzékaink szerint halad az idő; ebben az irányban a múltra emlékezünk és nem a jövőre.A harmadik irány akozmológiai irány. Ez az az irány, amelybe a világegyetem tágul, nem pedig zsugorodik.[...]Igyekszem megmutatni, hogy a pszihológiai irányt a termodinamikai határozza meg, és ezek szükségképpen mindig egyfelé mutatnak." <- ezt meg is teszi, az embereket számítógépekkel cseréli fel, de az indoklás jogos..., ekkor azonban: "Mi történik ha, illetve amikor a világegyetem abbahagyja a tágulást és zsugorodni kezd? Visszájára fordul-e a termodinamikai irány, csökken-e a rendezettség idővel?[...]Láthathatnánk, amint a törött üvegpohár cserepei felszedelőzködnek, és a padlóról visszaugranak az azstalra? Emlékeznek majd a holnapi árfolyamokra, és hatalmas vagyonokra tesznek szert a tőzsdén?" A második rész, ezez a tőzsdés a pszihológiai és a termodinamikai irány egyezőségéből származik. Az érvelés jogos, bár 1, így nem lenne tőzsde(ezt csak viccnek szánta) 2, nem élnénk(ezt pedig később látja be). A probléma a mondat első felével van, ami azonban ellentmondásban van egy előbbi ténnyel, miszerint a pszihológiai és a termodinamikai irány megegyezik, valamint ellentmondásban van eképpen a mondat második felével is.(és nem éreztem, hogy ez is vicc lenne) Ha a pszihológiai irány a termondinamikaival egyezik meg, akkor a múlt a kisebb entrópiájú állapot, a jövő a nagyobb entrópiájú állapot, és ez nem csak a memóriára(ld. tőzsde), hanem a felfogásra is igaznak kell lennie, vagyis számunkra a jövő a törött pohár, a múlt az ép pohár az asztalon, és ezt úgy fogjuk fel, hogy a pohár leesett, széttört. Összefoglalva: nem láthatjuk a földön lévő törött poharat összeállni, és felszökkenni az asztalra. Üdv: Szűcs Gergely

[91] lorantfy2005-05-30 07:53:32

Igazad van! 3-4 cm-es üvegcseppek keletkeztek.

Előzmény: [90] gxa, 2005-05-30 00:37:03
[90] gxa2005-05-30 00:37:03

A tippem az, hogy a homokból üveg lett, talán kisebb cseppek formájában. Kérdés, hogy vajon elég-e ehhez a szikrázás által keltett hőfok és elegendő mennyiségű homokot tudott-e megolvasztani, hogy a jelenség látható legyen... Egyébként tanulságos lehet a lépésfeszültséget kiszámolni egy ilyen esetre...

Attila

Előzmény: [89] lorantfy, 2005-05-29 15:37:00
[89] lorantfy2005-05-29 15:37:00

1-hez: Először nekem is az atombomba elektro-mágneses hatása jutott eszembe. (Travolta Rés a pajzson c. filmjében a robbanás közelében repülő helikopter elektromos berendezései felmondják a szolgálatot. Ügyesen megcsinálták a lökéshullám terjedését a földfelszinen!)

Kisebb mértékben de a hagyományos robbanásoknak is lehet ilyen hatása, hiszen ionizált részecskék repülnek szét nagy sebességgel. A rádióadást megzavarják. A lámpák villogását nem hiszem, hogy ez okozná, inkább az, hogy a robbanások lökéshulláma a szabadban lévő szigeteletlen elektromos vezetékeket összeérinti, pillanatnyi rövidzárlat keletkezik.

Erről eszembe jutott, hogy pár éve leszakadt a közelünkben egy 20 ezer voltos távvezeték és sikerült időben kiérni, hogy megnézzük a jelenséget, mielőtt kikapcsolják az áramot. A vezeték vége ami elérte a talajt surrogva szikrázott és kígyózva dobálta magát.

Kérdés: Mi történt a vezeték alatt lévő homokos talajjal?

Előzmény: [88] gxa, 2005-05-28 21:58:17
[88] gxa2005-05-28 21:58:17

Sziasztok!

Pár megjegyzés még a dugaljakhoz, bár én is csak messziről szagolom a témát: Az európai rendszer kialakítása régebben ugyanilyen szimmetrikus volt, csak védőföld nélkül. Ezért a védőföldes aljzatnak két dolgot kell teljesítenie: - kompatibilitás visszafelé :), azaz védőföldes aljzatba bele lehessen dugni a nem védőföldes dugót; - megszakítás közben is működjön a védelem, azaz legleőször a védőföldnek kell csatlakoznia és legutoljára kell megszakadnia. Ezért ez mindenképpen különálló kell hogy legyen, előttem írták is, hogy teljesen más a szerepe, mint a nullának. Ugyenez egyébként megfigyelhető a lenti képen is: a leghosszabb kés a védőföldé, ezért az ereszt el utoljára. A védőföldelést pedig tényleg komolyan kell venni. Pl. a PC-k háza védőföld nélkül a kapcsolóüzemű táp kialakítása miatt a bemenő effektív fesz felén van, ez nálunk olyan 115V! Igaz, a terhelhetősége kicsi, de fájdalmas csípést okozhat...

6-hoz: Itt keveredik a képfrekvencia, és a pontfrekvencia fogalma, bár utóbbit csak monitoroknál használjuk, TV-nél nem. A pontfrekvencia értéke: képfrekvencia*pixelszám. Magyarán: ilyen frekvenciával kell az egyes pontokat frissíteni, hogy a megadott képfrekvenciát elérjük.

1: Szerintem is csak látványelem, bár egy jól megtermett hidrogénbombával elérhető az effektus, az ugyanis kelt egy elég erős változó elektromágneses teret is, de Berlin bombázásakor ilyen eszközök még nem álltak rendelkezésre.

8-hoz: újabban kondenzátorokat is alkalmaznak, ma már kaphatóak 1F feletti max. 5V feszültségű típusok, direkt erre a célra. De lehet kapni olyan SRAM IC-t is, ami kicsit magasított tokozásban van, mivel egy kis lítiumelem van benne, amivel az első bekapcsolástól számítva 10 év (!) adatmegőrzést garantálnak, mindezt úgy is, ha közben egyszer sem kap külső feszültséget az eszköz.

Bocs, ha hosszú voltam, és összeszedetlen, de sajna vizsgaidőszak... Később lehet, hogy pár linkkel/képpel megtámogatom a dolgokat, amiket írtam.

Attila

[87] lorantfy2005-05-26 23:05:27

Találtam pár képet az angol dugóról. A kis piros téglalap mögött, ill. az 1. fekete dugónál az érintkezők közötti fekete téglalap alakú lapocska mögött van egy olvadóbetét beépítve. A láthatóan hosszabb föld érinkezőcsúcs kapcsolja be az aljzatban a feszültséget.

Előzmény: [84] lorantfy, 2005-05-26 21:10:43
[86] lorantfy2005-05-26 22:17:50

: 6-hoz: A 100 Hz-es TV-knél a képernyő frissítési frekvenciája 100 Hz, tehát 100-szor villan fel a képernyő 1 sec alatt. Az 50 Hz-s TV-khez képest minden képet kétszer jelenít meg egymás után.

Bár a szemünk már 25 kép/sec frissítésnél mozgóképet lát, de a villogás zavarja, fárasztja a szemet. Ha az 50Hz-es TV-t sötét szobában nézzük, kikapcsolás után a szemünk még fél percig villogva káprázik. A 100 Hz-s TV kevésbé zavaró. Ha újat vesz valaki - ma már nem sokkal drágább - 100 Hz-est vegyen!

A frissítési frekvencia könnyen ellenőrizhető, ha a képernyő elütt rángatjuk a mutató ujjunkat. Erről már volt szó az Érd.fiz.fel-ben [48]-as hozzászólás.

Monitoroknál is hasonló a helyzet, csak annyival rosszabb, hogy a munkahelyeken akár egész nap nézzük.

Ezért fontos, hogy a frissítési frekvencia legalább 80 Hz legyen! Az 5 évnél nem régebbi monitorok mind tudják ezt, csak sokszor a felhasználók nem állítják be a magasabb frekit.

Kedves olvasó ha nem vagy biztos benne, hogy monitorod 50 Hz-nél gyorsabban villog, kérlek állítsd nagyobbra a frissítési frekvenciát! (Minden ablakot bezárni! Háttérképre jobb gonbbal kattint! Tulajdonságok, beállítások, speciális, monitor, képernyőfrissítés gyakorisága...) Megkönnyebbül a szemed!

Előzmény: [81] Farkas Györke, 2005-05-26 12:37:55
[85] lorantfy2005-05-26 21:42:42

5-höz: A védőföldeléssel ellátott dugaszokat főleg érintésvédelmi okokból nem szabad védőföld nélküli aljzatba dugni. Ugyanis akkor nem működhet a 4-ben leírt biztosíték leoldó effektus.

Főleg "vizes" üzemű eszközöknél (gőzölős vasaló, mosógép, centrifúga) a földelés hiánya életveszélyes lehet!

Az új épületeknél már csak védőföldes aljzatokat lehet beépíteni, de előfordul, hogy a hosszabbító föld nélküli. Ilyenekbe ne dugjatok be védőföldes dugókat!

Jónásnak is igaza van. A készülékek fém házában keletkező indukált feszültséget vagy statikus elektromosságot is a védőföldelés vezeti le.

Előzmény: [83] jonas, 2005-05-26 18:35:37
[84] lorantfy2005-05-26 21:10:43

Hello Györke!

Jók a kérdések és remélhetőleg ez másokat is felbátorít majd, hogy előadja elfekvő problémáit.

4-hez: A magyar és EU konnektorszabvány tényleg nem valami szerencsés, mondjuk az angol szabvánnyal összehasonlítva.

Nekem nagyon megtetszett az angol, mert laposak az érintkezők és nem hengeresek, így sokkal jobb a kontaktus, nagyobb felületen érintkezik az aljzatban. Ami még szuper benne, hogy az alzatban van egy kapcsoló, ami csak akkor adja rá a feszültséget az érintkezőkre, ha a dugasz védőföldelésének érintkező csúcsa benyomja. És még egy : magában a dugaszban van egy beépített olvadóbiztosíték.

Vigyázat! A védőföldelés vezetékét semmiképpen sem lehet megspórolni és a O-ás vezetékkel összekötni. Ha pl. egy vasalót dugunk a konnektorba, akkor a fázis és 0 csatlakozópontok közé egy ellenállást kapcsolunk. Kialakul egy zárt áramköz. Ha a vasaló zárlatos, akkor az ellenálláshuzal valamelyik pontja összeköttetésbe kerül védőföldeléssel és az áram ezen keresztül, jóval kisebb ellenálláson át a földbe folyik. Megnő az áramerősség és ha értéke meghaladja a védőbiztosíték maximumát akkor a biztosíték leold.

Ennél jobb védekezést jelent a FI-relé, amely a zárt áramkörbe befolyó és kifolyó áram egyensúlyát figyeli a mágneses hatásuk alapján. Ha az eltérés 0,01 A-nél nagyobb akkor kikapcsolja az áramot. Tehát, ha a lakásban valamelyik fogyasztón a föld felé folyik el az áram, azt észleli és leold.

Mikor beszereltem a lakásba azt tapasztaltuk, hogy hetente kb. egyszer "magától" loeoldott. Végigvizsgáltam az összes fogyasztót és rájöttem, hogy a hibáért a régi MINSZK típusú hűtőgépünk a felelős.

Kérdés: Találjátok ki mi okozta a problémát? A hűtő nem volt zárlatos. Jól működött, mégis hetente egyszer levágta a FI-relét.

Előzmény: [81] Farkas Györke, 2005-05-26 12:37:55
[83] jonas2005-05-26 18:35:37

Érdekes kérdések. Én sem vagyok sokkal okosabb ezekben.

1. Nem tudom. Én azt hinném, hogy ilyenkor el van sötétítve a város, így nem hunyoroghatnak a lámpák. Viszont érdemes megfigyelni, hogy hunyorog az autó műszerfala, amikor az elektromos ablakemelőt használod.

4. Szerintem pont ez az egyik ok. Ha úgy alakítanák ki, hogy egyértelmű legyen, melyik a fázis, akkor a lusta villanyszerelők összekötnék a földet a nullával, vagy csak a fázist szakítanák meg, ami nem lenne valami biztonságos, különösen ha mégsem az a fázis.

Ezen kívül kényelmes is, hogy bármit fordítva is bedughatsz, mert van ahol a drót fizikailag nem férne el az egyik irányba bedugva. Ha nem látod a konnektort, akkor különösen sokat segít, hogy mindkét irányban bedughatod a dugót. Amikor kábeleket dugok egy számítógép hátába úgy, hogy nem látok mögé, sose tudom bedugni, mindig fordítva próbálom. (Ez a párhuzamos, a vga, a ps2, és a nagy keyboard csatikra vonatkozik.)

5. Ezt véletlenül tudom, mert a nyaralónkban nincs földelés a konnektorokban (régi ház, akkor még ez nem volt fontos). Ilyenkor az eszköz, amit bedugtál, ráz, ha megérinted a külsejét. Noha normális esetben a 230V nem jut beléd, így is kellemetlen, hogy ráz a mosógép vagy a notebook, amit bedugsz.

7. Nem tudom, de azt hiszem, a tévé mellett nagyobb, mint a tévé előtt.

8. Igen, valóban van benne egy gombelem. Az alaplapokon mindenképpen (a nagyon régi pc-kben, mint az xt, még nem volt). Ez egy kis memóriát hajt meg, amit CMOS-nak vagy nvramnak hívnak, ami általában 128 byte hosszú, és a valósidejű órán kívül beállításokat is tárol. A mobilban nem tudom, de gondolom, hogy abban is van. A programozható számológépekben és hasonló kis eszközökben van egy extra gombelem, de azt sose kell kicserélni, mert azt csak arra használja, hogy ne vesszen el a memória tartalma, amíg cseréled a rendes eleme(ke)t (vagy, rosszabb esetben, amíg az teljesen le van merülve).

Előzmény: [81] Farkas Györke, 2005-05-26 12:37:55
[82] Hajba Károly2005-05-26 12:58:49

Miért-Miért-Miért?

Nos mindre én sem tudom a választ, de néhányra próbálok választ adni, addig míg egy nálam okosabb nem válaszol alaposabban:

2. A szivárvány a földről is kör lenne, csak a föld felül nem jut kellő mennyiségű vízcseppből visszavert fénysugár a szemedbe. A szivárvány körének központja, a szemed és a Nap egy egyenesen helyezkednek el.

3. Csernobil mellett nőtt fa szerintem csak akkor sugároz, ha a robbanáskor már ott volt és közvetlen érte a sugárzás. Itt inkább a leülepedett rádioaktív hamu hurcolásával van gond. (Habár ehhez annyira nem értek.)

4. Ha jól tudom, több helyen úgy van kialakítva, hogy csak egyféleképpen lehet csatlakoztatni a vezetéket. (Anglia?, Japán) Talán, mikor az európai szokás kialakult, nem gondolták át alaposan.

6. 1/0,04 s = 25 Hz; 1/0,01s = 100 Hz

8. Ezekben a gépekben van egy kis gombakku v. gombelem.

HK

Előzmény: [81] Farkas Györke, 2005-05-26 12:37:55
[81] Farkas Györke2005-05-26 12:37:55

Sziasztok!

Már rég jártam errefele de ha már itt vagyok (ismét) feltennék pár kérdést, amiket kitaláltam és amikre nem tudom a választ.

1,Miért hunyorognak a lámpák bomba becsapódásakor? háborús filmen (A bukás) láttam. 2, Miért félkör alakú a szivárvány a földről és miért kör a repülőről nézve? 3,A Csernobil mellett nőtt fa sugároz-e ha kivágják és pl.itthon értékesítik faanyagként? (beépülnek-e radioaktív anyagok a faanyagba?) 4,Miért nem úgy alakították ki a 230V-os hálózatot, hogy csak egyféleképp lehessen bedugni a csatlakozót az aljzatba (nem 2féleképp mint mostanság) és így pl. hosszabbítóknál az anyagfelhasználást csökkentve? (a nullvezetőt és a védőérintkezőt össze lehetne kötni és így csak 2 vezetékre volna szükség) 5, Lehet hogy ez buta kérdés.... Az olyan csatlakozóaljzatba amelyiken nincsenek védőérintkezők miért nem szabad védőérintkezővel ellátott csatlakozót dugni? 6, "A TV-ben a képmező 0,04s-onként változik, tehát a másodpercenkénti képelemek száma (képfrekvencia) több millió." Mire utal a modern TV-knél a 100Hz? (reklámújságokban is lehet olvasni) 7, Mekkora a röntgensugárzás a katódsugárcsöves TV hátuljánál? (Mondjuk egy orvosi röntgenkészülékhez viszonyítva) Kerül- e sugárzás a képernyőm elé, pl. visszaverődés útján? 8, hogyan oldják meg az "óraáramkör" energiaellátását pl.mobilokban v. (sz)ámítógépekben, ha az akksi ki van szedve vagy nincs külső áramforrás (pl. lekapcsoltuk a számítógépet a hálózatról) Hogy tárolják az energiát? (belső áramforrás?)

Ha írtok írjátok elé a számot is hogy melyikre válaszoltok!

[80] Suhanc2005-05-17 21:28:29

Üdvözlet mindenkinek!!

Rekordidőn belül szükségem lenne Holics LÁszló: Fizika 1-2 összefoglalóra (a híres "piros könyvek"). Az antikváriumokat is beleértve minden körnéykbeli boltot bejátam, és NEM!.. egyszerűen nem lehet kapni... szeretném kérni tőletek, ha valakinél tengődik belőle és szívesen áruba bocsájtaná, vagy tud elérhetőséget (reálisan most szombatig), segítsen, és küldjön egy e-mailt a suhanc88@freemail.hu vagy doroszko@freemail.hu címre!

Előre is köszönöm!:)

[79] Geg2005-05-11 18:13:56

Egyszeru megoldas: be kell ulni a kocsi vonatkoztatasi rendszerebe, fel kell irni a Newton egyenletet az inga x iranyu mozgasara, eszre kell venni, hogy amit latsz az a megszokott ma = -Dx harmonikus rezgomozgast leiro egyenlettel analog, es ebbol le lehet olvasni a korfrekvenciat, amibol kifejezheto a periodusido.

Előzmény: [77] riiaa, 2005-05-11 12:09:08

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]    [31]    [32]    [33]    [34]    [35]    [36]    [37]    [38]    [39]    [40]    [41]    [42]    [43]    [44]    [45]    [46]    [47]    [48]    [49]    [50]    [51]    [52]    [53]    [54]    [55]    [56]