A KöMaL 2008. májusi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2008. június 16-án LEJÁRT. |
C. 945. A Magyar Nemzeti Bank 2008. március 1-jén bevonta a készpénzforgalomból az 1 és a 2 forintos érméket. Készpénzes vásárlásnál a boltokban az egyes termékek árát külön-külön nem kerekítik, a végösszegnél azonban alkalmazzák az ötös kerekítést. A kiadott tájékoztatókon a következő táblázatot láthatjuk a kerekítés szabályáról:
|
Marci minden reggel vesz két darab kiflit a sarki közértben. Néhány nap elteltével a kerekítések miatt megtakarítja pontosan egy kifli árát. Tudjuk, hogy a kifli ára több, mint 10 Ft. Hány forint lehet a kifli egységára, ha ez a megtakarítás a lehető leggyorsabban bekövetkezik?
(5 pont)
C. 946. A c állandó mely értékei esetén van az
egyenletnek pontosan három különböző valós gyöke?
(5 pont)
C. 947. Egy egyenes vasúti síntől 160 m-re fülel egy nyuszi az A pontban. Az A pont merőleges vetülete a sínekre T. Egy vonat közeledik a T pont felé 30 m/s sebességgel, a vonat elejének a távolsága a T ponttól kezdetben 300 m. A nyúl 15 m/s sebességgel tud futni. Át tud-e valamilyen irányban futni a nyuszi a vonat előtt a síneken?
(5 pont)
C. 948. Ha egy derékszögű háromszög egyik befogóját 5-tel növeljük, a másik befogóját pedig 5-tel csökkentjük, akkor a területe 5-tel nő. Hogyan változik eközben az átfogójára rajzolt négyzet területe?
(5 pont)
C. 949. Az ABC egyenlő szárú háromszög AB alapjának felezőpontja F, magasságpontja M. Tudjuk, hogy a háromszög súlypontja illeszkedik a beírt körre, és hogy . Mekkorák a háromszög oldalai?
Javasolta: Fülöp Dóra (Marcali, Berzsenyi D. Gimn., 11. évf.)
(5 pont)
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2008. június 16-án LEJÁRT. |
B. 4092. Megadható-e négy pozitív egész szám úgy, hogy közülük bármely kettő legnagyobb közös osztója nagyobb mint 1, és bármely három legnagyobb közös osztója 1?
Javasolta: Szabó Péter
(3 pont)
B. 4093. Bizonyítsuk be, hogy n6 esetén minden háromszög felbontható n darab egyenlőszárú háromszögre.
(3 pont)
B. 4094. Ki tudunk-e hagyni úgy egyet az számok közül, hogy a fennmaradó 2007 darab számnak legyen olyan sorrendje, amelyben az eltérések mind különbözőek?
(4 pont)
B. 4095. Adott a térbeli derékszögű koordinátarendszerben végtelen sok olyan tengelypárhuzamos téglatest, amelyek egyik csúcsa az origó, és minden csúcs koordinátái nemnegatív egész számok. Kiválasztható-e biztosan közülük kettő, amelyek közül az egyik tartalmazza a másikat?
Javasolta: Maga Péter
(5 pont)
B. 4096. Az ABC háromszög oldalainak a beírt kört érintő pontjai legyenek E, F és G. A beírt kör egy tetszőleges P pontjának a háromszög oldalegyeneseitől mért távolsága a, b és c, az FG, EG és EF egyenesektől mért távolsága pedig e, f és g. Igazoljuk, hogy abc=efg.
(4 pont)
B. 4097. Oldjuk meg az alábbi egyenletet az egész számok körében:
(4 pont)
B. 4098. Adott egy háromszög egyik oldala, valamint rajta az a két pont, amelyben a szemközti csúcsból induló szögharmadolók az adott oldalt metszik. Szerkesszük meg a háromszöget.
(4 pont)
B. 4099. Egy 10×10-es táblázat minden egyes mezőjébe egy-egy számjegyet írtunk úgy, hogy minden egyes számjegy pontosan 10 mezőben szerepel. Bizonyítsuk be, hogy található olyan sor vagy oszlop, amelyben legalább 4 különböző szám fordul elő.
(Kvant)
(5 pont)
B. 4100. Hány részre osztják a síkot egy szabályos n-szög oldalegyenesei?
(4 pont)
B. 4101. Bizonyítsuk be, hogy ha xyz=8, akkor
(5 pont)
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2008. június 16-án LEJÁRT. |
A. 455. Legyen H egy n-elemű halmaz, és pedig jelölje H-nak egyaránt p darab, összesen 2p, páronként különböző részhalmazát. Tegyük föl, hogy minden és esetén A-nak és B-nek van közös eleme. Mutassuk meg, hogy
Javasolta: Ilya Bogdanov (Moszkva)
(5 pont)
A. 456. Adott az ABC háromszög és belsejében a D pont úgy, hogy az ABD, BCD, és CAD háromszögekbe írt körök páronként érintik egymást. Jelöljük az érintési pontokat a BC, CA, AB, AD, BD, CD szakaszokon rendre A1, B1, C1, A2, B2, C2-vel. Legyen E az B1C2 és B2C1 egyenesek, F pedig a A1C2 és A2C1 egyenesek metszéspontja. Mutassuk meg, hogy az AF, BE és C1D egyenesek egy ponton mennek át.
(5 pont)
A. 457. Legyen p páratlan prímszám. Igazoljuk, hogy
osztható p-vel.
(5 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)