Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Hétköznapi fizika

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[39] Iván882006-06-23 15:31:44

Sziasztok

>...a járda száraz időben szürke, esőben fekete. Miért?

Szerintem azért, mert az aszfalt, és a beton felülete egyáltalán nem sima, hanem üreges ezért, ha víz kerül rá, akkor az befolyik az üregekbe és ezáltal kevesebb fényt ver vissza.

Akkor most nekem is lkenne egy kérdésem:

Ugye mindenki főzött már tojást? Ott figyeltem meg egy érdekes jelenséget:

Ha egy lábosda (nyers) tojásokat helyezünk (és feltöltjük vízzel, majd alágyújtunk), akkor a forrásban lévő víz a következő érdekes dolgot végzi:

Nem folyamatosan "lövi fel" a buborékokat, mint tojások nélkül, hanem "kvantumokban", azaz nagyjából szabályos időközönként (3-5 mp) feljön kb. 2 mp-en keresztül, majd abbahagyja, majd megint rákezd, s megint megáll, és ez így megy, míg ki nem vesszük a tojásokat. Mi lehet az oka? mert nekem nincs ötletem.

Próbáljátok ki, mert látványos.

Előzmény: [15] Barek, 2006-06-12 23:00:36
[38] Hajba Károly2006-06-23 14:16:57

A lötty cukorfoka (oldott anyag koncentráció) megváltozik, így ezzel esetleg a hengvezető képessége is.

--

Mekkora tűzgömböcskéket okoz a gyertya a mikróban? Erről mesélhetnétek.

---

Na és mi lesz, ha egy tejfölös müanyag poharat teszünk be a mikróba hibásan leszakított zárófóliával? Azaz a PET pohárka peremén az alu zárófóliából kis darabkák maradnak.

Előzmény: [35] Barek, 2006-06-22 18:45:18
[37] Lóczi Lajos2006-06-23 13:34:13

Persze előtte a kanállal jól megkevertem a teát, és a már forgásban lévő folyadék poharát ütöttem kivülről/felülről, de nyilván úgy vettem észre az egészet, amikor eleinte csak a keverőkanál ütődött belülről véletlenül a pohár falához (ez áll közelebb az eredeti felvetéshez), így is hallható volt a fokozatos magasodás.

Előzmény: [36] Lóczi Lajos, 2006-06-23 13:29:54
[36] Lóczi Lajos2006-06-23 13:29:54

Én is kíváncsi vagyok erre, sokszor tapasztaltam a jelenséget (elég volt hozzá egy sima üvegpohár forró teához cukrot adnom, és a pohár tetejét vagy oldalát a kanállal ütögetnem, megfigyelhető volt a hangmagasodás).

Előzmény: [35] Barek, 2006-06-22 18:45:18
[35] Barek2006-06-22 18:45:18

A fiatalság, úgy látom, veszélyes kísérleteket fontolgat a mikróval :-) Én meg visszatérnék a kávéscsészére, de a feladvány már új, szintén egy kollégámtól származik, be is mutatta nekem. Tehát: kávét tölt egy mázas cserépbögrébe, majd cukrot és tejport szór bele, és rögtön elkezdi egy kiskanállal ütögetni a csésze alját belülről. A hang kis idő múlva magasabb lesz. Mi lehet erre e magyarázat?

[34] Csimby2006-06-22 12:27:49

Állítólag ha égő gyertyát teszel a mikróba, akkor is kis tűzgömbök keletkeznek.

Előzmény: [33] 2501, 2006-06-22 10:51:22
[33] 25012006-06-22 10:51:22

Régebben olvastam egy érdekes kísérletről (itt).

Félbevágunk egy szőlőszemet, és a mikróba tesszük a darabokat lapos felületükkel lefelé, úgy, hogy érintsék egymást (tányérra és/vagy szalvétára/papírtörlőre, ha nem akarunk foltokat). A mikró bekapcsolása után (állítólag) kis lángot/"tűzlabdákat" fogunk látni az érintési pont fölött. Az intenzitás a darabok helyzetétől függ, tehát forgótányéros mikróban várhatóan könnyebb előcsalogatni. (A nem forgótányérosnak viszont előnye, hogyha előáll, akkor tartós a jelenség.)

Ha lesz időm meg bátorságom, ki is próbálom. :D

[32] Hajba Károly2006-06-22 09:02:52

De ebben az esetben nemcsak a fül melegszik jobban, hanem az egész bögre is. S nem a benne lévő melegedő víztartalmú löttytől, mert a hőáramlás miatt attól egy kicsit később melegszik föl.

A mikrónal maradva van egy gyenge tapasztalaton (lehet, hogy csak belképzelem :o), mégpedig az, hogy nyáron gyorsabban melegszik ugyanaz a melegítendő dolog, mint télen.

Igaz lehet-e ez?

Előzmény: [31] Barek, 2006-06-22 07:25:14
[31] Barek2006-06-22 07:25:14

Igen, a csésze cserépből készült teste tárolhat nedvességet, pl. mosogatógépben történt elmosogatás után, ami jó hosszan áztatja vízzel, a máz pedig nem engedi elpárologni. A csésze alján van egy talprész, amelyet nem mázaznak be, mert különben égetéskor hozzáragadna a kemence tálcájához, ezért még repedésmentes mázú csészén is megfigyelhető a jelenség. A különbség tehát, hogy kézzel vagy géppel szoktuk mosogatni az illető csészét :-) Még valami: vannak ólomtartalmú mázak, de ezeket étkezési célra szánt edényeken nem alkalmazzák.

[30] Hajba Károly2006-06-21 23:50:09

>..., akkor a bögre elmosásakor víz szivároghat a fülbe és emiatt jobban felmelegszik a mikróban.

Hát ilyesmire gondoltam én is, ez lehet a megoldás. Én arra gondoltam, hogy az egyik elötte vízben volt és felszívta magát, de a tied precizebb.

Előzmény: [28] lorantfy, 2006-06-21 19:50:27
[29] 25012006-06-21 21:01:09

Hmm-hmm, igazad van.

Én anno naivan valami olyasmit gondoltam, hogy kívülről befelé "ég ki", és így a belső részeket hőszigeteli, de az égetési hőmérsékletet alábecsültem.

Előzmény: [28] lorantfy, 2006-06-21 19:50:27
[28] lorantfy2006-06-21 19:50:27

A kerámia égetése kb. 1000 C-fokon történik. Ha maradna a bögre fülében egy bezárt vízcsepp, akkor a kiégetéskor ez gözzé alakulna és szétrobbantaná a fület.

Ugyanez a gond az üregekkel. Szerintem, ha üreg lenne a fülben, akkor égetéskor, a kitáguló levegő megrepesztené a fület.

Viszont lehet benne valamilyen szilárd zárvány. Ennek ellenőrzéséhez viszont le kéne törni a füleket.

Hoppá! Közben eszembe jutott, hogy ha az egyik bögre fülén esetleg sérült a máz - ez alig látható sérülés is lehet - akkor a bögre elmosásakor víz szivároghat a fülbe és emiatt jobban felmelegszik a mikróban.

Előzmény: [27] 2501, 2006-06-21 13:34:05
[27] 25012006-06-21 13:34:05

Ezt en is tapasztaltam ket sajat - szinten tok egyforma - feher mazas bogren. Akkor arra jutottam, hogy az egyik bogre fulenek porozus anyagaban meg a kesziteskor megrekedhetett egy kis nedvesseg, es ezt melegiti fel a mikro.

Előzmény: [25] Barek, 2006-06-21 06:56:54
[26] jonas2006-06-21 11:52:20

Másfelé van fordítva a csésze füle? Esetleg különböző erősségre kapcsoljuk a mikrót? Vagy az egyiknek már le van törve vagy sérült a füle?

Előzmény: [25] Barek, 2006-06-21 06:56:54
[25] Barek2006-06-21 06:56:54

Szia Károly!

A kávéscsészékhez: két azonos nagyságú, azonos alakú mázas cserépcsészét a mikró azonos pontjára behelyezve, benne azonos mennyiségű vizet azonos ideig melegítünk. Az eredmény mégis forró, illetve hideg csészefül. Miből származhat a különbség? (Amiket te mondtál, szerintem az mind helytálló, de még egy magyarázat lehetséges. Keramikusok előnyben! :-)

[24] lorantfy2006-06-20 11:09:14

A pörgettyű gyorsításakor arra kell ügyelnünk, hogy a kölső erő mindig abban a pillanatban hasson a gyűrű egy pontjára, amikor a forgástengely éppen odaér és merőleges legyen rá.

Ezt könnyű elérni, anélkül is, hogy szemmel követnénk a tengely mozgását, ugyanis a pötgettyű tengelye egy K erővel nyomja a kölső gömb peremét és pont ezzel az erővel ellentétes erőt kell kifejtenünk.

Ez a K erő szépen körbejár a peremen a pörgettyű tengelyének körülfordulásásval. Ha sikerül mindig a megfelelő irányú ellenerővel hatni rá, akkor pörgettyű fordulatszáma érezhetően és hallhatóan növekszik.

Ha éppen ellenkező (K-val megegyező irányú) erővel hatunk a megfelelő pillanatban, akkor a gyűrű "kotyogni" kezd. A külső gömb peremének másik oldalával érintkezik és megfordul a gyűrű forgásiránya.

Tehát lassítani közvetlenül nem tudod. Ezt megteszi a súrlódás.

Előzmény: [22] Barek, 2006-06-20 07:15:41
[23] Hajba Károly2006-06-20 09:21:56

Gondolom nem azonos anyagú a két kávéscsésze fül, feltéve, hogy a mindigben benne van a véletlenszerű helyre történő betétel is. Ti. a mikró fókuszálva van.

Nejem kedvenc (tejes)kávés bögréje fél perc alatt felmelegszik, míg sok más kávéscsésze nem, a forró kávé ellenére sem.

Ezekben olyan anyagszerkezet lehet, ami felveszi a mikró frekvenciáját, azaz abban a tartományban nem 'átlátszó', míg a másik -az igazi mikróba való- pedig 'átlátszó'.

Előzmény: [22] Barek, 2006-06-20 07:15:41
[22] Barek2006-06-20 07:15:41

Jól hangzik a magyarázatod, de azért szívesen kísérleteznék ezzel az eszközzel. Továbbra is érdekelne, hogy sikerül-e lassítani. Remélem hamarosan be tudok szerezni egyet.

Új kérdés egyik kollégámtól: két kávéscsésze közül a mikróban az egyiknek mindig felforrósodik a füle, a másiknak nem. Miért?

[21] lorantfy2006-06-15 10:14:23

Igazad van! Össze kell szednünk a pörgettyűvel kapcsolatos ismereteinket, ahhoz, hogy megoldjuk a problémát.

Ha pörgettyű tengelyére merőleges erővel hatunk, akkor a perdület változása az erőre és a tengelyre is merőleges lesz.

Szerintem a modellt nem szabad tovább egyszerűsíteni. Legalább is nem feledkezhetünk meg a a gyűrű körkörös mozgásáról a külső gömb vájatában.

A pörgettyűt felpörgetve a gyűrű még nem mozdul. A külső gömböt kicsit elfordítva a pörgettyű a tengelyre merőleges erőt "érez" és elfordítja a gyűrűt az erőre merőleges irányban.

Az új L1 perdület vektor nagysága nagyobb mint az előző perdületé. Ez azt jelenti, hogy a szögsebességnek növekednie kell.

Előzmény: [20] Barek, 2006-06-15 07:52:56
[20] Barek2006-06-15 07:52:56

A megfejtés felé haladva egyszerűsíteni szeretném a modellt. A Csodák palotájában van egy kempingbicikli-kerék kb. 50 cm-es tengellyel, a tengely egyik végénél fogva felfüggesztve. Ha a tengelyt vízszintesre állítjuk és a kereket megpörgetjük, akkor a tengely vízszintes marad, ami rendkívül látványosan igazolja a pörgettyű tengelye irányának megtartására tett erőfeszítéseit. Arra gondoltam, hogy a Roller Ball gyorsításának jelenségét is lehetne egy egyik végén rögzített tengelyű pörgettyűvel modellezni, ettől a jelenség még ugyanaz maradna. (Lsd. ábra) Tehát már csak az a kérdés, hogy az ábra szerint a tengely felső végét milyen sugarú körön, milyen sebességgel és milyen irányba forgassuk a gyorsításhoz/lassításhoz.

[19] lorantfy2006-06-14 22:05:10

Szia Barek!

Ahhoz képest, hogy még nem fogtad a kezedbe, jól érzed a lényegét. Nagyobb sportboltokban kapható. "Hivatalosan" izomerősítőként forgalmazzák. Meg kell tanulni a forgatását! Rá kell érezni, hogy milyen ritmusban mozgatod, különben lelassul. Ha jól bepörög akkor már egészen kis csuklómozdulatokkak forgásban lehet tartani.

Előzmény: [18] Barek, 2006-06-14 20:21:47
[18] Barek2006-06-14 20:21:47

Szia Lórántfy!

Nagyon jó játék, és remek csuklóerősítő is! Komoly munkát kell végezni a felgyorsításához. Mint pörgettyű, igyekszik megtartani forgástengelyének irányát, mi pedig ebből folyamatosan kitérítjük, tehát erővel hatunk rá, el is mozdul a tengely az erő hatására, tehát munkát végzünk rajta. Eddig jó, ugye? Arra még nem jöttem rá, hogy a végzett munka miért éppen gyorsítja, de azt gyanítom, hogy megfelelő csuklómozdulatokkal lassítani is lehet. Szerinted?

Nekem nincs sajátom, hol lehet kapni?

[17] lorantfy2006-06-14 13:38:45

Egy vázlatos ábra a pörgettyű mozgásáról.

A pörgettyű tengelye egy gyűrűhöz van rögzítve. A gyűrű a külső gömb vájatában kicsit lötyög. Ez teszi lehetővé, hogy a gyűrű a vájat bizonyos pontjaival érintkezve körbe forduljon.

Azt kellene megmagyarázni, hogyan lehet a pörgettyűt külső erőkkel gyorsítani!

Előzmény: [16] lorantfy, 2006-06-13 18:04:15
[16] lorantfy2006-06-13 18:04:15

Kedves Fórumosok!

Szeretnék bemutatni nektek egy érdekes eszközt. Engem nagyon elkápráztatott ez az egyszerű kis játék.

Neve ROLLER BALL. Sportboltokban kapható. Nekem egy barátom mutatta meg és kénytelen voltam venni egyet, mert nagyon megtetszett.

Egy műanyag henger acél tengelyen tud forogni. Ez egy átlátszó műanyag gömbbe van beágyazva, úgy, hogy a tengely a főkörön körbe tud fordulni.

Egy kis zsineggel be lehet pörgetni kb. 200-300 fordulat/percre, majd kézbe fogva és megfelelő írányban körkörösen mozgatva kb. 8000 ford/percre lehet bepörgetni a hengert.

Hát ezt kellene megmagyarázni!

[15] Barek2006-06-12 23:00:36

Igen! Nyert! Azért a Hétköznapi fizika témát látogató hétköznapi emberek kedvéért még két mondatnyi magyarázatot hozzá kellene fűzni. Tehát galvánelem akkor keletkezik, ha két különböző fém merül elektrolitba. A mi esetünkben a villa és a fogtömésként használt amalgám a két fém, az elektrolit pedig a nyál.

Van még: a járda száraz időben szürke, esőben fekete. Miért?

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]