Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Modern fizika - de honnan?

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[12] Róbert Gida2007-12-01 01:23:12

A kérdésednek nem túl sok köze van a topik témájához...

Előzmény: [11] LOGGER, 2007-11-30 21:48:03
[11] LOGGER2007-11-30 21:48:03

az intelligenciaszintemet szeretném növelni.hogyan lehetséges?milyen alternatívikus megoldások vannak erre?segitséget kérnék tőletek!előre is köszi

[10] Doom2007-11-30 18:08:49

Igen, jó ötlet, egy kis nevetés sosem árt! :D

Előzmény: [9] Socratus, 2007-11-30 16:43:14
[9] Socratus2007-11-30 16:43:14

Kedves Gusztáv!

Én azért még javasolnám Cseppentő Lalinak, hogy mielőtt még bele nézne az általad ajánlott Holics-féle könyvekbe, előtte néze meg a www.antieinstein.tar.hu oldalt.

Előzmény: [7] Szmolik Gusztáv, 2007-05-03 13:05:30
[8] Willy2007-05-03 13:46:54

Én ajánlom "könnyed esti olvasmányként" Öveges professzor Sugárözönben élünk című könyvét (ha kifáradtál, de még a témában akarsz maradni).

Előzmény: [1] Cseppentő Lajos, 2007-04-30 16:20:13
[7] Szmolik Gusztáv2007-05-03 13:05:30

Jó szívvel tudom ajánlani Neked Holics László: Fizika I-II. című munkáját. Ez a kétkötetes mű középiskolások számára íródott és a fizika összes területén végigvezeti az érdeklődő diákokat, a mozgásoktól kezdve egészen az Univerzum problémáinak érintéséig.

Az I. kötet a klasszikus fizikát tárgyalja, a II. kötet pedig a modern fizikát. Néhány helyen előfordul felsőbb szintű matematikai tárgyalás, de a szerzők igyekeznek középiskolás szintű tárgyalás mellett maradni.

Mivel elég tömör könyvekről van szó, ezért biztosan sok olyan részt találsz majd benne, aminek a teljes megértéséhez további kutatásokra lesz szükséged.

Van még egy könyv, ami már komolyabb matematikai eszköztárat alkalmaz, de azért ajánlom mégis, mert olvasmányos, tehát nem csak száraz tények és képletek közléséből áll. Ez a mű: Alvin Hudson-Rex Nelson: Útban a modern fizikához. Most még nem fogod teljesen megérteni a könyvet, de biztos vagyok benne, hogy sok olyan részt fogsz benne találni, ami hasznodra válik majd.

Előzmény: [1] Cseppentő Lajos, 2007-04-30 16:20:13
[6] Alma2007-05-02 18:09:46

Kedves Lajos!

Én 11.-es vagyok, de már 9.-ben tanultam modern fizikát (Szilárd Leóra készültem és nem éppen eredménytelenül). Tudok pár tippet adni. Marx Györgyöt tényleg szokták ajánlani, én olvastam például az Atommagközelben című könyvet. Úgy tudom az Atomközelben című könyvét is érdemes olvasni. Ha érdekelnek a feladatok is, akkor ajánlhatom az "Így oldunk meg atomfizika feladatokat" Radnóti Katalintól. Úgyangyúgy feladatok vannak a Szilárd Leó alapítvány által kiadott "Országos Szilárd Leó fizikaverseny feladatai és megoldásai című könyvben". Szerintem a modern fizikához első hallásra nincs szükség differenciál-egyenletekre, de másodszorra már érdemes elmélyülni bennük :). A könyvek amiket ajánlottam nem tételezik fel ezt a szintű matematikai tudást.

Ha van kérdésed nyugodtan kérdezz, szívesen válaszolok.

[5] Mumin2007-05-02 17:49:40

Minthogy én nem értek a fizikához, ezt a könyvet olvasgattam (link)

[4] Gubbubu2007-05-02 15:37:38

Ha érdekel a kvantummechanika, akkor ajánlanék neked egy írót: Marx György. Írt viszonylag elemi szintű bevezetéseket a fizikába, kifejezetten érdeklődőknek és nem szakembereknek. Sajnos, címek nmár nincsenek az emlékezetemben, így konkrétabb segítséget nem tudok adni; de keresgélj utána a műveinek mondjuk könyvtárban, hátha megtalálod, amire gondolok.

Előzmény: [1] Cseppentő Lajos, 2007-04-30 16:20:13
[3] lorantfy2007-05-02 10:28:56

Kedves Cseppentő Lajos!

Lóczi Lajosnak igaza van, abban, hogy az atomfizikához magas szinten komoly matematikai háttér szükséges, de nem hiszem, hogy 9-edikes szinten ezzel kéne kezdened. Majd az egyetemen.

Szerintem sok olyan érdekes jelenség van, amit középiskolás matekkal is meg lehet érteni. Radioaktivitás, bomlási sorok, fotoeffektus, H atom színképe...

Régebbi 12-es tankönyveket kérjél végzősöktöl, ha nem sikerül tudok neked küldeni. Internetről gyüjtögessél cikkeket. Sulineten is sok érdekes kisérletet találsz.

Előzmény: [1] Cseppentő Lajos, 2007-04-30 16:20:13
[2] Lóczi Lajos2007-04-30 19:17:41

Hát a matematikai háttérbe szerintem elég hamar be fognak kerülni a differenciálegyenletek, mind a közönségesek, mind a parciálisak, ezek mellett a diff. egyenletek numerikus megoldásait is érdemes elkezdeni tanulmányozni. Gondolom, kell egy kicsi valószínűségszámítás, meg kvantummechanika, ahhoz meg sok funkcionálanalízis szükséges. Ilyen című könyveket külön találhatsz. Szóval nem kis vállalkozás :-)

Előzmény: [1] Cseppentő Lajos, 2007-04-30 16:20:13
[1] Cseppentő Lajos2007-04-30 16:20:13

Sziasztok!

Most 9. o. tanuló vagyok. Szeretnék nyáron foglalkozni atomfizikával. Milyen könyvből érdemes? Van egy "Bevezetés az atomfizikába - Héjfizika (Dr. Hevesi Imre, Dr. Szatmári Sándor)" c. könyvem, még februárban kaptak Szegeden a "Fizika Napján". A 9-es és ált. iskolai kémia tananyaggal tisztában vagyok. Illetve ehhez milyen mat. háttér kell? Nem vok nagy zseni matekból. 9. anyagig tisztában vok, +gyökvonás kiterjesztése +logaritmus és trigonometriai alapfüggvények (ezek nagyon alap szinten). Itt mi után érdemes keresgélni?

Köszi a segítséget!

Üdv.: Lajos