Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Miért vagy jó matekos?

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[107] koma2013-02-17 11:00:54

köszönöm szépen a segítséget:)

Előzmény: [106] w, 2013-02-15 22:28:43
[106] w2013-02-15 22:28:43

Javaslatom:

- Kömal B pontverseny

- vegyél egy feladatgyűjteményt (geometriából szerintem ez nagyon jó, csak sajnos angolul van --> Google fordító, többihez meg jó lesz mondjuk Róka S.: 2000 feladat az elemi mat. köréből; akár a régi Kömal-feladatokat is oldogathatod, csak azok nincsenek megválogatva)

Ha egy tételt vagy elméletet nem értesz/nem tudsz, könnyűszerrel megtaníthatod magadnak:

- alapdefiníciók --> Wikipédia (vagy MathWorld)

- alapfeladatok --> feladatgyűjtemények: Matematika feladatgyűvtemény I., II.; Geometriai feladatok gyűjteménye I., II. (Nemzeti Tankönyvkiadó)

- alkalmazások: korábbi Kömal-példák megoldásai (C, majd B)

A matematikai képességek leginkább az önálló feladatmegoldásból származnak, nem a tanulásból. A spec. mat. tagozatokon lényegében az előbb leírtakat végzik a diákok, csak tanárral és sokkal nagyobb precizitással, alapossággal :-)

Előzmény: [103] koma, 2012-10-25 20:30:03
[105] Hoborg2012-10-26 00:18:51

Szia! Bár már régen volt számomra aktuális, de konkrét matekkönyvet nem használtunk mi sem a debreceni Fazekasban. Mostani fejjel talán azt mondanám, hogy érdekes dolgokat megtudhatsz a Typotex kiadó Speciális matematika-tankönyvek sorozatában, vagy egy elég régi, a budapesti Fazekasban használt könyvsorozatból (lehet, hogy tévedek, de talán őket nevezték "Fehér elefánt"-nak), amit antikváriumokban be lehet szerezni (ez 4 kötetes, az utolsó kötet viszont nagyrészt gépi programozással foglalkozik). A könyvek kb. így néznek ki: "Matematika - A matematikai osztályok számára", Tankönyvkiadó adta ki őket (Bookline-on érdemes lehet nézelődni, szokott lenni egy-két példány). Esetleg néhány érdekesebb témához jók lehetnek a Középiskolai szakköri füzetek egyes részei, ezekből nagyon sok van, szintén Tankönyvkiadótól, de nehéz őket antikváriumokban beszerezni.

Előzmény: [103] koma, 2012-10-25 20:30:03
[104] Róbert Gida2012-10-25 22:24:58

"nagyvárosok spec. matekos tagozatain milyen könyvekből történik a felkészítés" Fazekasban leginkább semmilyenből. Megveszel jó sok matek könyvet+versenyekre jársz. Kömal cédét is vedd meg, és oldjad a Kömal példákat. Úgyis ugyanazokat a példákat tűzik ki.

"milyen témakörökről tanulnak ott a diákok, amiket én valószínűleg "nem kapok" meg?" Honnan tudnám?

"Hogyan tudnék önállóan minél magasabb/spec. matekos szinte eljutni?" Szerintem ez egyedül eléggé esélytelen ebben a korban. Bár volt magántanuló olimpikon is, igaz pont a Fazekasból.

Előzmény: [103] koma, 2012-10-25 20:30:03
[103] koma2012-10-25 20:30:03

Sziasztok!

Én egy vidéki gimibe járok és szeretnék minél magasabb szinte eljutni matekból. Azt szeretném tőletek megkérdezni, hogy a nagyvárosok spec. matekos tagozatain milyen könyvekből történik a felkészítés és milyen témakörökről tanulnak ott a diákok, amiket én valószínűleg "nem kapok" meg? Hogyan tudnék önállóan minél magasabb/spec. matekos szinte eljutni?

Köszönöm a válaszokat!

[102] Róbert Gida2012-10-25 01:18:10

Feletehetőleg igazad van. Mondjuk nem is volt rá sok ideje, vagy menekült a családjával a nácik elől vagy a második világháború volt éppen ifjú korában, ami miatt valószínűleg nem sok matekverseny volt.

Előzmény: [101] Gubbubu, 2012-10-24 19:29:41
[101] Gubbubu2012-10-24 19:29:41

A magam részéről nagyon szomorúnak tartom ezt a versenyesdit. Fogadni mernék, hogy Benoit B. Mandelbrot pl. sosem nyert meg egyetlen matekversenyt sem. Sajnos, a matematikai élet azért van elszakadva annyira a realitástól, mert csak egyféle tehetség van megtűrve: a Newton/Erdős/Lovász típusú "intuitív" zseni.

Előzmény: [21] KK07, 2008-11-02 14:03:40
[100] Fernando2010-02-04 13:49:34

Szerintem a lényeg hihetetlen egyszerű:

"Az igazi matematikus önmagából merít lelkesedést. Lelkesedés híján nincs matematika." (Novalis)

[99] Tibixe2008-11-09 00:05:33

Én A-t még nem küldtem, csak mostanában néztem rá, de már van egy megoldásom, meg egy félkész másik. Lehet, hogy a feladatok túl könnyűek, mindenesetre szerintem érdemes lenne kevésbé misztifikálni és inkább próbálkozni a megoldásával :)

Mondjuk lehet, hogy holnap azzal a felismeréssel ébredek, hogy minden eddigi bizonyítási próbálkozásom elvi hibás és hülye vagyok...

Előzmény: [92] RRichi, 2008-11-07 21:30:33
[98] Diego22008-11-08 19:58:06

Kedves Kristóf!

Bölcs hozzászólás volt. Bizonyítottad, hogy amellett hogy "képben vagy", valamiben biztos többet tudsz, mint a nagyképű hozzászólók. Szerintem nagyon találó a példád. Ki tett többet? Ki a nagyobb sportoló? Az etióp Abebe Bikila vagy a jamaicai Usah Bolt? Elárulom. Nálam a tízpróbázók a nyerők. Az az igazi, ha képes valaki pillanatok alatt egy kegyetlen nehéz feladatot megoldani, emellett nem okoz gondot időigényesebb összetett problémákat bizonyítani. Remélem, hozzászólásod véget vesz bizonyos versenyek leszólásához, és visszavezet az eredeti kérdéshez: Miért vagy jó matekos? És továbbra is ugyanolyan érték lesz időigényes tesztversenyt nyerni, mint kevés példás indoklósat. Az legyen igazán büszke magára, akinek mindkettő jól megy!

Mégegyszer! Fogadd elismerésem!

Előzmény: [96] Huszár Kristóf, 2008-11-08 12:02:56
[97] KK072008-11-08 13:19:49

Helló mindenkinek! "A fő kérdésre visszatérve: bármilyen matematikaversenyről is van szó, ha arra valaki lelkiismeretesen felkészül, akkor az mindenképp az illető javára fog válni. Ez pedig azt jelenti, hogy a Gordiusz, Arany Dani, a Kömal pontverseny és társaik egyformán segítenek abban, hogy jó matekos legyél." Ebben egyetértek veled Kristóf.

Üdv: K.Kristóf

Előzmény: [96] Huszár Kristóf, 2008-11-08 12:02:56
[96] Huszár Kristóf2008-11-08 12:02:56

Sziasztok!

A hozzászólásokat végigolvasva azt vettem észre, hogy egy kicsit elkalandozott a téma a "Miért vagy jó matekos?" kérdéstől.

Én azt gondolom, hogy a különböző stílusú matekversenyeket nem lehet, vagy csak nagyon nehéz egymással összehasonlítani. Olyan, mintha azon vitatkoznánk, hogy melyik a nagyobb sportteljesítmény: megnyerni a 100 méteres síkfutást, vagy megnyerni a maratont?

A különböző stílusú versenyeken a matematikai tudáson kívül más-más képességek kerülnek előtérbe. A tesztversenyekkel kapcsolatban egyetértek Almával. A kidolgozós versenyeken az elmélyültebb gondolkodás és gondolataink pontos, érthető megfogalmazása, a levelezős versenyeken pedig a hosszútávú szorgalom és kitartás a legfontosabb (nagyon leegyszerűsítve).

A fő kérdésre visszatérve: bármilyen matematikaversenyről is van szó, ha arra valaki lelkiismeretesen felkészül, akkor az mindenképp az illető javára fog válni. Ez pedig azt jelenti, hogy a Gordiusz, Arany Dani, a Kömal pontverseny és társaik egyformán segítenek abban, hogy jó matekos legyél.

Kristóf

[95] Ágoston2008-11-08 08:54:09

Nem, de ha több idő van kevesebb, de nehezebb feladatra, akkor az komolyabb verseny, hisz a nagy matematikusok sem villámgyorsan kicsi problémákat, hanem évek alatt nagyobb dolgokat csinálnak

[94] RRichi2008-11-08 08:52:11

OKTV is számít, hogy milyen gyorsan oldasz meg feladatot... azokat nem is lehet 2-3 perc alatt megoldani.

Előzmény: [93] Ágoston, 2008-11-08 08:47:38
[93] Ágoston2008-11-08 08:47:38

Azért OKTV-n és Kührschákon 2-3 percnél több idő van egy feladat megoldására. Egyébként tényleg a KöMaL az, ami nagyon jól méri az eredményeket, hiszen nem csak 1szeri versenyzésről van szó, így egy ember "átlagos" teljesítményét méri, nem azt, hogy abban az adott 2-3 órában hogyan megy neki. Bár azért fél óra, vagy annál több idő jut egy feladatra, akkor pl. nem számít, hogy ki milyen gyorsan olvas...

Egyik versenyt sem állt szándékomban leszólni, csak azt szerettem volna leírni, hogy a rengeteg előnyük mellett hátrányuk is van az ikszelgetős versenyeknek

[92] RRichi2008-11-07 21:30:33

Te az előbb nem a Zrínyit/Gordiuszt szóltad le, hanem a nem levelezős versenyeket általában. Az OKTV-n és Kürschákon is sokszor az időhiány az, ami miatt egy versenyző nem tud megoldani egy feladatot. Ha valakinek vág az esze, időben kész lesz, ha nem, akkor nem.

Tény, hogy a matematikában a megoldott probléma minősége is számít, így egyet kell értsek Tibixével: a Kömal -- már ha a diák maga oldja meg a feladatot -- leméri, ki mennyire jó, főleg az A pontverseny. Azokat a feladatokat jobb esetben tényleg csak hozzáértők tudják megoldani (bár egyszer egy A jelű játékelméleti feladatra még én is adtam be megoldást, de max pontot azért nem kaptam...)

Előzmény: [90] Ágoston, 2008-11-07 21:00:34
[91] Ágoston2008-11-07 21:01:36

(Nagyon tisztelem azokat, akik többször egymás után eredményt érnek el, mert akkor ez már nem a szerencse)

[90] Ágoston2008-11-07 21:00:34

Ne haragudjatok, lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam. R.G.-vel semmi esetre sem értek 1-et, igenis versenyek ezek, sőt komoly eredmény, ha valaki bejut a döntőbe (megyei 7. sikerült csak). Csak azért írtam ezeket, mert elég sokan írták azt, hogy ezek milyen nagyszerű versenyek... Én egy kicsit a másik oldalt is képviselni akartam, hogy azért nem ezek a matematika csúcsai. De mellesleg én is minden évben részt vettem rajtuk. Egyszerűen csak azt szerettem volna írni, hogy 8.-ban, 9.-ben már nem feltétlen a "jó" matekosok nyerik ezeket, lehet, hogy ez a szerencsének tudható be. Az én osztályomban az Arany Dani döntősök és a Kenguru döntősök halmaza diszjunkt.

[89] Szabó Máté2008-11-07 20:30:09

Régen én sem szerettem az ilyen Zrínyi/Gordiusz-féle versenyeket, de aztán mikor tavaly bejutottam a Gordiusz döntőre rájöttem, ez csak azért volt mert bosszantott, hogy sosem érek el jó eredményt. Te voltál már ezeken a versenyeken döntős? Nem, kötekedésből, csak ha nem akkor nem tudod milyen nagy élmény (főleg egy kisebb gyereknek), és hogy milyen szórakoztató lehet a verseny előtti estén egy kollégiumi szobában az osztálytársaiddal üres kólásüveget dobálni.

Előzmény: [88] Róbert Gida, 2008-11-07 19:41:20
[88] Róbert Gida2008-11-07 19:41:20

Igazából szerintem ezek nem is versenyek, mint a Zrinyi és társai.

Előzmény: [87] Ágoston, 2008-11-07 19:37:06
[87] Ágoston2008-11-07 19:37:06

A matematikaversenyeken ki kellene zárni a "tippelgetéseket", mert a matematika az nem egy lottóverseny...

[86] Róbert Gida2008-11-07 19:32:23

"Vajon tippeljek-e vagy sem?"

Zrinyin, ha nem tippelsz, feltéve, hogy nem tudod az összes választ, akkor kizárt hogy nyerjél (részletek a hivatalos kiíírásból):

"A feladatok szövege után öt lehetséges válasz (A, B, C, D és E) található, amelyek közül pontosan egy a helyes."

"A pontozás a 4 * H - R + F képlettel történik, ahol H a helyes, R a rossz válaszok, F a kitűzött feladatok számát jelenti."

" Minden területről évfolyamonként 300 indulóig 1 versenyző, 500 indulóig 2 versenyző, 500 feletti induló esetén 3 versenyző jut be."

Eszerint a várható pontszámod nagyobb, ha tippelsz, feltéve, hogy legalább az egyiket kizárod, és tippelsz. Tekintve, hogy állati sokan indulnak, így, ha nem tippelgetsz, akkor tuti nem jutsz be a döntőbe. Magyarul, ha figyelembe veszed, hogy:

"A verseny részvételi költsége: 800 Ft/fő."

Akkor a verseny olyan, mintha vennél egy lottószelvényt, csak kicsit drágán.

Előzmény: [78] Alma, 2008-11-07 00:40:43
[85] Tibixe2008-11-07 19:04:04

A versenyek azok versenyek: az egyéni matematikai ,,érték'' mérésére túl megbízhatatlanok, mert túl sok tényező befolyásolja az eredményt. Ettől még statisztikailag jó képet adhat, de kis léptékben katasztrófa.

Ha matematikai teljesítményről akartok képet kapni, akkor KöMaL.

Szvsz nagy matematikusok között is az a ,,jobb'', aki egy fél esőerdőnyi papír teleirkálása után egyszer csak előjön valami szokatlan eredménnyel, nem az, aki villámgyorsan megoldja, ami elé kerül, de tovább nem lát. Persze van, amikor a kettő egybeesik.

[84] KK072008-11-07 17:40:28

Szia!

Szó sincsen arról, mindössze lehet, hogy nem az erőssége a Zrínyi, hanem jobban szeret gondolkodni, és levezetni szóról szóra mindent, mint pl : Az Arany Dani-s versenyeken, nem elegendő a puszta eredmény közlés. Én sem szeretem hogy ott van előttem a lehetséges megoldás, (pedig azt mondják úgy könnyebb valamennyivel)mert hajlamos vagyok ránézésre bejelölni, és kiderül hogy nem is az a jó.Tavaly például Gordiusz-on sztem én voltam az egyetlen aki elrontotta az első feladatott. :):):):)))

Előzmény: [83] Ágoston, 2008-11-07 15:24:37
[83] Ágoston2008-11-07 15:24:37

Tehát majdnem csak a sebesség számít? Például én ismerek olyat, akinek a Zrínyi típusú versenyek nagyon nem mennek, de az Arany Danin az első 3-ban van... Ő rossz matekos?

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]