Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Játékelmélet

  [1]    [2]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[5] Róbert Gida2016-08-07 10:51:39

Doma nyer, felsorolom a &tex;\displaystyle [0,1]&xet;-beli racionális számok bináris alakjait (legfeljebb &tex;\displaystyle 2&xet; alakja van egy számnak), majd az &tex;\displaystyle n&xet;-edik rac. szám &tex;\displaystyle 2n&xet;-edik jegyét Doma az &tex;\displaystyle n&xet;-edik lépésében "elrontja", azaz &tex;\displaystyle 0&xet;-t ír, ha ott &tex;\displaystyle 1&xet; áll, és fordítva. Így nem kaphatnak rac. számot, bármik is legyenek Hanga lépései.

Előzmény: [3] Sinobi, 2016-08-06 18:59:51
[4] Róbert Gida2016-08-07 10:41:39

Ez nem jó megoldás. Ugyanebbe a csapdába én is beleestem. A probléma ott van, hogy már egy-egy kártyalap eldobása után nem feltétlenül kapod meg ugyanazt a tipusú játékot: ha nálad van a magasabb lap, akkor az eldobások után neked már az is jó, ha a maradék n-1 lapodnál döntetlent érsz el, hiszen akkor a végén eggyel több lapot vittél el, azaz azt a kört te nyered.

Egyébként nem kevert tiszta stratégia is van: mindig azt a lapot dobom el, amelyre nézve a legnagyobb a várható nyereményem (itt a nyeremény=&tex;\displaystyle 10(p_1-p_0)&xet;, ha &tex;\displaystyle p_1&xet; valószínűséggel nyerek, &tex;\displaystyle p_0&xet;-al kapok ki, és ekkor természetesen &tex;\displaystyle 1-p_0-p_1&xet; valószínűséggel döntetlen lesz).

Előzmény: [2] Sinobi, 2016-08-06 18:53:28
[3] Sinobi2016-08-06 18:59:51

2. feladat legyen egy KöMaL-ban is meghírdetett előadás bevezető kérdése:

Hanga és Doma a következő játékot játsszák. Egy [0,1]-beli számot írnak le úgy, hogy kettes számrendszerbeli alakjának számjegyeit adják meg felváltva: Hanga leírja az első számjegyet, aztán Doma a másodikat, Hanga a harmadikat, és így tovább. Hanga nyer, ha racionális számot kapnak, Doma nyer, ha irracionálisat. Kinek van nyerő stratégiája?

[2] Sinobi2016-08-06 18:53:28

1. feladat legyen jonas-tól az érdekes feladatok topicból [4012]. (ebben most nincsen intelligens ellenfél)

A következőre gondoltam ezzel kapcsolatban:

Azt tippelem, hogy minden stratégia ugyanolyan jó, mint az egyenletesen random. 1 kártyára nyilvánvaló, több kártyára meg indukcióval:

Indukciós feltevés: a fent vázolt játékban, ha van n-n tetszőleges kártyalapotok (nem kell, hogy megegyezzen a tieid és az osztóéi), akkor egy teljesen jó stratégia* az egyenletes eloszlás, azaz, hogy a játék elején veszel egy permutációt, és azzal játszol végig. (Vagy minden kör elején egyet választasz egyenletesen, ez ugyanaz.)

* stratégia alatt most olyan stratégiákat értek, amelyek a k. körben a játék eddigi menete alapján megadnak minden kártyához egy valószínűséget, hogy melyiket mekkora eséllyel rakd a következő körben. (így néz ki egy stratégia, nem?)

n &tex;\displaystyle \implies&xet; n+1: legyen n+1, n+1 kártyalapotok, és játssz egy S stratégia szerint. Ekkor, az indukciós feltevés miatt az S' stratégia ugyanolyan jó, ahol az S'-t úgy kapom az S-ből, hogy az első lépést S szerint játszom, utána a maradékot (ami már egy n kártyás játék) egyenletesen.

Ekkor már csak azt kell belátni hogy az így definiált S' stratégiák között nincsen olyan, amelyik jobb lenne a teljesen egyenletesnél. S' már olyan, hogy csak a te lapjaidnak a függvénye hogy mit raksz (az első kört valahogy súlyozva, a többit meg egyenletesen random), az ellenfeled meg egyenletesen random rak.

Racionális valószínűségek esetén megadható egy véges eseménytér ahol megfelelően átrendezve az eseményeket egyenlő várható értéket kapunk, irracionális valószínűségekre meg azt mondjuk hogy a várható érték a benne szereplő valószínűségek folytonos függvénye.

[1] Sinobi2016-08-06 18:40:21

Hoztam létre neki külön témát, hadd legyenek egy helyen kapcsolódó tételek vagy magyarázatok bizonyos nehezebb fogalmakhoz vagy jelenségekhez.

  [1]    [2]