Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Fórum: Csak logika

  Játékszabályok    Technikai információ    TeX tanfolyam    Elfelejtettem a jelszavam    Témák  

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]  

Szeretnél hozzászólni? Jelentkezz be.
[358] Csimby2007-10-20 00:18:41

Gondolom, ez sem 4.-es megoldás, de a 2, példára: IV+I \equiv V

Előzmény: [348] epsilon, 2007-10-18 17:43:46
[359] HoA2007-10-20 19:42:26

Én is erre tippeltem . ld. [338]

Előzmény: [356] jonas, 2007-10-19 20:00:58
[360] Veronika2007-12-09 12:40:05

Sziasztok! Nem tudom hogy volt e már ez a feladat, de nagyon fontos lenne ha valaki megoldaná nekem! Köszi

Van egy börtön X rabbal, mindegyik külön cellában. A börtönőr teljesen véletlenszerűen minden éjjel kiengedi valamelyik rabot (egy éjjel csak egyet) a folyosóra, ahol Y számú villanykapcsoló van, amely(ek)et az adott rab tetszőlegesen kapcsolgathat le-fel, de akár változatlan állásban is hagyhatja. A rabok akkor szabadulhatnak, ha helyesen jelzik az őrnek, hogy már mindegyik volt kint éjjel a folyosón. Kérdés: milyen stratégiát beszéljenek meg a rabok a villanykapcsolókkal való jelzésre? Mi az a legkevesebb számú kapcsoló, amivel megoldható a feladat?

Megjegyzések: A rabok száma (x) tetszőleges, lehet 5, 10, 100, a megoldás szempontjából lényegtelen. Az éjszakák száma végtelen lehet, a raboknak nem kell azonnal jelezni, ha már mindegyik volt kint, a lényeg, hogy amikor szólnak, akkor valóban igaz legyen, hogy már mindenki volt kint.

[361] Róbert Gida2007-12-09 13:10:38

Máshol már volt, de lehet, hogy ezen a fórumon is. Megoldás: Y=1 azaz 1 villanykapcsoló elég, X-től, azaz a rabok számától függetlenül. Bizonyítás: a rabok kineveznek maguk közül egy "főnőköt", akinek az a dolga csupán, hogy, ha felkapcsolva látja a villanyt, akkor lekapcsolja, és ezek számát számolja. Többiek feladata: pontosan kétszer kapcsolják fel a villanyt, ha kimennek, de persze csak akkor, ha az le volt kapcsolva. Ha a főnők 2*X-2-ször kapcsolta le a villanyt, akkor bejelntheti, hogy mindenki volt már kint legalább egyszer, hiszen különben legfeljebb X-2-en voltak kint, ez 2*X-4 felkapcsolást jelenthetett, illetve a villany a kezdőállapotban is fel lehetett kapcsolva, azaz összesen legfeljebb 2*X-3<2*X-2 váltást regisztrálhatott volna a főnők, ez pedig ellentmondás.

Előzmény: [360] Veronika, 2007-12-09 12:40:05
[362] Fálesz Mihály2008-08-18 11:13:44

Tegyük fel, hogy

a) aki szereti a spenótot, az nem mind hullamosó;

b) minden matematikus hullamosó, vagy legalábbis nem szereti a spenótot;

c) vagy az igaz, hogy aki nem hullamosó, az matematikus, vagy pedig az, hogy aki hullamosó, az nem matematikus.

Következik-e a fentiekből, hogy aki szereti a spenótot, az nem matematikus?

(KöMaL F.2001. [1975. december] alapján)

[363] jonas2008-08-19 18:47:51

Igen, ennek a fórumnak az elején már volt.

Én egyébként nagyon szeretem ezt a feladatot. Van valahol David Madore blogjában egy bejegyzés, ami felsorolja ezt és vagy öt hasonló feladatot. Mindegyik nagyon érdekes, de nem egyforma nehézségűek. Megpróbálom megkeresni.

Előzmény: [361] Róbert Gida, 2007-12-09 13:10:38
[364] jonas2008-08-19 18:53:01

Megvan.

Előzmény: [363] jonas, 2008-08-19 18:47:51
[365] RRichi2008-11-03 20:53:16

Ha lehet mondjuk úgy... elvontabb feladatokat is feladni, álljon itt az alábbi kis gyöngyszem is, szigorúan szám nélkül: Adottak az alábbi számokban: 4 6 18 56 59 61. A számokhoz nem tartozik 7. szám, sorrendjük tetszőleges lehet. Mi a közös bennük?

Előzmény: [48] Suhanc, 2004-08-18 21:42:25
[366] HoA2008-11-03 21:25:53

Ha hasonló gyöngyszemnek fogadjuk el az 5 21 22 28 49 56 128 156 halmazt ( remélem nem hagytam ki egyet sem ) akkor van egy ötletem.

Előzmény: [365] RRichi, 2008-11-03 20:53:16
[367] jonas2008-11-03 21:26:07

Gonosz módon lelövöm. Egyébként ez elvont?

Előzmény: [365] RRichi, 2008-11-03 20:53:16
[368] HoA2008-11-03 21:30:08

Úgy látom elég sokat kihagytam - az átszámozásokról nem is beszélve :-)

Előzmény: [366] HoA, 2008-11-03 21:25:53
[369] RRichi2008-11-03 21:47:23

OMG ti túl gyorsak vagytok nekem... Én legalább másfél óráig gondolkodtam rajta... Bár nem használtam netet :D

[370] jonas2008-11-03 21:58:21

Egyébként a térkép innen van. A térképről a kedvenc részem a 123-as busz útvonala: először azt hittem, a térkép hibás, de aztán összevetettem az útvonal leírását egy Budapest térképpel, és megállapítottam, ez a busz tényleg ilyen furcsa útvonalon jár.

[371] bily712010-04-19 21:49:41

Állunk a sorban mondjuk egy bevásárlóközpontban a pénztár előtt. Hogy létezik az, hogy előttem, és a hátam mögött is te állsz? Bocs, ha volt már.

[372] Tóbi2010-04-19 23:08:28

Úgy, hogy hátrafelé állsz a sorban.

Előzmény: [371] bily71, 2010-04-19 21:49:41
[373] jonas2010-04-20 11:30:49

Ennyire azért nem vagyok kövér.

Előzmény: [371] bily71, 2010-04-19 21:49:41
[374] Fernando2010-08-02 19:14:22

Vagy önmagába záródik a sor... :)

Előzmény: [371] bily71, 2010-04-19 21:49:41
[375] bily712010-08-02 21:59:16

Van egy ember, aki a tizedik emeleten lakik. Amikor a munkába indul, lefelé mindig a liftet használja, de amikor hazaér, felfelé csak az ötödikig liftezik, aztán fellépcsőzik a tizedikre. Miért?

[376] Tóbi2010-08-02 22:13:06

Olyan alacsony, hogy nem éri fel a 10. emelet gombját a liftben, csak az 5.-ét, és persze a földszintét. Jól esett ez a kis agytorna estére, sajna a Goldbachos témánál már elvesztettem a fonalat.

Előzmény: [375] bily71, 2010-08-02 21:59:16
[377] SAMBUCA2010-08-03 00:14:58

Mi ez a tapír itt? :D És hogy lelövi a poéntot :)

btw Sambuca (att) jól leírta a lényeget a Goldbachnál :P

Előzmény: [376] Tóbi, 2010-08-02 22:13:06
[378] domi9582010-09-08 14:57:48

Hello nem tudtok nekem segiteni??Van 100 zsák arany és 1 hamis az arany eredet 10 gram a hamis 11 gram és csak egyzser lehet mérni ! meik a hamis?? lécci :))) meg oldásal köszi

[379] SAMBUCA2010-09-08 15:12:07

az első zsákból kiveszel 1 aranyat, a másodikból 2-t, a harmadikból 3-at, stb...

ezeket az érméket megméred. Összesen tehát 5050 érmét mérünk meg (1+2+3+...+100). ha mind eredeti, akkor 50500 grammot kapnánk, de mivel az egyik zsákban hamisak az érmék, ezért a tömegük nagyobb lesz. amennyivel több, mint 50500, annyiadik zsákban vannak a hamisak, hiszen az i. zsákból i db érmét vettünk ki.

Előzmény: [378] domi958, 2010-09-08 14:57:48
[380] lorantfy2010-11-14 21:43:16

Egy asztal előtt ülünk bekötött szemmel, melyen x db érme fekszik. Tudjuk, hogy közülük y fej, a többi írás. Tapintással nem lehet megállapítani, hogy melyik a fej és melyik az írás. Az a feladat, hogy rendezzük az érméket két csoportba, úgy, hogy mindkét csoportban azonos legyen a fejek száma. Csak egyszer próbálkozhatunk és nem kapunk semmilyen visszajelzést.

[381] HoA2010-11-16 12:41:55

Igazi feladat - mint a csak az előttük állók sapkáját látó rabok - vagy valami turpisság? Olyanra gondolok, hogy tapintásra nem, de szagra megkülönböztethető az érme két oldala, vagy senki sem mondta, hogy a barátod nem állhat melletted nyitott szemmel, stb. ?

Előzmény: [380] lorantfy, 2010-11-14 21:43:16
[382] SAMBUCA2010-11-16 12:54:19

nem az, hogy megkülönböztetni meg lehet őket, csak azt nem tudjuk melyik a fej?

Előzmény: [381] HoA, 2010-11-16 12:41:55

  [1]    [2]    [3]    [4]    [5]    [6]    [7]    [8]    [9]    [10]    [11]    [12]    [13]    [14]    [15]    [16]    [17]    [18]    [19]    [20]    [21]    [22]    [23]    [24]    [25]    [26]    [27]    [28]    [29]    [30]  

  Játékszabályok    Technikai információ    TeX tanfolyam    Elfelejtettem a jelszavam    Témák