|
| [307] epsilon | 2006-11-26 20:13:25 |
 Helló! Megint akadt egy kedves egészen elemi, de érdekes kis feladat. A 2:3:4:5:6 kifejezésben zárójeleket írva, az alábbi eredmények közük melyik nem kapható meg, és miért? (a) 1/80 (b) 1/5 (c) 20/9 (d) 5 (e) 80
|
|
| [308] epsilon | 2006-12-07 14:16:58 |
 Helló! Az előző feladat megoldása csak előkerült, de előkerült egy régebbi fogós logika feladat is: "Egy vonaton Smith, Robinson és Jones a fűtő, a fékező és a mozdonyvezető, de nem biztos, hogy ebben a sorrendben. A vonaton utazik továbbá három üzletember, akiket ugyanígy hívnak: Mr. Smith, Mr. Robinson és Mr. Jones. 1. Mr. Robinson Detroitban lakik. 2. A fékező pontosan félúton lakik Chicago és Detroit között. 3. Mr. Jones pontosan 20 ezer dollárt keres évente. 4. A fékező közvetlen szomszédja, az egyik utas, pontosan háromszor annyit keres, mint a fékező. 5. Smith billiárdban meg szokta verni a fűtőt. 6. A fékezővel azonos nevű utas Chicagóban lakik. A kérdés: Hogy hívják a mozdonyvezetőt?" Valakinek van-e valami jó ötlete, mert a logikai négyzettel megakadtam :-(
|
|
| [310] jenei.attila | 2006-12-07 15:48:17 |
 A 4. állításból következik, hogy a fékező és az egyik utas egy városban laknak, és a 3. állítást is hozzávéve, ez az utas nem lehet Mr. Jones (mert Mr. Jones 20000 dolláros fizetése nem osztható 3-mal).
A 2. szerint a fékező nem C-ben és nem is D-ben lakik. Az 1. szerint azonban Mr. Robinson D-ben lakik, vagyis ő sem lakik a fékezővel egy városban. Ezekből az következik, hogy a fékező szomszédja Mr. Smith.
A 6. szerint Mr. Jones C-ben lakik (mivel valamelyik utas C-ben lakik, és ez nem Mr. Robinson aki D-ben, és nem Mr. Smith aki C és D között félúton lakik), és a fékezőt Jones-nak hívják.
5. szerint a fűtő nem Smith (hiszen nem szokta magát megverni billiárdban), ezért csak Robinson lehet, amozdonyvezető pedig Smith.
|
| Előzmény: [308] epsilon, 2006-12-07 14:16:58 |
|
| [312] epsilon | 2006-12-07 17:59:46 |
 Köszi, az ami eleitől kezdve nem egyértelmű számomra, hogy "A fékező közvetlen szomszédja, az egyik utas, pontosan háromszor annyit keres, mint a fékező" szerintem nem föltétlen EGÉSZ számú pénzösszegre gondolok,...de ekkor a feladattal tényleg elakadunk...de hát ennek elfogadása nélkül nem lehet megoldani.
|
|
| [313] jenei.attila | 2006-12-07 18:38:23 |
 Ha nem feltétlenül egész számú pénzösszegre gondolsz, akkor sem tudod pontosan elosztani a 20000-et 3-mal, (márpedig 1/3 dollár nem létezik, esetleg az angol fontnak lehet ilyen felosztása?) a szövegben pedig benne volt a "pontosan" szó. Enélkül a fizetésekkel kapcsolatos állítások nem hordoznak információt, és a feladatot nem lehet megoldani, ebből is gondolható volt, hogy valahol itt van a lényeg.
|
| Előzmény: [312] epsilon, 2006-12-07 17:59:46 |
|
| [314] epsilon | 2006-12-08 07:07:53 |
 Helló! OK, a válaszod meggyőző, mint megrögzött matekes zavart az, hogy az osztás nem végezhető el, de amint írod, helytálló! Kösz mégegyszer! Üdv: epsilon
|
|
| [315] HoA | 2006-12-31 11:33:38 |
 Felmerült egy logikai feladat a "Valaki mondja meg" rovatban. Téma szerint ide tartozik, remélem többeket érdekel:
http://www.komal.hu/forum/forum.cgi?a=to&tid=94&tc=118
|
|
|
| [317] nyida | 2007-02-27 12:17:29 |
 Elnézést, nem tudom volt már-e és azt se hogy hanyadik feladat jön, de:
12 teljesen egyforma kinézetű golyóból az egyik hibás (könnyebb vagy nehezebb, mint a többi). Egy kátkarú mérlegen 3 mérésből állapítsuk meg hogy melyik a hibás golyó és hogy könnyebb vagy nehezebb! Remélem nem túl alap...
|
|
|
|
| [320] epsilon | 2007-02-27 19:31:37 |
 Helló! Megint akadt egy szépnek tűnő elemi feladat: Mily számjegy áll a tizedes vessző utáni első két helyen a szám esetén? Üdv: epsilon
|
|
|
| [322] epsilon | 2007-02-28 06:40:03 |
 Kösz, a fura az, hogy ezt a feladatot 7. osztályosoknak tűzték ki, tehát olyan szinten kellene megoldani, de az még furább, hogy amint n-nek 1, 2, 3,...értékeket adok, a keresett 2 számjegyre nem találok szabályt, azt, hogy az egészrésze 2n az egyből látszik mert a gyök alatti mennyiség 2n négyzete és 2n+1 négyzete között van. A leírtak alapján akkor végül is melyik lenne a két számjegy, hiszen gyök5, gyök17, gyök37,...stb esetekben rendre 23, 12, 08, ...stb...és az egyenlőtlenségláncból Én ezt nem látom! :-( Más: Köszönöm a Moderátornak aki kijavította a sqrt-t gyökre, sajnos csak MathType-ban és nem LaTex-ben dolgozom :-(
|
|
| [323] Sirpi | 2007-02-28 07:57:11 |
 Ha nem ezt a sorozatot, hanem a , , stb.-t nézed, amit ténylegesen kell, akkor 23, 24, 24... lesz az első két tizedesjegy, és az n=1 esetet kivéve végig 24 is marad (alulról konvergál a 25-höz).
(És nincs mit, én voltam az a bizonyos moderátor :-) )
|
| Előzmény: [322] epsilon, 2007-02-28 06:40:03 |
|
| [324] epsilon | 2007-02-28 10:05:49 |
 OK, kösz Sirpi, elszámoltam :-( Kösz a kijavítást is! ;-)
|
|
| [325] Sirpi | 2007-02-28 10:09:26 |
 Szerintem kicsit egyszerűbb így (ugyanis pl. az első egyenlőtlenséghez sorfejtés kell, vagy közvetlenül csak bonyolult módon jön ki):

Innen az látszik rögtön, hogy az egészrész 2n, és a törtrész 0 és 0,25 közé esik. Viszont (felhasználva, hogy ):

Ez pedig - mivel a nevező szigorúan monoton módon tart a végtelenhez - tart 0-hoz, vagyis a kifejezés törtrésze konvergál az 1/4-hez, ahogy azt már az előző hozzászóvásomban is írtam.
Így pl. az is rögtön kijött, hogy elég nagy n-től kezdve minden törtrész 2499-cel fog kezdődni, vagy akár 249999999999-cel :-)
|
| Előzmény: [321] Lóczi Lajos, 2007-02-27 22:11:03 |
|
| [326] epsilon | 2007-02-28 13:54:28 |
 Köszi Lóczi és Sirpi, a kettőből összejött egy elemi megoldás! :-) Na meg a háttérinformációk is érdekesek!
|
|
| [327] Python | 2007-03-11 13:30:07 |
 Bocs hogy csak most írok, nem vettem észre a megoldást.
A hármas és a négyes számrendszerbelit én máshogy csináltam meg, próbáld meg azt is megkeresni!
|
| Előzmény: [318] SAMBUCA, 2007-02-27 13:13:03 |
|
| [328] csocsi | 2007-03-22 20:25:10 |
 Sziasztok! Van egy ilyen kirakós játékom, amit az ábrán láthattok (9 darabból áll). A helyzet az, hogy nem tudom hogyan kell kirakni, ha valaki tudja, hogy kell vagy akár csak a nevét ismeri, kérem mondja meg! Köszönöm.
|
 |
|
| [329] epsilon | 2007-05-21 19:24:30 |
 Helló! Megint akadt egy kedves logikai feladat. Az ábrán látható 10 betű 10 természetes számot jelöl, és a 10 egyenes mindegyike mentén a számok összege 15. Igazoljuk, hogy e=5.
|
 |
|
| [330] Doom | 2007-05-22 09:30:29 |
 Írjuk fel azokat az egyenleteket, amiben szerepel e!:
a+f+e=15; g+h+e=15; k+b+e=15; i+e=15; d+c+e=15.
Ezeket összeadva kapjuk, hogy
5e+a+f+g+h+k+b+i+d+c=75. Átrendezve:
3e+(a+g+k)+(h+f+b)+(e+i)+(e+d+c)=75
Felhasználva, hogy a+g+k=h+f+b=e+i=e+d+c=15 (ugyanis egy egyenesre esnek), így
3e+4*15=75, azaz 3e=15
Tehát e=5.
|
| Előzmény: [329] epsilon, 2007-05-21 19:24:30 |
|
| [331] HoA | 2007-05-22 14:15:37 |
 Doom-éhoz hasonló megoldást kapunk, ha az ábra jobb oldalán lévő egyeneseket nézzük. A b-e-k, c-i-k, c-d-e, b-d, e-i egyenesek mentén véve a 15-ös összegeket, az egyenletek összeadásával és kivonásával az e-n kívüli változók kiejthetők, és innen is a 3e = 15 egyenletre jutunk.
Más megközelítés: A 10 egyenesből az a 8, amelyik 3 számot köt össze, valójában 15-nek 3 különböző, 1 és 10 közötti szám összegeként való felírását jelenti. Nézzük meg, hány ilyen felírás lehetséges:
1+4+10; 1+5+9; 1+6+8; 2+3+10; 2+4+9; 2+5+8; 2+6+7; 3+4+8; 3+5+7; 4+5+6;
A 10 összegben a 2-es, 4-es 5-ös négyszer, a többi szám ennél kevesebbszer szerepel. Mivel ábránkon "e" négy "3 pontos" egyenesre illeszkedik, csak e három szám valamelyike lehet. Viszont e+i = 15 és i <= 10, ezért e = 5.
|
| Előzmény: [329] epsilon, 2007-05-21 19:24:30 |
|
| [332] epsilon | 2007-05-22 15:49:12 |
 Helló! Köszi mindkettőtöknek! Én is felírtam a 10 egyenletet, sejtettem, hogy át kellene csoportosítani, de nem láttam át a sok betű miatt :-( Üv: epsilon
|
|