| [152] Atosz | 2005-02-08 18:39:21 |
 Megoldások a 30. és 31. feladatokra:
30. (szigetes - oroszlános)
A következőképp gondolkodtam:
Ha 1 oroszlán van, akkor az megeszi a húst, elalszik, s egy idő után felébred.
Ha 2 oroszlán van, akkor egyikük sem fogja megenni, mert akkor elalszik és őt a másik oroszlán felzabálja.
Ha 3 oroszlán van, akkor (persze minden oroszlán tökéletesen gondolkodik) aki leghamarabb odaér a húshoz, az megeszi tudván, hogy őt nem fogják megenni (visszatértünk a kétoroszlános esetre).
Stb...
Azaz, ha az oroszlánok száma páros, akkor mindegyik csak kerülgeti a husit - és előbb utóbb éhenhalnak, míg páratlan esetben a leggyorsabb elkapja a húst, alszik egy jót... és további hús nélkül ők is éhenhalnak.
31. (lovas) Ez csak tipp - Az egyik ló terhes, vagy vemhes?, mindegy, kiscsikót vár. Vagy egyszerűen kettőt kötnek az egyik istállóba.
Ennél nehezebb szerintem, hogy 4 lovat 5 istállóban...
|
| Előzmény: [151] Hajba Károly, 2005-02-08 17:29:05 |
|
|
| [154] Sirpi | 2005-02-09 11:15:23 |
 Ez egy jó észrevétel, de ezzel még nem lett megoldva a feladat, ugyanis az úgy szólt, hogy csak hosszabb hezitálás után jelenti be valaki, hogy rájött, milyen nemű ül vele szemben.
A lényeg, ami ebből az észrevételből kijött:
Ha van férfi a társaságban, akkor ő azonnal tudni fogja, hogy férfi avagy nő ül-e vele szemben a szomszédja jelzésétől (nem jelzésétől) függően.
Mivel azonnal nem jelez azonnal senki, csak hosszabb hezitálás után, ezért négy nő ül az asztalnál.
|
| Előzmény: [149] Bubori Attila, 2005-02-08 00:19:35 |
|
| [155] lgdt | 2005-02-13 16:46:14 |
 Lehet, hogy már volt, de azért beírom:
Egy vonaton Smith, Robinson és Jones a fűtő, a fékező és a mozdonyvezető, de NEM ebben a sorrendben. A vonaton utazik továbbá három üzletember, akiket ugyanígy hívnak: Mr. Smith, Mr. Robinson és Mr. Jones.
Mr. Robinson Detroitban lakik.
A fékező pontosan félúton lakik Chicago és Detroit között.
Mr. Jones pontosan 20 ezer dollárt keres évente.
A fékező közvetlen szomszédja, az egyik utas, pontosan háromszor annyit keres, mint a fékező.
Smith billiárdban meg szokta verni a fűtőt.
A fékezővel azonos nevű utas Chichagóban lakik.
Ki a mozdonyvezető?
|
|
| [156] Bubori Attila | 2005-02-15 12:02:28 |
 31.(vonatos)
Annyi biztos, hogy:
1. Mr. Robinson Detroitban lakik 2.A fékező szomszédja nem lehet Mr. Jones, mert a 20 ezret nem lehet 3-mal pontosan osztani 3. Smith nem lehet fűtő, csak potenciális mozdonyvezető vagy fékező. 4. Robinson nem lehet fékező, mert Mr. Robinson Detroitban lakik. Robinson potenciálisan csak fűtő, vagy mozdonyvezető lehet. 5. A fékező szomszédja csak Mr. Smith lehet, mert Mr. Robinson Detroit-i, Mr. Jones fizetése nem osztható hárommal(2. következtetés).
Hát kb. idáig jutottam el a feladatban, de valami még mindig nem stimmel nekem. Pedig biztos vagyok benne, hogy nincs messze a megoldás. :)
Eddig jó?
Ezzel a feladattal nálam csak az volt a gáz, hogy ehhez abszolút nem lehet ábrát készíteni, mert totál különböző adatok/összefüggések vannak megadva. Nem lehet benne adatokat csoportosítani. Hiába, az Einstein-es feladathoz képest ez egy kicsit szivatóval indul. De meglesz.
|
| Előzmény: [155] lgdt, 2005-02-13 16:46:14 |
|
| [157] Bubori Attila | 2005-02-15 12:17:50 |
 Aloha népek.
Nos közben megvan a megoldás, amit el is küldtem "lgdt"-nek az emil címére. Ennyire lama nem lehettem. Na de mindegy. További kellemes napot! :)
Jöjjön is a nap mottója:
A mai nap mottója:" A Windows azért jó, mert nem omlik össze magától, hanem megvárja, hogy megnyomd az OK gombot!"
|
|
| [158] Bubori Attila | 2005-02-15 12:32:35 |
 Ja, és a vonatos nem a [31.] . Bocs. A [32.] feladat.
|
|
| [159] joe | 2005-02-15 18:44:27 |
 32. feladat: (Lehet, hogy már szerepelt, és bizosan sokan ismerik, de azért hátha...) Az ábrán látható négyzethálós papírból hajtogassunk egy szabályos kockát úgy, hogy papír nem takarhat papírt, és a kocka teljes legyen! (Nyírni stb. nem szabad, a feladatban nincs csel.)
|
 |
|
| [160] joe | 2005-02-15 18:45:47 |
 Szerintem egy igazi különlegesség:
33. feladat: Egy 30 méter hosszú, 12 m széles és 12 m magas szobában az egyik 12x12-es falon, a fal függőleges középvonalában, 1 méterrel a padló fölött ül egy légy. A szemközti falon, szintén a fal középvonalában, 1 méterrel a mennyezet alatt ül egy pók. A pók észrevette a legyet. A légy nem veszi észre a pókot, vagy odaragadt, vagy a félelemtől mozdulni sem bír; szóval a lényeg az, hogy nem mozdul el. Mekkora az a legrövidebb út, amelyet a póknak (természetesen mászva) meg kell tennie ahhoz, hogy elkapja a legyet?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| [168] Hajba Károly | 2005-02-17 11:55:53 |
 A Matematika és Nyelvészet topikba betettem egy érdekes közmondásos feladványt, mely ide is beillene.
HK
|
|
| [169] manó | 2005-02-17 17:51:06 |
 Sziasztok!
Az Érdekes matekfeladatok fórumban részleteztem ujoncságom és problémám méreteit, de gondoltam biztos(abb)ra megyek, és itt is megemlítem. Van egy gyufarejtvény, amit holnap délre meg kéne oldanom, de nem fog menni. A feladat: 1 gyufaszál elmozdításával kell igazzá tenni az egyenletet: XXII/VIII=II (persze a VIII a XXII alatt van, csak nem tudom úgy ábrázolni) Bízom bennetek! Előre is köszi!
|
|
| [170] Kalmár-Nagy József | 2005-02-17 18:14:20 |
 Ez tetszik :) A VIII-sból el kell venni egyet, és átrakni a két gyufaszál fölé. Pi=22/7, igaz ez nem teljesen pontos, csak egy jó közelítés
Pi=3.14159265358979323846264338327950288419716939
22/7=3.'142857' Amit az aposztrófok közé tettem az periodikus
|
| Előzmény: [169] manó, 2005-02-17 17:51:06 |
|
| [172] manó | 2005-02-21 13:57:02 |
 Kedves Kalmár-Nagy József! Ezúton is köszönöm hatékony és gyors segítségedet a probléma megoldása véget!
|
|
| [174] Andrish | 2005-02-21 17:07:47 |
 Hi
A 33.feladatban ,hogy jött ki 40 méter? Ez érdekelne :) Lécci írjátok már le, köszi!
|
|
| [175] tininindzsa | 2005-02-21 20:30:40 |
 Helló mindenkinek!
Lehet, hogy nem is ide kellene feltennem ezt a témát, és az is lehet, hogy ez nektek nagyon rangon aluli feladat. Viszont engem érdekelne a megoldás, úgyhogy minden segítséget megköszönök. Szóval: adott négy szám, 1,3,4,6. Ezekböl kell 24-et kihozni úgy, hogy csak a négy alapmüveletet használhatjuk, és mind a négy számot csak egyszer használhatjuk fel.
Elöre is köszi a megoldást!
|
|
| [176] tininindzsa | 2005-02-21 20:31:57 |
 Nem felejtettem el a sorszámozást, csak nem mertem adni neki. :o)))))
|
|
|
|