Thaiföldi elefánttúra II.
2015. július 2-11.
Bűz- és egyéb bombák
Bangkokban Dungjade vett nekünk egy kis csomag jákafát (jackfruit). Nem ez volt az eső eset, hogy valamilyen színes, de annál büdösebb gyümölccsel lepett meg minket. Pattayában volt a gyümölcsök királya, a durián (durian), több légitársaságnál és szállodánál tiltólistán van a mindent átható szaga miatt. De a jákafa sem marad el sokkal mögötte. Az IPST kollégiumban, ahol laktunk, a zárt csomagot a hűtőbe tettük. Reggel elsöprő élmény volt kinyitni. Megkóstolni nem volt gusztusunk, végül ott hagytuk a hűtőben.
Aki akarja, megkóstolhatja ezeket a gyümölcsöket, de semmiképpen se vigye haza.
Vendégség
Chiang Maiba repülővel megyünk. Két nap van még a hivatalos program kezdetéig. A város szélén, a Holiday Innben lakik és működik a zsüri, továbbá az összes koordinátor. A bejáratnál tábla jelzi azt a két gyömülcsöt, amit tilos behozni. Az egyik a már említett durián, a másik a mangosztán (mangosteen). Utóbbinak a héja céklaszerű levet ereszt, amit nem lehet kimosni.
Bár azzal a megállapodással jöttünk ketten, hogy a plusz kültségeket fizetem, a szervezők közben úgy döntöttek, hogy Rita vendég, nem kell külön fizetnünk sem szállásért, sem ételért, sem a kirándulásokért, és a pénzt nem is fogadják el. A zsürinek két kirándulást szerveznek, az egyik az első versenynapon az elefántfarmra, a másik az ereményhirdetés előtti napon két régi templom. (Az utóbbi valószínűleg a versenyzőkkel együtt lesz.)
A koordinátorok termében, a fénymásoló mögött felállítom a Raspberry szervert. Dungjade nem hozta magával a Pattayában SVN- és printerszervernek használt, villogó képernyőjű laptopot; a teljes SVN könytárat erre költöztettem át. Iljával egy kicsit még csiszolgatjuk az IMO weboldalra szánt shortlistváltozatot, aztán a szerver ott marad néhány órát felügyelet nélkül. Később hallom, hogy mekkora riadalmat okoztam, a biztosági szolgálatnak feltűnt a kicsi doboz antennával és villogó LED-ekkel. Még mielőtt átadták volna a rendőrségnek, körbekérdezték a jelenlevőket, hogy ki tudja, mi ez. Szerencsére Dungjade felsimerte.
Early Arrival
Néhány csapatvezető, főleg az Advisory Board tagjai egy nappal korábbal érkezik meg. (Az ausztrálok és a britek egy héttel korábban szoktak jönni, és kétcsapatos háziversennyel szoktak melegíteni a versenyre; az biztos, hogy nem lesz nehézségük a &tex;\displaystyle \pm6&xet; óra időeltolódás miatt.) A szervezők biztosítják a lehetőséget, hogy a csapatvezetők egy nappal korábban, július 3-án beköltözhessenek; ez nagyon praktikus lenne, mert így egy nappal több idejük lenne ismerkedni a feladatokkal. A holland Qintijn tehát szeretné az egyik főszervező hölgytől, az AB-tag Rachayától megkapni a shortlist első részét (csak a feladatok, megoldás nélkül). Igen ám, de az Academic comittee korábban úgy döntött, hogy a shortlistet 4-én reggel 9-kor adját át. Másfél órás kötélhúzás kezdődik, amibe bevonnak engem, majd tanácsomra a korábbi AB elnök Nazart is. Rachaya láthatóan segítene, de nem szállhat szembe a AC-vel. T'képp így is elment a falig, és megütheti a bokáját, épp csak nem hívta harcba az Advisory Boardot a főnökei ellen.
Séta a bazárban
A hotelből naponta többször indul shuttle bus a városba. Az első napon, amikor mindenki csak gondolkodik a feladatokon, felülünk a "buszra", ami az éjszakai bazárhoz megy, sétálunk egyet a belvárosban, vásárlunk némi szuvenírt, és belebotlunk egy szabóságba. Rita előadja régi álmát egy igazi selyem ruháról. Később az útikönyvől kiderül, hogy ez egy jól ismert és elismert hely. Két nap múlva vsszamegyünk, és némi tanakodás után megrendeljük. Az árát inkább nem írom le.
PSC internal Beauty Contest
Tavaly komoly nehézséget okozott a PSC és a zsüri közötti kommunikáció elégtelensége. A feladatok nehézségéről alkotott véleményünk lényegesen különbözött, ugyanakkor a zsüri nem igazán volt kíváncsi a PSC véleményére. Geoff azt ajánlotta, hogy a shortlistben húzzunk vonalakat a feladatok között ott, ahol szerintünk a könnyű, közepes és nehéz feladatok közötti határok vannak, és minden feladat mellett számokkal jelezzük, hogy szerntünk az adott feladat menyire nehéz, illetve használható. Mivel egyik ötlet sem igazán tetszett, végül nem csináltuk meg. Helyette Pattayában, a PSC-n belül is tartottunk egy, a zsüriben szokásoshoz hasonló Beauty Contestet azzal, hogy az eredményét majd megmutatjuk a zsürinek, vagy kinyomtatva kiosztjuk.
Miután megtudom, hogy a zsürielnök nem akarja megmutatni a PSC véleményét, odaadom a papírt Geoffnek. Ő meg a következő zsüriülésen hipotetikusan előadja, hogy hallott valami dokumentumról, ami PSC véleményét foglalja össze, és ha ilyen dokumentum esetleg létezik, akkor érdemes lenne megmutatni a zsürinek. Erre Angelo is szólásra jelentkezik: ha ilyen dokumentum létezik, akkor ő mindenképpen látni szeretné. Az elnök beismeri, hogy a dokumentum létezik. Szavaznak róla, kinyomtatják és kiosztják.
Hogyan lehetne még könnyebb feladatsort összeállítani?
Az ú.n. könnyű és közepes feladatokat (1., 2., 4., 5.) úgy állítják össze, hogy a shortlist négy fejezetének mindegyikéből kiválasztják a legjobb könnyű és a legjobb közepes feladatot. Ezután a 8 feladatból minden lehetséges módon kiválasztanak 4-et úgy, hogy kettő könnyű, kettő közepes, és mindegyik fejezet szerepel.
Az algebra fejezettel kezdik. A könnyűre két jelölt van: A1 és A2. Az A1 nyer. Ezután jön a közepes. Jelöltek: A2, A3, A4, a lengyel csapatvezető pedig bedobja jelöltnek az A1-et. Ez nem teljesen szabálytalan, mert hát hatéresetben egy feladat akár könnyű és közepes helyen is szerepelhetne, de hogy éppen az A1??? És lám, ismét az A1 nyer. A zsüri véleménye szerint az A1 egyszerre a legjobb könnyű algebra feladat és a legjobb közepesen nehéz algebra feladat. Szerencsére a legjobb nehéz algebra feladatról nem volt szavazás. Innen már azt sem nehéz kitalálni, mi lesz: három könnyű és egy közepes feladat lesz a versenyen. Az A1 meg sem áll az 5. pozícióig.
A másik közepes feladat az N5. A PSC-nél ez kapta a legalacsonyabb pontszámot a szépségre, és csak azért tettük bele a shortlistbe, hogy legyen elég közepes számelmélet. Feltéve, hogy &tex;\displaystyle a \ge b \ge c&xet;, arra kell rájönni, hogy az &tex;\displaystyle ab-c&xet; és &tex;\displaystyle ac-b&xet; kifejezések összege és különbsége is szorzattá alakítható, és az &tex;\displaystyle b+c&xet; és &tex;\displaystyle b-c&xet; valamelyikének van egy nagy 2-hatvány osztója. A többi favágás és esetszétválasztás. Ami a PSC-nél hátrány, az a zsürinél előny; az N5 nyer. A két könnyű feladat a C2 és a G1. A bulldózerverseny C1, amit Geoff átfogalmazaott elefántokkal, kimarad. Jó lesz jövőre válgatóversenyre.
A nehéz feladatokat az eddigiektől függetlenül választják. Ezen a ponton végre megkérdezik a PSC véleményét is a nehéz feladatokról. A PSC több tagja van jelen, szétosztjuk a feladatokat. Én az A6-ról és a G6-ról mondom el a véleményemet.
A G6-ról eddig többen is mint nehéz feladatról beszéltek, holott szerintem csak közepesen nehéz, bár 2. vagy 5. feladatként a 2012/5-höz hasonlóan veszélyes lehetne. (Az első nap után majd meglátjuk.) A megoldás megtalálásához a szokásos tanácsot kell követni: ha a feladat egy kör és egy egyenes egy bizonyos metszéspontját kéri (jelen esetben &tex;\displaystyle Q&xet; a körülírt kör és az &tex;\displaystyle MH&xet; félegyenes metszéspontja), akkor ugyanazon az ábrán meg kell rajzolni az állítást a másik metszésponttal is.
A vitában a lengyel barátunk impertinens megjegyzést tesz: a PSC szerint az A6 talán túl nehéz, és ezt ő készséggel ehiszi. Hirtelen elkezdtek hinni a PSC-nek. :-o Mintha nem is lett volna az a kis kaland az A1-gyel.
Ennyi könnyű feladat után butaság lenne még két nagyon nehéz feladatot is kitűzni, inkább legyen a G6 is. Azért van, aki a G5-öt jelöli; végül a G6 és a C6 lesz a két nehéz feladat.
Megnyitó
A megnyitón Sirindhorn hercegnő a fő vendég. A szokásos felvonulás helyett előtte hajolnak meg sorban a csapatok. Előre kihirdetik a viselkedési szabályokat, pl. hogy semmit sem szabad dobálni a színpadról; a cukorkák a zsebekben maradnak. Nem kár, az erkély messze van, úgy sem tudnának idáig eldobni.
Her Royal Highness úgy vonul be, mint valami fáradt katonatiszt, csak a többiekkel ellentétben nincsek rajta kitüntetések. Kegyesen engedélyezi, hogy a beszédek angolul legyenek. Az összes többi szereplő hajlong, esetleg le is térdel. (Remélem, nem jön olyan idő otthon, hogy a gyerekeimnek bástyaelvtársak meg rasihercegnők előtt kelljen hajbókolniuk.) A hercegnő meghallgatja és megnézi a műsort, a végén ő olvas fel egy angol nyelvű beszédet. A beszéd közben egy leszálló repülőgép zúg el felettünk, de nem nyomja el teljesen. (Észak-Koreában már lőnének.) A végén meglepetésre a hercegnő is meghajol. A hercegnő kivonulása után azonnal szétszerelik és kiviszik a székét és a szőnyeget, mielőtt még valaki (Jocó szavával) profanizálni próbálná.
Rita és Maria Gaspar megbeszélik, hogy Rita eddig kétszer volt az IMO-n és mindkettőn valamilyen herceg volt a díszvendég. Az egyik azóta király lett. Legközelebb Angliában lehet királyi vendég.
Elefánt farm
A szokásos, előre látható kérdések (Lehet-e a &tex;\displaystyle C&xet; pont az &tex;\displaystyle AB&xet; szakasz felezőpontja; az &tex;\displaystyle a,b,c&xet; hármas rendezett-e; mi az a körülírt kör; mi az a magasságpont) után indulás a Meataeng elefánt farmra.
Vészhelyzet
Miután elefántháton átgázoltunk a folyón, ültünk ökrös szekéren, majd megnéztük Sudát és a többi festegető és focizó (egyesek szerint megalázott és megkínzott szerencsétlen pára) elefántokat, kitör egy kisebb pánik. Nipun szól a show végén, hogy baj van, menjek. Az Advisory Board nagy része ott áll, és elmondják, hogy történt egy kis baleset: a csapatvezetők és obszerver B-k egy részének a másnapi feladatokat és megoldásokat is kosztották. Így hát az AB, kiegészítve a PSC egy részével és néhány koordinátorral, kihagyja az ebédet, és azonnal visszabuszozik a zsüri székhelyére. Rita ott marad a kirándulás végén, ő bambusztutajon is hajókázik.
Az világos, hogy teljesen új feladatsort kell összeállítanunk. Amikor a zsüri két óra múlva megérkezik a kirándulásról, két kész javaslat várja őket, hogy mi lehetne az új második nap, továbbá két tartalék lehetőség, ha az első kettő nem lenne elég jó. Végül a 2. jelölt nyer: a G1, A1, és C6 feladatok helyére G2, A4, illetve C5 kerül. A tartalékot nem kell előadnunk. Az eredeti &tex;\displaystyle 50+X&xet; fordítás és a 3 javítókulcs mind mehet a kukába, mindenből új készül.
|