A KöMaL 2006. májusi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. június 12-én LEJÁRT. |
M. 270. Vashuzal és vörösrézhuzal felhasználásával készítsünk termoelemet! Érzékeny mérőműszer segítségével vegyük fel a feszültség-hőmérséklet diagramot, majd mérjük meg a termoelemmel kezünk bőrfelületének hőmérsékletét!
Közli: Bakonyi Gábor, Budapest
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2006. június 12-én LEJÁRT. |
P. 3894. Egy autó éppen a lakott területen megengedett 50 km/h sebességgel haladt, amikor előtte hirtelen egy gyermek lépett az úttestre. Az autó vezetője rögtön fékezni kezdett, és szerencsére éppen az úttesten levő gyermek előtt állt meg. Mekkora sebességgel ütötte volna el az autó a gyermeket, ha kezdeti sebessége nem 50, hanem 70 km/h lett volna?
Közli: Major János, Stuttgart, Németország
(3 pont)
P. 3895. Jobbmenetes csavar képét először homályos üvegernyőre vetítjük.
a) Bal- vagy jobbmenetes a csavar kivetített képe?
b) Milyen a kép az üvegernyő másik oldaláról nézve?
Jay Orear (USA, California) feladata
(3 pont)
P. 3896. Álló helyzetből induló autó körpályán mozogva egyenletesen növeli sebességének nagyságát. Egy negyedkör megtétele után mekkora szöget zár be gyorsulásának iránya a sugárral?
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
P. 3897. Az ábra szerinti helyzetből egyszerre indul el két proton v kezdősebességgel. Mekkora lesz a protonok közötti minimális távolság?
Adatok: v=106 m/s, d=10-9 m, =30o.
Szegedi Ervin feladata
(4 pont)
P. 3898. Függőleges tengely körül könnyen forgatható, vízszintes síkú, m=0,6 kg tömegű, R=10 cm sugarú korong lapján sugarára illeszkedő, elhanyagolható tömegű síklap van rögzítve. A síklapra merőlegesen vízszintes sebességgel érkező m1=20 g tömegű lövedék a tengelytől r=8 cm-re az akadálynak ütközik, aminek következtében a korong =20 s-1 nagyságú szögsebességgel forogni kezd. Mekkora volt a becsapódó lövedék sebessége, ha
a) az akadályban megakadt;
b) az akadályról tökéletesen rugalmasan visszapattant?
Közli: Holics László, Budapest
(5 pont)
P. 3899. Ideális gáz az ábrán látható körfolyamatot végzi. Az X állapotban TX=373 K, VX=5 dm3. A Z állapotban VZ=12 dm3, TZ=273 K. A ZX folyamat melyik állapotában lesz a gáz nyomása éppen akkora, mint az Y állapotban?
Közli: Légrádi Imre, Sopron
(4 pont)
P. 3900. Egy T0 hőmérsékletű testet a hőmérsékletű hőtartályokon keresztül visszük át a Tn=T0 hőmérsékletű hőtartályba. Mutassuk meg, hogy teljesül a
Clausius-féle egyenlőtlenség, ahol Qi a test által a Ti hőmérsékletű hőtartályból felvett hő. Feltételezzük, hogy a test térfogata nem változhat meg.
Közli: Gálfi László, Budapest
(5 pont)
P. 3901. Síkkondenzátor kapacitása 70 pF, lemezeinek töltése +8,0.10-7 C, illetve -3,2.10-7 C. Mekkora a lemezek közti feszültség?
Közli: Kotek László, Pécs
(4 pont)
P. 3902. Hányad részére csökkenne a merülőforraló teljesítménye, ha egy ideális diódával sorba kapcsolva kötnénk a 230 V, 50 Hz-es hálózatra? Mennyi lenne ekkor a merülőforralóra jutó feszültség effektív értéke?
Hányad része ez a feszültség csúcsértékének?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(4 pont)
P. 3903. Hányszorosa lehet az alumíniumból kiváltott fotoelektronok impulzusa a beeső foton impulzusának?
Közli: Varga István, Békéscsaba
(5 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)