A KöMaL 2010. decemberi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2011. január 10-én LEJÁRT. |
M. 310. Egy félig telt pohár vízre tegyünk rá egy pingponglabdát! Tapasztalhatjuk, hogy a pingponglabda kiúszik a pohár falához. Ezután töltsük csordultig vízzel a poharat, és erre is tegyük rá a pingponglabdát! Tapasztalhatjuk, hogy a labda beúszik középre.
Vizsgáljuk meg kísérletileg, hogy pohár helyett szélesebb edényt, lábost véve vajon ugyanezek lesznek-e a tapasztalataink! Milyen széles edényben ,,működik'' még a kísérlet? Hogyan függ az edény falától mért indítási távolságtól a pingponglabda kiúszásának ideje?
Angol feladat
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2011. január 10-én LEJÁRT. |
P. 4295. Amikor az egyenes vonalzót a végétől 15 cm-re támasztjuk alá, akkor a vonalzó a végétől 5 cm-re elhelyezett két egyforma pénzérmével egyensúlyozható ki. Amikor az alátámasztást ugyanattól a végétől 10 cm-re helyezzük el, akkor a kiegyensúlyozáshoz ugyanazon a helyen már hat ugyanolyan érmére van szükség. Milyen hosszú a vonalzó?
Közli: Bakonyi Gábor, Budapest
(3 pont)
P. 4296. Mekkora kezdősebességgel kell h magasságból, a vízszintessel 30o-os szöget bezáró irányban elhajítani egy kavicsot, hogy 45o-os szögben csapódjon a talajhoz? (A közegellenállástól eltekinthetünk.)
Közli: Simon Ferenc, Zalaegerszeg
(4 pont)
P. 4297. Ismert játékos kísérlet a lejtőn ,,felfelé'' guruló kettőskúp. A lejtőt itt két léc valósítja meg. A két léc által meghatározott sík szöget zár be a vízszintessel, a felfelé szétnyíló lécek pedig szöget zárnak be a lejtő esésvonalával. Mekkora félnyílásszögű kettőskúp képes felfelé elindulni ezen a lejtőn?
Vermes Miklós (1905--1990) feladata
(5 pont)
P. 4298. Egy hosszú, egyenes lejtőre futószőnyeget terítünk az esésvonallal párhuzamosan, a lejtő tetejétől az aljáig. A szőnyeg vékony, hajlékony, a lejtőn a súrlódás miatt nem tud lecsúszni, de könnyen felemelhető, nem ragad a lejtőhöz.
A szőnyeg felső végét kis darabon feltekerjük, majd a gurigát elengedjük. A guriga egyre nagyobb sebességgel gurul le a lejtőn, miközben az átmérője is egyre nagyobb lesz, és végül t1 idő alatt ér le a lejtő aljához. Ha egy tömör hengert engedünk le, az t2 idő alatt gurul le a lejtőn.
a) Melyik mozgás tart hosszabb ideig: a szőnyegé, vagy a tömör hengeré?
b) Számítsuk ki a t1/t2 arányt!
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(6 pont)
P. 4299. Derékszögű falszögletbe helyezett L hosszúságú, homogén, merev, vékony rúd alsó (A) pontját a falra merőleges, állandó vA sebességgel mozgatjuk úgy, hogy a rúd mindig a falra és a talajra merőleges síkban marad. Milyen messze lesz a függőleges helyzetből induló rúd alsó végpontja a faltól, amikor a felső végpontja attól elválik?
(Adatok: vA=3,5 m/s, L=2 m.)
Közli: Holics László, Budapest
(5 pont)
P. 4300. Egy szuperszonikus vadászgép a kifutópályát elhagyva a vízszintessel 30o-os szöget bezáró irányban, egyenes vonalban emelkedni kezd. A kifutópálya körül elterülő mezőn a fűszálak a lökésszerű hanghullámtól parabola alakban terülnek szét. Mekkora a vadászgép sebessége?
Közli: Vigh Máté, Pécs
(5 pont)
P. 4301. A világűrben lebegő M tömegű, vékony gyűrű sugara R.
a) A gyűrű síkjára merőleges és a gyűrű középpontján átmenő egyenes mely pontjában hat a legnagyobb erő az odahelyezett pontszerű testre? (Hol maximális a gravitációs térerősség?)
b) Ha egy ilyen pontból engedjük el a pontszerű, m tömegű (mM) testet, akkor az mekkora relatív sebességgel halad át a gyűrűn?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(5 pont)
P. 4302. Felül zárt, függőleges, elég hosszú fémhengerben 0=11,2 dm hosszú fonálon függő, m=60 kg tömegű és A=2 dm2 keresztmetszetű dugattyú felett oxigéngáz van. A gáz nyomása és hőmérséklete kezdetben a külső p0=105 Pa nyomással és T0=273 K hőmérséklettel egyezik meg. A henger fala jó hővezető, benne a dugattyú súrlódásmentesen mozoghat.
Mennyivel változik meg a rendszer összenergiája, ha elszakad a fonál?
Közli: Kobzos Ferenc, Dunaújváros
(4 pont)
P. 4303. Mekkora az ábrán látható kapcsolásban az R ellenállás, ha
a) nem folyik áram az AB ágban;
b) maximális áram folyik az AC ágban;
c) maximális az A és C pontok közötti potenciálkülönbség;
d) maximális a rá jutó teljesítmény;
e) maximális áram folyik az DC ágban;
f) maximális áram folyik az AB ágban?
(Adatok: U1=60 V, U2=20 V, R1=80 , R2=320 .)
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
P. 4304. Az izzó gáz által kibocsátott fény színképében több színképvonal van, mint a hideg gáz elnyelési színképében. Tehát több olyan színképvonal is lehet az emissziós színképben, ami nem fordul elő a szobahőmérsékletű gáz abszorpciós színképében. Vajon miért?
Marx György (1927--2002) feladata
(4 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)