![]() |
Az A. 840. feladat (2022. december) |
A. 840. Az ABC háromszög beírt köre az oldalakat az X, Y és Z pontban érinti. Az XYZ háromszögben az X és az Y csúcsból induló magasságok talppontjai X′ és Y′. Az X′Y′ egyenes az ABC háromszög körülírt körét a P és a Q pontban metszi. Bizonyítandó, hogy X, Y, P és Q egy körre esnek.
Javasolta: Simon László (Budapest)
(7 pont)
A beküldési határidő 2023. január 10-én LEJÁRT.
Legyen XY és X′Y′ metszéspontja D. Mivel X, Y, X′ és Y′ egy körre esnek (XY Thálesz-körére), ezért DX⋅DY=DX′⋅DY′. Ez azt jelenti, hogy a D pont hatványa ugyanakkora az XYZ háromszög körülírt körére és Feuerbach-körére nézve, azaz rajta van a két kör hatványvonalán. Most megmutatjuk, hogy ezzel a két körrel koaxiális az eredeti háromszög körülírt köre is (azaz mindhárom körnek ugyanaz a hatványvonala). Ezzel készen leszünk, mert a D pont hatványa az ABC körülírt körére DP⋅DQ, és így DX⋅DY=DP⋅DQ, vagyis X, Y, P és Q egy körre esnek.
Ehhez először belátjuk, hogy az XYZ háromszög Feuerbach köre az ABC háromszög körülírt körének inverz képe az XYZ háromszög körülírt körére nézve. Ez kijön abból a jól ismert állításból, hogy egy külső pont inverz képe megegyezik a pontból húzott érintők érintési pontjai által alkotott szakasz felezőpontjával, azaz pl. az A pont inverz képe az YZ szakasz felezőpontja, ami rajta van az XYZ háromszög Feuerbach-körén, és hasonló igaz B és C inverz képére is.
Végül azt kell megmutatnunk, hogy az inverzió alapköre és két kör, melyek egymás inverz képei, koaxiálisak (legyenek a körök k, l és l′). Ez nyilvánvaló, ha a körök metszik az inverzió alapkörét, de esetünkben sajnos közös pont nélküli körökről van szó. Megjegyezzük, hogy mivel a három kör középpontjai egy egyenesre esnek, ezért elég egyetlen pontot találni, melynek mindhárom körre nézve ugyanakkora a hatványa.
Általános esetben a következő módon járhatunk el: vegyünk egy tetszőleges kört (ez lesz γ), amely merőleges k-ra és l-re (ezeket a köröket megkapjuk, ha k és l hatványvonalán választunk egy pontot a körökön kívül, ez lesz γ középpontja, és onnan érintőket húzunk k-hoz és l-hez, γ sugarát pedig a középpont és az érintési pontok távolságának választjuk). Mivel γ merőleges az inverzió alapkörére, ezért a képe az inverziónál saját maga (ez az inverzió jól ismert tulajdonsága), így l képe az inverziónál l′, és az inverzió szögtartó, így γ az l′ körre is merőleges lesz. Ekkor viszont γ középpontjának egyforma mindhárom körre vonatkozó hatványa (a sugarának a négyzete), és ebből következik az állítás.
Statisztika:
20 dolgozat érkezett. 7 pontot kapott: Diaconescu Tashi, Foris Dávid, Lovas Márton, Molnár-Szabó Vilmos, Móricz Benjámin, Németh Márton, Seres-Szabó Márton, Sida Li, Simon László Bence, Sztranyák Gabriella, Tarján Bernát, Varga Boldizsár, Virág Rudolf, Wiener Anna. 6 pontot kapott: Chrobák Gergő. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2022. decemberi matematika feladatai
|