![]() |
A B. 4601. feladat (2014. január) |
B. 4601. Egy tetraéder egyik lapja egységnyi oldalú szabályos háromszög, továbbá van 3 darab a hosszúságú éle. Legfeljebb mekkora területű lehet a tetraéder merőleges vetülete egy síkon?
(6 pont)
A beküldési határidő 2014. február 10-én LEJÁRT.
Megoldás. A tetraédernek négy csúcsa van, ezért bármely síkon lévő merőleges vetülete vagy háromszög, vagy konvex négyszög.
Először azt az esetet vizsgáljuk, amikor a vetület háromszög. E háromszög csúcsai a tetraéder három csúcsának vetületei, a tetraéder negyedik csúcsának vetülete pedig a háromszögbe esik. Tehát a vetület területe megegyezik az egyik lap vetületének területével. Ismert, hogy ha egy T területű sokszöget a síkjával α szöget bezáró síkra vetítünk és a vetület területe Tv, akkor Tv=Tcosα (ennek bizonyítása megtalálható pl. Hajós György: Bevezetés a geometriába, 36.7. tétel).
1. ábra
Tetraéderünknek kétfajta lapja van. Az egységnyi oldalú szabályos háromszög, ennek területe √34, valamint az olyan egyenlőszárú háromszög, amelynek alapja 1, szárai pedig a hosszúak. Az ilyen háromszög alaphoz tartozó magassága Pitagorasz tételéből következően √a2−1/4 (1. ábra), ezért területe √a2−1/42. Mivel cosα≤1, a tetraéder vetületének t területére
t≤√34,illetvet≤√a2−142
teljesül.
A tetraéder szabályos háromszöglapjának síkjára vetítünk, akkor e lap vetülete önmaga, a negyedik csúcs vetülete pedig a tetraéder szimmetriája miatt e lap középpontjába esik (2. ábra), tehát ebben az esetben a vetület területe t=√34. Ha pedig a csúcsok betűzését úgy választjuk, hogy AB=AC=AD=a és BC=CD=DB=1 teljesül és az ABC lap síkjára vetítünk, akkor megmutatjuk, hogy a negyedik csúcs vetülete e lap belső pontja lesz, s így a vetület területe t=√a2−1/42 (3. ábra). Mivel A is és D is egyenlő távolságra van B-től és C-től, ezért a BC szakasz felezőmerőleges síkjában A is és D is benne van, tehát AD⊥BC. Ezért ha a BC él felezőpontja K, akkor az AKD sík merőleges az ABC síkra. Vagyis D-nek az ABC síkon lévő vetülete megegyezik az AKD háromszög D-ből induló magasságának talppontjával. Ez pedig az AK szakasz belső pontja, ugyanis a háromszög oldalainak hossza AD=a, AK=√a2−1/4 és KD=√32, tehát leghosszabb (AD) oldalának négyzete kisebb, mint a másik két oldal négyzetének összege, vagyis AKD hegyesszögű háromszög.
2. ábra 3. ábra
Ha a vetület konvex négyszög, akkor annak mind a négy csúcsa a tetraéder egy-egy csúcsának a vetülete, a négyszög e és f hosszú átlói pedig a tetraéder két kitérő élének vetületei. Sem a három darab 1 hosszú, sem a három darab a hosszú tetraéderélek közt nincsenek kitérőek, ezért feltehetjük, hogy az e hosszúságú átló valamely 1 hosszú, az f hosszúságú átló pedig valamely a hosszú tetraéderél vetülete. Merőleges vetítésnél bármely szakasz képének hossza legfeljebb akkora, mint az eredeti szakasz hossza, ezért e≤1 és f≤a. Ismert, hogy ha egy konvex négyszög átlóinak hossza e és f, az átlók szöge pedig φ, akkor a négyszög területe (efsinφ)/2. Tehát ebben az esetben a tetraéder vetületének t területére
t≤efsinφ2≤ef2≤a2
teljesül.
Válasszuk a csúcsok betűzését ugyanúgy, mint az előző példában, legyen továbbá az AB, AC, DB és DC élek felezőpontja rendre E, H, F és G (4. ábra). Ekkor az ABD és ACD háromszögekben EF és GH az AD élhez, az ABC és BCD háromszögekben pedig HE és FG a BC élhez tartozó középvonalak. Ezért EF∥AD∥GH és HE∥BC∥FG. Vagyis az E, F, G és H pontok egy S síkba esnek és paralelogrammát alkotnak. Továbbá a párhuzamosságok miatt az AD és BC egyenesek is párhuzamosak S-sel. Mivel merőleges vetítésnél a vetítés irányára merőleges szakaszok hossza nem változik, ez azt jelenti, hogy az ABCD tetraéder S-en lévő merőleges vetülete egy olyan A′B′C′D′ négyszög, melyben A′D′=AD=a és B′C′=BC=1. Továbbá AD⊥BC miatt A′D′⊥B′C′ is fennáll. Vagyis az ABCD tetraéder S síkra eső merőleges vetületének t területére
t=a⋅1⋅sin90∘2=a2
teljesül.
4. ábra
Most már csak azt kell megvizsgálnunk, hogy a különböző értékei esetén az (1) és (2) egyenlőtlenségek közül melyik ad nagyobb felső korlátot a vetület területére. A feladatban leírt tetraéder nyilván pontosan akkor létezik, ha a nagyobb, mint az egységnyi oldalú szabályos háromszög köré írható kör sugara, azaz ha √33<a. A √a2−1/42≤a2 egyenlőtlenség triviálisan teljesül, ezért azt kell meghatároznunk, hogy √34≤a2 mikor áll fenn. Ez pontosan akkor teljesül, ha √32≤a.
Tehát √33<a≤√32 esetén a tetraéder bármely síkon lévő merőleges vetületének területe legfeljebb √34, √32≤a esetén pedig legfeljebb a2 lehet.
Simkó Irén (Miskolc, Földes Ferenc Gimn., 12. évf.) dolgozatát felhasználva
Statisztika:
29 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Ágoston Péter, Csépai András, Di Giovanni Márk, Fekete Panna, Fonyó Viktória, Forrás Bence, Kúsz Ágnes, Maga Balázs, Simkó Irén, Williams Kada. 5 pontot kapott: Gyulai-Nagy Szuzina, Kovács 972 Márton, Nemes György, Zsók Bianka. 4 pontot kapott: 3 versenyző. 3 pontot kapott: 3 versenyző. 2 pontot kapott: 4 versenyző. 1 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2014. januári matematika feladatai
|