Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1640. feladat (2020. december)

C. 1640. Az ABCD négyszögben jelöljük az ABC háromszög súlypontját S-sel, az ACD háromszög súlypontját pedig P-vel. Igazoljuk, hogy az AC és BD átlók felezőpontjait összekötő szakasz felezi az SP szakaszt.

(5 pont)

A beküldési határidő 2021. január 11-én LEJÁRT.


Megoldás. Legyen először ABCD konvex négyszög, amelyben a BC és CD oldalak felezőpontja rendre E és F, az AC és BD átlók felezőpontja rendre K és L, legyen továbbá a KL és SP szakaszok metszéspontja M. Megmutatjuk, hogy M az SP szakasz felezőpontja (1. ábra).

1. ábra

Mivel S az ABC háromszög súlypontja, ezért a súlypont tulajdonsága alapján KSKB=13.

A P pont pedig az ACD háromszög súlypontja, ezért KPKD=13.

A BKD szárait tehát úgy metszettük el az SP és BD szakaszokkal, hogy

KSKB=KPKD=13.

A párhuzamos szelők tételének megfordítása szerint ez azt jelenti, hogy SP párhuzamos BD-vel, tehát az SPDB négyszög trapéz, amelynek BS és DP szárai a K pontban metszik egymást.

Alkalmazhatjuk tehát a párhuzamos szelőszakaszok tételét az SM szakasz hosszának kifejezésére: SMBL=KSKB=13, ahonnan SM=BL3.

Hasonlóképpen számíthatjuk ki a PM szakasz hosszát is: PMDL=KPKD=13, ezért PM=DL3.

Tudjuk, hogy L felezi a BD szakaszt, vagyis BL=DL, így az előző összefüggésekből SM=PM következik, M tehát valóban felezőpontja az SP szakasznak.

Hasonló módon igazolható a feladat állítása konkáv négyszögre is. Legyen például az ABCD konkáv négyszögben a D csúcshoz tartozó belső szög homorúszög. Tekintsük az ennek megfelelő 2. ábrát.

2. ábra

Felírt összefüggéseink és megállapításaink pontról pontra megegyeznek a konvex négyszög esetén leírtakkal, ezért ismét azt kapjuk, hogy KL és SP M metszéspontja az SP szakasz felezőpontja.

Megjegyzések.

1. Bizonyításunkból az is látszik, hogy az M pont mindig létrejön mint az SP és KL szakaszok közös pontja, hiszen SP párhuzamos BD-vel és az SPDB trapéz szárainak K metszéspontját a BD alap L felezőpontjával összekötő szakasz felezi a trapéz SP alapját is. Előfordulhat azonban, hogy a K és L pontok egybeesnek. Ez esetben az ABCD négyszög nyilvánvalóan paralelogramma, amelyben az SP szakasz felezőpontja és a K=L pont azonos. A feladat állítása ekkor is teljesül, noha a KL szakasz egy ponttá zsugorodik.

2. A konkáv négyszögre elmondottak érvényesek akkor is, ha a négyszögben valamelyik másik csúcshoz tartozó belső szög homorú.

3. Az állítás akkor is könnyen igazolható, ha a feladatbeli ABC és ACD háromszögek létrejönnek, de az ABCD négyszögnek három csúcsa egy egyenesre esik, vagyis egyik belső szöge 180-os. Ez valósul meg például akkor, ha a C pont a BD szakasz belső pontja.


Statisztika:

131 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:109 versenyző.
4 pontot kapott:2 versenyző.
3 pontot kapott:8 versenyző.
2 pontot kapott:2 versenyző.
0 pontot kapott:8 versenyző.
Nem versenyszerű:1 dolgozat.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:1 dolgozat.

A KöMaL 2020. decemberi matematika feladatai