Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1684. feladat (2021. október)

C. 1684. Igazoljuk, hogy nincs olyan ötszög, amelynek minden oldala egyenlő hosszúságú és van két 60-os szöge.

(5 pont)

A beküldési határidő 2021. november 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Indirekt módon bizonyítunk, azaz feltesszük, hogy létezik olyan ötszög, amelynek oldalai egyenlő hosszúak és van két 60-os szöge.

Jelöljük az ötszög csúcsait pozitív körüljárási irány szerint haladva az A,B,C,D,E betűkkel, az oldalak hosszúságát a-val.

A két 60-os szög csúcsai kétféleképpen helyezkedhetnek el: vagy van az ötszögnek olyan oldala, amelynek végpontjai a két 60-os szög csúcsai, vagy nincs ilyen oldala az ötszögnek.

Az első esetben feltehető, hogy a kérdéses oldal az AB=a szakasz. Ekkor az A, illetve B csúcsokból induló két ötszögoldal másik végpontja E, illetve C, és nyilvánvaló, hogy ez a két pont különböző. Ilyen feltételek mellett az ABE és az ABC háromszögek szabályos háromszögek, hiszen az AB=a oldalon mindkét háromszögben két 60-os fekszik, így a két háromszög harmadik szögei is 60-osak.

Ez azonban azt jelenti, hogy az E és C pontok azonosak, így ez az eset nyilván nem lehetséges (1. ábra).

1. ábra

Ha nincs az ötszög oldalai között olyan, amelynek mindkét végpontja a két 60-os szög csúcsaival azonos, akkor az általánosság sérelme nélkül feltehetjük, hogy a két szög csúcsai A és C.

Az ötszög oldalai egyenlő hosszúak, AB=AE=a, továbbá EAB=60, emiatt a EAB háromszög szabályos, hiszen a B és E csúcsoknál fekvő szögei egyenlők, mindkettő 60-os. Ezért BE=a is igaz.

Mivel BC=CD=a és BCD=60, ezért az előzőekhez hasonlóan kapjuk, hogy a BCD háromszög is szabályos, és így BD=a. Eszerint a BDE háromszögben BD=BE=a, de az ötszög oldalainak egyenlősége miatt DE=a is fennáll, ez pedig azt jelenti, hogy a BDE háromszög is szabályos, tehát EBD=60.

Ekkor azonban az ABCDE ötszögben a B csúcsnál levő szögek összege:

ABE+EBD+DBC=360=180.

Ez egyenértékű azzal, hogy az ötszög A,B,C csúcsai egy egyenesen vannak (2. ábra).

2. ábra

A 2. ábra sokszögében a feladatnak az oldalak egyenlő hosszúságára és a két 60-os szögre vonatkozó feltétele is teljesül, ezért az EAB,BCD,BDE háromszögek szabályosak, így a fentiek szerint az A,B,C pontok egy egyenesen vannak. Azonban ebben az esetben az egymáshoz csatlakozó AB és BC szakaszokat egyetlen AC oldalnak kell tekintenünk, és a csatlakozási pontot, vagyis a B-t nem számítjuk a sokszög csúcsai közé, ezért nem ötszögről, hanem négyszögről van szó.

Ezzel beláttuk, hogy a feladat minden feltételét kielégítő ötszög valóban nem létezik.

Megjegyzés. Ha az ötszögről csak azt tesszük fel, hogy négy oldala egyenlő hosszú és van két 60-os szöge, akkor ilyen ötszög létezik.

Ebben a sokszögben AB=BC=CD=DA=a és EAB=BCD=60, ezért az EAB és BCD háromszögek szabályosak, de az A,B,C csúcsok nincsenek egy egyenesen. Ekkor viszont a BDE háromszögben csak BD=BE=a igaz, de EBD<60 miatt DE<a (vagy EBD>60 miatt DE>a), ezért a BDE háromszög nem szabályos, azaz DEa.


Statisztika:

237 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:143 versenyző.
4 pontot kapott:17 versenyző.
3 pontot kapott:21 versenyző.
2 pontot kapott:10 versenyző.
1 pontot kapott:4 versenyző.
0 pontot kapott:17 versenyző.
Nem versenyszerű:3 dolgozat.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:3 dolgozat.

A KöMaL 2021. októberi matematika feladatai