Mathematical and Physical Journal
for High Schools
Issued by the MATFUND Foundation
Already signed up?
New to KöMaL?

Problem C. 1766. (April 2023)

C. 1766. Show that in every triangle (with conventional notations),

\(\displaystyle \sqrt{a\sin{\alpha}}+\sqrt{b\sin{\beta}}+\sqrt{c\sin{\gamma}}=\sqrt{(a+b+c)(\sin{\alpha}+\sin{\beta}+\sin{\gamma})}. \)

Proposed by G. Holló, Budapest

(5 pont)

Deadline expired on May 10, 2023.


Sorry, the solution is available only in Hungarian. Google translation

1. megoldás. A háromszög \(\displaystyle a,b,c\) oldalhosszai pozitív számok, és az oldalakkal rendre szemben felvő \(\displaystyle \alpha\), \(\displaystyle \beta\) és \(\displaystyle \gamma\) szögek mindegyike a \(\displaystyle \displaystyle{\Big]0;\pi\Big[}\) intervallumba esik. Ezen az intervallumon az \(\displaystyle f(x)=\sin(x)\) függvény értéke pozitív, tehát a bizonyítandó egyenlőségben szereplő kifejezések mindegyike pozitív. Ezért ha az egyenlőség mindkét oldalát szorozzuk a \(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{c}{\sin{\gamma}}}}\) kifejezéssel, akkor ekvivalens átalakítást hajtunk végre. A beszorzás után a bizonyítandó állítás:

\(\displaystyle (1)\)\(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{ac\sin\alpha}{\sin\gamma}}+\sqrt{\frac{bc\sin\beta}{\sin\gamma}}+\sqrt{c^2}=\sqrt{\big(a+b+c\big)\Bigg(\frac{c\sin\alpha}{\sin\gamma}+\frac{c\sin\beta}{\sin\gamma}+c\Bigg)}}.\)

A szinusztétel szerint \(\displaystyle \displaystyle{\frac{\sin\alpha}{\sin\gamma}=\frac{a}{c},\quad \frac{\sin\beta}{\sin\gamma}=\frac{b}{c}}\), így az (1) összefüggésből azt kapjuk, hogy

\(\displaystyle (2)\)\(\displaystyle \sqrt{a^2}+\sqrt{b^2}+\sqrt{c^2}=\sqrt{\big(a+b+c\big)\big(a+b+c\big)}=\sqrt{\big(a+b+c\big)^2}.\)

A pozitív \(\displaystyle a,b,c\) számok miatt (2)-ből az következik, hogy

\(\displaystyle a+b+c=a+b+c,\)

ez pedig nyilvánvalóan igaz.

Az ekvivalens átalakítások miatt lépéseink megfordíthatók és mivel egy igaz állításhoz jutottunk, ezért a bizonyítandó állítás is teljesül.

2. megoldás. A háromszög \(\displaystyle a,b,c\) oldalhosszai pozitív számok, és az oldalakkal rendre szemben felvő \(\displaystyle \alpha\), \(\displaystyle \beta\) és \(\displaystyle \gamma\) szögek mindegyike a \(\displaystyle \displaystyle{\Big]0;\pi\Big[}\) intervallumba esik. Ezen az intervallumon az \(\displaystyle f(x)=\sin(x)\) függvény értéke pozitív, tehát a bizonyítandó egyenlőségben szereplő kifejezések mindegyike pozitív.

Ismert, hogy a háromszög kétszeres területe:

\(\displaystyle \displaystyle{2T=ab\sin\gamma=bc\sin \alpha=ca\sin\beta},\)

ebből az összefüggésből azt kapjuk, hogy

\(\displaystyle (3)\)\(\displaystyle \displaystyle{\sin\alpha=\frac{2T}{bc};\quad \sin\beta=\frac{2T}{ca};\quad \sin\gamma=\frac{2T}{ab}}.\)

Ennek alapján a bizonyítandóval ekvivalens egyenlőség a következő:

\(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{a2T}{bc}}+\sqrt{\frac{b2T}{ca}}+\sqrt{\frac{c2T}{ab}}=\sqrt{\big(a+b+c\big)\Bigg(\frac{2T}{bc}+\frac{2T}{ca}+\frac{2T}{ab}\Bigg)}},\)

ahonnan mindkét oldalnak a pozitív \(\displaystyle \sqrt{2T}\) kifejezéssel való osztása elvivalens átalakítás, tehát a bizonyítandó egyenlőség

\(\displaystyle (4)\)\(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{a}{bc}}+\sqrt{\frac{b}{ca}}+\sqrt{\frac{c}{ab}}=\sqrt{\big(a+b+c\big)\Bigg(\frac{1}{bc}+\frac{1}{ca}+\frac{1}{ab}\Bigg)}}.\)

A (4) egyenlőség mindkét oldalának négyzetre emelése ismét ekvivalens átalakítás:

\(\displaystyle \frac{a}{bc}+ \frac{b}{ca}+\frac{c}{ab}+2\sqrt{\frac{1}{c^2}}+2\sqrt{\frac{1}{a^2}}+2\sqrt{\frac{1}{b^2}}=\big(a+b+c\big)\Bigg(\frac{1}{bc}+\frac{1}{ca}+\frac{1}{ab}\Bigg),\)

ahonnan a pozitív \(\displaystyle a,b,c\) számok miatt azt kapjuk, hogy:

\(\displaystyle (5)\)\(\displaystyle \frac{a}{bc}+ \frac{b}{ca}+\frac{c}{ab}+\frac{2}{c}+\frac{2}{a}+\frac{2}{b}=\big(a+b+c\big)\Bigg(\frac{1}{bc}+\frac{1}{ca}+\frac{1}{ab}\Bigg).\)

Az (5) összefüggés jobb oldalán a műveletek elvégzése és egyszerűsítések, illetve összevonások után adódik, hogy

\(\displaystyle \frac{a}{bc}+ \frac{b}{ca}+\frac{c}{ab}+\frac{2}{c}+\frac{2}{a}+\frac{2}{b}=\frac{a}{bc}+ \frac{b}{ca}+\frac{c}{ab}+\frac{2}{c}+\frac{2}{a}+\frac{2}{b},\)

ez bármely háromszög \(\displaystyle a,b,c\) oldalaira nyilván érvényes.

Ekvivalens átalakításokat hajtottunk végre, ezért lépéseink megfordíthatók voltak, és mivel egy igaz állításhoz jutottunk, ezért az eredeti bizonyítandó állítás is teljesül.

3. megoldás.

A háromszög \(\displaystyle a\), \(\displaystyle b\), \(\displaystyle c\) oldalhosszai pozitív számok, és az oldalakkal rendre szemben felvő \(\displaystyle \alpha\), \(\displaystyle \beta\) és \(\displaystyle \gamma\) szögek mindegyike a \(\displaystyle \displaystyle{\Big]0;\pi\Big[}\) intervallumba esik. Ezen az intervallumon az \(\displaystyle f(x)=\sin(x)\) függvény értéke pozitív, tehát a bizonyítandó egyenlőségben szereplő kifejezések mindegyike pozitív. Eszerint az

\(\displaystyle \overrightarrow{u}\Big(\sqrt{a},\sqrt{b},\sqrt{c}\Big);\qquad \overrightarrow{v}\Big(\sqrt{\sin \alpha},\sqrt{\sin \beta},\sqrt{\sin \gamma}\Big)\)

térbeli vektorok minden koordinátája pozitív. A két vektor skaláris szorzatát megkaphatjuk a megfelelő koordináták szorzatának összegeként:

\(\displaystyle (6)\)\(\displaystyle \overrightarrow{u}\cdot\overrightarrow{v}=\sqrt{a\sin \alpha}+\sqrt{b\sin\beta}+\sqrt{c\sin\gamma},\)

ez éppen a bizonyítandó egyenlőség bal oldala.

Az \(\displaystyle \overrightarrow{u}\) és \(\displaystyle \overrightarrow{v}\) hossza a két vektor megfelelő koordnátái négyzetösszegének négyzetgyöke, azaz

\(\displaystyle |{\overrightarrow{u}}|=\sqrt{a+b+c}; \qquad |{\overrightarrow{v}|}=\sqrt{\sin\alpha+\sin\beta+\sin\gamma},\)

ezzel a két vektor skaláris szorzata definíció szerint

\(\displaystyle (7)\)\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{u}\cdot\overrightarrow{v}=\sqrt{a+b+c}\cdot \sqrt{\sin\alpha+\sin\beta+\sin\gamma} \cdot {\cos\varphi}},\)

ahol \(\displaystyle \varphi\) a két térbeli vektor által bezárt szög.

Látható, hogy (7) jobb oldala a \(\displaystyle \cos\varphi\) tényező kivételével megegyezik a bizonyítandó egyenlőség jobb oldalával, ezért a feladat állítása pontosan akkor igaz, ha

\(\displaystyle (8)\)\(\displaystyle \cos\varphi=1,\)

vagyis ha \(\displaystyle \varphi=0^{\circ}\), azaz ha a két térbeli vektor egyirányú.

Elegendő tehát azt igazolnunk, hogy a vektorok megfelelő koordinátáinak aránya \(\displaystyle 0\)-tól különböző valós szám.

Ez pedig teljesül, mert a megfelelő koordináták aránya:

\(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{a}{\sin\alpha}};\quad \sqrt{\frac{b}{\sin\beta}}; \quad \sqrt{\frac{c}{\sin\gamma}}},\)

ezek a kifejezések pedig a minden háromszögre érvényes szinusztétel miatt egyenlők. Eszerint (8) valóban fennáll, így

\(\displaystyle \sqrt{a\sin \alpha}+\sqrt{b\sin\beta}+\sqrt{c\sin\gamma}=\sqrt{a+b+c}\cdot \sqrt{\sin\alpha+\sin\beta+\sin\gamma},\)

és ez ekvivalens a feladat állításával.

Megjegyzések. 1) Az 1. megoldásban használt \(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{\frac{c}{\sin{\gamma}}}}\) kifejezés az általános szinusztétel szerint \(\displaystyle \displaystyle{\sqrt{2R}}\)-rel egyenlő, ahol \(\displaystyle R\) a háromszög körülírt körének sugara.
2) A 2. megoldásban a (3) alatti összefüggéseket a bizonyítandó állításba írva négyzetre emelés nélkül is eredményre juthatunk.


Statistics:

19 students sent a solution.
5 points:Braun Zsófia, Hosszu Noel, Keszthelyi Eszter, Mészáros Anna Veronika, Petró Péter, Sipeki Márton, Tomesz László Gergő, Varga Dániel 829, Waldhauser Miklós.
4 points:Baksa Anna, Fiser 234 Boldizsár, Kiss101Dávid, Őzbas Yasin, Richlik Márton, Schneider Dávid, Seprődi Barnabás Bendegúz.

Problems in Mathematics of KöMaL, April 2023