Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A C. 1771. feladat (2023. május)

C. 1771. Az \(\displaystyle ABC\) egyenlő szárú derékszögű háromszögben a \(\displaystyle BC\) befogó felezőpontja \(\displaystyle D\), az \(\displaystyle AB\) átfogó \(\displaystyle B\)-hez közelebbi harmadolópontja \(\displaystyle E\). Igazoljuk, hogy \(\displaystyle AD\) és \(\displaystyle CE\) merőlegesek egymásra.

Javasolta: Bíró Bálint (Eger)

(5 pont)

A beküldési határidő 2023. június 12-én LEJÁRT.


1. megoldás. Legyen az \(\displaystyle ABC\) háromszög befogóinak hossza \(\displaystyle a\), ekkor az \(\displaystyle AB\) átfogó hossza \(\displaystyle a\sqrt{2}\). Tekintsük az 1. ábrát, amelyen az \(\displaystyle E\) pontból merőlegest állítottunk a \(\displaystyle BC\) befogóra, a merőleges talppontját \(\displaystyle F\)-fel jelöltük.

1. ábra

Az \(\displaystyle EF\) szakasz párhuzamos \(\displaystyle AC\)-vel, tehát alkalmazhatjuk a párhuzamos szelőszakaszok tételét:

\(\displaystyle \displaystyle{\frac{BE}{BA}=\frac{EF}{AC}=\frac{EF}{a}},\)

ahonnan \(\displaystyle \displaystyle{\frac{BE}{BA}=\frac{1}{3}}\) miatt \(\displaystyle \displaystyle{}EF=\frac{a}{3}\) következik.

Mivel \(\displaystyle \displaystyle{BD=\frac{a}{2}}\), ezért az \(\displaystyle EBD\) háromszög területe

\(\displaystyle (1)\)\(\displaystyle \displaystyle{T_{EBD}=\frac{\frac{a}{2}\cdot \frac{a}{3}}{2}=\frac{a^2}{12}}.\)

Az \(\displaystyle ABC\) háromszög területe \(\displaystyle \displaystyle{T_{ABC}=\frac{a^2}{2}}\), ezért az \(\displaystyle AEDC\) négyszög területe (1) alapján:

\(\displaystyle (2)\)\(\displaystyle \displaystyle{T_{AEDC}=\frac{a^2}{2}-\frac{a^2}{12}=\frac{5a^2}{12}}.\)

A Pitagorasz-tétel segítségével kiszámítjuk a \(\displaystyle CEF\) és \(\displaystyle ADC\) derékszögű háromszögek \(\displaystyle CE\) és \(\displaystyle AD\) átfogóinak hosszát:

\(\displaystyle \displaystyle{CE^2=\Bigg(\frac{a}{3}\Bigg)^2+\Bigg(\frac{2a}{3}\Bigg)^2=\frac{5a^2}{9}},\)

és

\(\displaystyle \displaystyle{AD^2=a^2+\Bigg(\frac{a}{2}\Bigg)^2=\frac{5a^2}{4}},\)

ahonnan

\(\displaystyle (3)\)\(\displaystyle \displaystyle{CE=\frac{a\sqrt{5}}{3};\qquad AD=\frac{a\sqrt{5}}{2}}.\)

A \(\displaystyle CE\) és \(\displaystyle AD\) szakaszok az \(\displaystyle AEDC\) konvex négyszög átlói, ezért a négyszög területe:

\(\displaystyle \displaystyle{T_{AEDC}=\frac{CE\cdot AD\cdot \sin{\varphi}}{2}},\)

ahol \(\displaystyle \varphi\) a két átló által bezárt szöget jelöli.

A (2) és (3) összefüggések alapján egyszerű számolással kapjuk, hogy

\(\displaystyle \sin{\varphi}=1,\)

ez pedig csak úgy lehetséges, ha \(\displaystyle \varphi=90^{\circ}\). Ezért az \(\displaystyle AD\) és \(\displaystyle CE\) szakaszok valóban merőlegesek egymásra.

2. megoldás. A 2. ábrán a \(\displaystyle C\) pontból az \(\displaystyle A\) és \(\displaystyle B\) pontokba mutató vektorok a következők:

\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CA}=\overrightarrow{a};\qquad \overrightarrow{CB}=\overrightarrow{b}}.\)

2. ábra

Az \(\displaystyle \overrightarrow{a}\) és \(\displaystyle \overrightarrow{b}\) vektorok hossza nyilván egyenlő, és a két vektor skaláris szorzata zérus, mert a vektorok merőlegesek egymásra.

A vektorok különbségének alapján \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{BA}=\overrightarrow{a}-\overrightarrow{b}}\), ugyanakkor \(\displaystyle E\) az \(\displaystyle AB\) szakasz \(\displaystyle B\)-hez közelebbi harmadolópontja, ezért

\(\displaystyle (4)\)\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{BE}=\frac{1}{3}\overrightarrow{BA}=\frac{1}{3}\Big(\overrightarrow{a}-\overrightarrow{b}\Big)}.\)

Az egymáshoz csatlakoztatott vektorok összegéről tudjuk, hogy \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}=\overrightarrow{CB}+\overrightarrow{BE}}\), ezért \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CB}=\overrightarrow{b}}\) és (4) segítségével azt kapjuk, hogy

\(\displaystyle (5)\)\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}=\frac{1}{3}\overrightarrow{a}+\frac{2}{3}\overrightarrow{b}}.\)

A \(\displaystyle D\) pont felezi a \(\displaystyle CD\) szakaszt, így \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CD}=\frac{1}{2}\overrightarrow{b}}\), ezzel felírhatjuk az \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{AD}}\) vektort:

\(\displaystyle (6)\)\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{AD}=\frac{1}{2}\overrightarrow{b}-\overrightarrow{a}}.\)

Az (5) és (6) eredmények alapján felírjuk a \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}}\) és \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{AD}}\) vektorok skaláris szorzatát. Eszerint:

\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}\cdot \overrightarrow{AD}=\Bigg(\frac{1}{3}\overrightarrow{a}+\frac{2}{3}\overrightarrow{b}\Bigg)\cdot\Bigg(\frac{1}{2}\overrightarrow{b}-\overrightarrow{a}\Bigg)},\)

ahonnan a műveletek elvégzésével és rendezéssel azt kapjuk, hogy

\(\displaystyle (7)\)\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}\cdot \overrightarrow{AD}=-\frac{1}{2}\overrightarrow{a}\overrightarrow{b}+\frac{1}{3}{\overrightarrow{b}}^2-\frac{1}{3}{\overrightarrow{a}}^2}.\)

Mivel az \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{a}\cdot \overrightarrow{b}=0}\), továbbá az \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{a}}\) és \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{b}}\) vektorok négyzete a vektorok hosszának a négyzetével egyenlő, az pedig a két vektor esetében nyilván egyenlő, emiatt a (7) összefüggés jobb oldalának értéke nulla.

A \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{CE}}\) és \(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{AD}}\) vektorok skaláris szorzata tehát zérus, ez akkor és csak akkor lehetséges, ha a két vektor merőleges egymásra. Ezzel igazoltuk a feladat állítását.

3. megoldás. Helyezzük a háromszöget a derékszögű koordináta-rendszerbe úgy, hogy a \(\displaystyle C\) pont legyen az origó, az \(\displaystyle AC\) és \(\displaystyle BC\) szakaszok pedig az \(\displaystyle x\), illetve \(\displaystyle y\) tengelyek pozitív felére essenek. Legyen a háromszög befogóinak hossza \(\displaystyle a\), ezzel az \(\displaystyle A,B\) pontok koordinátái:

\(\displaystyle (8)\)\(\displaystyle A\big(a;0\big),\quad B\big(0;a\big).\)

A \(\displaystyle D\) pont a \(\displaystyle BC\) szakasz felezőpontja, az \(\displaystyle E\) pedig az \(\displaystyle AB\) szakasz \(\displaystyle B\)-hez közelebbi harmadolópontja, ezért a szakaszok osztópontjainak koordinátáira vonatkozó ismeretek és (8) felhasználásával

\(\displaystyle (9)\)\(\displaystyle \displaystyle{D\Big(0;\frac{a}{2}\Big);\qquad E\Big(\frac{a}{3};\frac{2a}{3}\Big)}.\)

3. ábra

A (9) összefüggés alapján a \(\displaystyle CE\) és \(\displaystyle AD\) egyenesek irányvektora

\(\displaystyle \displaystyle{\overrightarrow{v_{CE}}\Big(\frac{a}{3};\frac{2a}{3}\Big),\qquad \overrightarrow{v_{AD}}\Big(-a;\frac{a}{2}\Big)},\)

tehát a két egyenes meredeksége

\(\displaystyle (10)\)\(\displaystyle \displaystyle{m_{CE}=2,\qquad m_{AD}=-\frac{1}{2}}.\)

A kapott eredmény alapján a két egyenes meredekségének szorzata \(\displaystyle -1\), ez pontosan akkor áll fenn, ha a két egyenes merőleges egymásra, és éppen ezt akartuk bizonyítani.


Statisztika:

23 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Braun Zsófia, Fiser 234 Boldizsár, Keszthelyi Eszter, Mészáros Anna Veronika, Őzbas Yasin, Richlik Márton, Schneider Dávid, Seprődi Barnabás Bendegúz, Sipeki Márton, Szegedi Ágoston, Szittyai Anna, Waldhauser Miklós.
4 pontot kapott:Hosszu Noel, Petró Péter, Tomesz László Gergő, Varga Dániel 829, Végh Lilian.
3 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2023. májusi matematika feladatai