Az I. 268. feladat (2011. május) |
I. 268. Ma már egyre több cég ügyféltere klimatizált. A modern klímaberendezés nem csupán az állandó hőmérsékletet, hanem a megfelelő páratartalmat is biztosítja.
Feladatunk táblázatkezelő programmal modellezni egy nagy forgalmú ügyféltér hőmérsékletének alakulását nyitástól zárásig, azaz 9:00-től 16:00-ig.
A helyiségben egy régi, csak hűteni képes ON/OFF típusú készülék működik, amely bekapcsolt állapotban teljes kapacitással üzemel, kikapcsolt állapotban pedig egyáltalán nem von el hőt. A működési ciklus 3 perc, azaz minden harmadik percben méri a hőmérsékletet. Ha méréskor alatta marad a beállított értéknek, kikapcsol, ha felette van, bekapcsol. Ezt a 3 percet tekintjük a feladat későbbi részeiben időegységnek.
A modell alkotásakor a következő paramétereket kell figyelembe vennünk:
Nyitáskor a klíma kikapcsolt állapotban van.
Egy időegység alatt az ügyfelek száma legfeljebb hárommal nőhet vagy csökkenhet. Ezt véletlenszám generálásával határozzuk meg. A változás iránya az aktuális létszámtól függ. Például ha 10 fő van a teremben, kétszer akkora valószínűsége van a növekedésnek, mint a csökkenésnek, 15 fő esetén a növekedés és csökkenés azonos valószínűséggel következik be. A létszám természetesen nem lehet negatív és nem lépheti túl a 30 főt.
A vastag betűvel jelölt adatokat a modell vizsgálata során szabadon meg lehet változtatni.
Beküldendő a táblázatkezelő munkafüzet (i268.xls, i268.ods, ...), amely tartalmazza a modellt és a belső hőmérséklet időbeli alakulását ábrázoló grafikont, valamint egy szöveges dokumentum (i268.txt, i268.pdf, ...), amely ismerteti a megoldás főbb lépéseit, a továbbfejlesztés lehetőségeit és a modell alapján tett megállapításokat egy tömörített i268.zip állományban.
(10 pont)
A beküldési határidő 2011. június 10-én LEJÁRT.
A feladat megoldása során egy valós jelenséget kellett modellezni. A megoldás legkritikusabb eleme az ügyfélszám
változásának meghatározása volt. A változás irányát a 30*VÉL() kifejezés értékének az előző ügyfélszámmal való
összevetésével lehetett meghatározni. A 0..3 fővel való változás értékéhez a legegyszerűbben a KEREK.LE(4*VÉL())
kifejezéssel juthattunk. Figyelni kellett még arra is, hogy az ügyfélszám a kívánt határokon belül maradjon.
A megoldók számára a legnagyobb problémát a fenti ügyfélszámváltozás kezelése okozta, valamin többen nem
idő-hőmérséklet, hanem adatpont-hőmérséklet diagramot készítettek. Figyeljünk jobban az értéktengely megválasztására
is! Néhányan ezzel párhuzamosan az ügyfélszámot is ábrázolták.
A modell alapján tehető legfőbb megállapítás az, hogy kis teljesítményű (alulméretezett) klíma esetén nem áll be a kívánt hőmérséklet, nagy teljesítményű (túlméretezett) klíma esetén pedig az ügyféltér túlhűtése is előfordul. (A feladatban szereplő ON/OFF klímánál korszerűbb, ún. inverteres klímáknál a túlhűtésből eredő probléma jelentősen csökkenthető. - szerk.) Alulméretezett klímánál a hőmérsékletváltozásban jól felfedezhető az ügyfélszám változásásával való párhuzam.
A továbbfejelesztési lehetőségek között az időintervallum hosszának csökkentése (a ki-bekapcsolás sűrítésének a valóságban műszaki korlátai vannak) valamint új tényezők vizsgálata szerepelhetett.
A feladat kívánalmainak leginkább megfelelő megoldás Gema Barnabás adta - annak ellenére, hogy a megoldás pazarlóan bánik a felhasznált cellákkal -, megoldása Excel 2007-ben tekinthető meg: i268.xls
A készült dokumentáció is nála a legteljesebb: i268.pdf
Közlünk egy tömörebb megoldást is:
Statisztika:
5 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Gema Barnabás. 9 pontot kapott: Szabó 928 Attila. 8 pontot kapott: 1 versenyző. 6 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2011. májusi informatika feladatai