A P. 4874. feladat (2016. november) |
P. 4874. Egy kerékpáros a HÉV sínpályájával párhuzamos úton állandó \(\displaystyle v\) sebességgel halad. A vele egyirányban közlekedő vonatok \(\displaystyle t_1\) időközönként előzik meg, az ellenkező irányban közlekedőkkel pedig \(\displaystyle t_2\) időközönként találkozik. A vonatokat mindkét végállomásról azonos, egyenlő időközönként indítják. Mekkora átlagos sebességgel halad a HÉV, és hány percenként indítják a szerelvényeket?
(Adatok: \(\displaystyle v=14\) km/h, \(\displaystyle t_1=15\) perc, \(\displaystyle t_2=7{,}5\) perc.)
Közli: Óhegyi Ernő, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2016. december 12-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelöljük a HÉV szerelvények átlagsebességét \(\displaystyle c\)-vel és az indításuk között eltelő időt \(\displaystyle \Delta t\)-vel. (Az egyszerűség kedvéért tételezzük fel, hogy a szerelvények egyenletesen mozognak, és a megállókban eltöltött idejük elhanyagolhatóan kicsi.)
Tekintsük először a kerékpárossal azonos irányban haladó HÉV-eket, és mérjük az időt at egyik találkozás pillanatától! A kerékpáros \(\displaystyle t_1\) idő alatt \(\displaystyle vt_1\) utat tesz meg a következő találkozás helyszínéig, a következő szerelvény pedig, amelyik \(\displaystyle \Delta t\)-vel kevesebb idő alatt teszi meg ugyanezt az utat:
\(\displaystyle vt_1=c(t_1-\Delta t),\qquad \text{vagyis}\qquad \frac{\Delta t}{t_1}=1-\frac{v}{c}.\)
Hasonló megfontolással a vele szemben haladó szerelvényekre felírható:
\(\displaystyle vt_2=c( \Delta t-t_2),\qquad \text{azaz}\qquad \frac{\Delta t}{t_2}=1+\frac{v}{c}.\)
A fenti két egyenletet elosztva egymással ezt kapjuk:
\(\displaystyle \frac{1-\frac{v}{c}}{1+\frac{v}{c}}=\frac{t_2}{t_1}=\frac{1}{2}, \)
ahonnan a HÉV szerelvények sebességére
\(\displaystyle \frac{v}{c}=\frac{1}{3},\qquad \text{tehát}\qquad c=42~\frac{\rm km}{\rm h}\)
adódik, az indítási időkülönbségekre pedig
\(\displaystyle \Delta t=\frac{2t_1t_2}{t_1+t_2}=10~\text{perc},\)
ez a \(\displaystyle t_1\) és \(\displaystyle t_2\) időtartamok harmonikus középértéke.
Megjegyzés: Ha nem kötjük ki, hogy a szerelvények sebessége állandó, hanem \(\displaystyle c\)-t (a megállóknál töltött időt is beszámítva) átlagsebességnek tekintjük, továbbá a \(\displaystyle t_1\), \(\displaystyle t_2\) időközöket is átlagértékként értelmezzük, a fentivel megegyező eredményt kapunk.
Statisztika:
119 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: 94 versenyző. 3 pontot kapott: 15 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 5 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2016. novemberi fizika feladatai