![]() |
A P. 4895. feladat (2017. január) |
P. 4895. Egy ℓ hosszúságú, M tömegű és egy 2ℓ hosszúságú, 2M tömegű homogén rúd az ábra szerinti helyzetben található. Milyen irányú és mekkora gravitációs erő hat az m tömegű pontszerű testre? (Keressünk elemi megoldást!)
Közli: Kobzos Ferenc, Dunaújváros
(5 pont)
A beküldési határidő 2017. február 10-én LEJÁRT.
Megoldás. Számítsuk ki először a felső (az ábrán vízszintes helyzetű) rúd által az m tömegű testre kifejtett F1 erőt. Mivel a rúd mérete és a testek távolsága összemérhető, az erő nem számolható a pontszerű testek között ható Newton-féle gravitációs vonzóerő képlete alapján. Az sem igaz, hogy a rúd által kifejtett erő akkora lenne, mintha a rúd teljes tömege a rúd tömegközéppontjában helyezkedne el. (Ez csak gömbszimmetrikus tömegeloszlások esetében lenne igaz.) A vonzóerőt a rúd kicsiny darabkákra osztásával és az erők összegzésével (integrálásával) nyilván ki lehet számítani, de van egyszerűbb, elemi módszer is.
Tudjuk, hogy két pontszerű test közötti gravitációs potenciális energia
E=−γm1m2r,
ahol m1 és m2 a testek tömege, r pedig a távolságuk. Távolítsuk el – gondolatban – a 2M tömegű rudat az m tömegű testtől egy kicsiny (2L-nél sokkal kisebb) Δx távolsággal. Ha a rúd és a pontszerű test között ható erő F1, akkor az eltávolítás során
W=F1Δx
munkát kell végezzünk, ami a gravitációs helyzeti energia megváltozásával egyenlő. Az energiaváltozás szempontjából csak annyi történt, mintha a rúd egy kicsiny Δx hosszúságú, tehát Δm=(M/ℓ)Δx tömegű darabkáját a rúd egyik végétől a másik végére helyeztük volna át, tehát
F1Δx=γmMℓΔx(−13ℓ+1ℓ),
vagyis
F1=γmMℓ2⋅23.
Hasonló megfontolásokkal adódik, hogy a másik rúd által kifejtett erő
F2=γmMℓ2⋅16.
Ezek szerint az eredő gravitációs erő iránya a hosszabb rúd felé mutató egyenessel
α=arctg14≈14∘−os
szöget zár be, és az eredő erő nagysága
F=√F21+F22=γ√17mM6ℓ2.
Statisztika:
46 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Bekes Nándor, Di Giovanni András, Faisal Fahad AlSallom, Fajszi Bulcsú, Fehér 169 Szilveszter, Ghada Alshalan, Jakus Balázs István, Kondákor Márk, Markó Gábor, Marozsák Tóbiás , Molnár Mátyás, Nagy 555 Botond, Németh 123 Balázs, Németh 777 Róbert, Olosz Adél, Papp 121 Krisztina, Sal Dávid, Tófalusi Ádám, Varga-Umbrich Eszter, Zöllner András. 4 pontot kapott: Bartók Imre, Elek Péter, Németh Csaba Tibor, Osváth Botond, Pataki 245 Attila, Szentivánszki Soma . 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 8 versenyző. 0 pontot kapott: 8 versenyző.
A KöMaL 2017. januári fizika feladatai
|