Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5295. feladat (2021. február)

P. 5295. Egy LEGO-motorral hajtott m tömegű kisautó α hajlásszögű lejtőn felfelé indul el. A motor mechanikai teljesítménye (az indulás utáni nagyon rövid időtartamot leszámítva) állandó P értékű. Mekkora lesz a végsebessége? (A kerekek nem csúsznak, és a gördülő ellenállás elhanyagolhatóan kicsi.)

a) Írjuk le, milyen jellegű a kisautó mozgása!

b) Ábrázoljuk vázlatosan egy közös diagramon a teljesítményt, a sebességet, valamint a kerekekre ható tapadási súrlódási erőt az idő függvényében! Készítsük el az erő–sebesség grafikont is!

c) Mekkora a mozgás során a legkisebb súrlódási erő?

Közli: Holics László, Budapest

(5 pont)

A beküldési határidő 2021. március 16-án LEJÁRT.


Megoldás. Az Fv=P összefüggésből indulunk ki, ahol a F a kisautó vonóerejét, v a sebességet jelenti. Ez az egyenlőség a mozgás során minden pillanatban fennáll, így pl. ha v időbeli változását ismerjük, ennek segítségével F változása azonnal megállapítható. Az m tömegű kisautó a gyorsulása:

a=Fmgsinαm=Pmvgsinα.

Ennek az összefüggésnek a segítségével már végigkövethetjük a mozgást. Kezdetben v még kicsi, így F igen nagy, a kisautó nagy gyorsulással indul. (Természetesen F végtelen értékének nem tulajdoníthatunk realitást. Itt arról van szó, hogy a motor teljesítménye az induláskor 0-ról nagyon gyorsan, elhanyagolhatóan rövid idő alatt növekszik a P értékre, és a továbbiakban konstans marad.) Ahogy a kisautó sebessége nő, úgy csökken a fenti képlet szerint az autó gyorsulása, tehát a sebesség a kezdeti rohamos növekedés után egyre lassabban növekszik. Ez a növekedés a

vmax=Pmgsinα

értékig tarthat, ekkor ugyanis a gyorsulás nullává válik, így a sebesség ezután már nem változna. Bebizonyítható, hogy ezt az értéket a kisautó csak ,,végtelen hosszú idő múlva'' érné el, aszimptotikusan közelíti meg azt (1. ábra).


1. ábra

Az erő-sebesség grafikon (2. ábra) a Fv=P összefüggésnek megfelelően hiperbola alakú, amely a v=vmax-nak megfelelő O pontnál véget ér. Az erő a minimális értékét itt éri el (a megbeszélt értelemben ,,végtelen'' idő múlva):

Fmin=mgsinα.

Ekkora erő nyilván kell a lejtőn való visszacsúszás megakadályozására. A hiperbola szaggatottan jelölt részébe soha nem juthatunk el, az ezeknek megfelelő állapotok nem valósulnak meg.


2. ábra


Statisztika:

21 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Albert Máté, Bonifert Balázs, Dóra Márton, Fonyi Máté Sándor, Gurzó József, Ludányi Levente, Ruzsa Bence, Varga Vázsony.
4 pontot kapott:Gábriel Tamás, Hauber Henrik, Köpenczei Csanád.
3 pontot kapott:2 versenyző.
2 pontot kapott:5 versenyző.
1 pontot kapott:3 versenyző.

A KöMaL 2021. februári fizika feladatai