A KöMaL 2013. májusi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. június 10-én LEJÁRT. |
M. 333. Kisméretű, kormozott üveglombikban lévő levegő hőmérsékletét mérjük hőmérővel. Helyezzük el a lombikot egy nagyobb teljesítményű izzólámpa közelében, és mérjük meg, hogyan függ az állandósult hőmérséklet a lámpától mért távolságtól.
Varga István (1952-2007) feladata
(6 pont)
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2013. június 10-én LEJÁRT. |
P. 4540. Hőszigetelt edényben lévő 30 oC-os vízbe 1 kg -30 oC-os jeget teszünk. Elképzelhető-e, hogy nem történik halmazállapotváltozás?
Szegedi Ervin (1956-2006) feladata
(3 pont)
P. 4541. Mekkora az Egyenlítőn merőlegesen a földbe szúrt, 1 m magas bot árnyéka
a) június 21-én délben;
b) június 21-én, a delelés után 2 órával?
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(5 pont)
P. 4542. Mekkora az ábrán látható ellenálláshálózat eredő ellenállása a két végpontja között, ha mindegyik ellenállás azonos R nagyságú?
Közli: Gáspár Merse Előd, Budapest
(4 pont)
P. 4543. Buborékfújás közben gyakran tapasztalhatjuk, hogy a kezdetben színpompás buborékok közvetlenül a kipukkanásuk előtt színtelenné válnak, el is sötétednek. Mi a jelenség magyarázata?
Közli: Vigh Máté, Budapest
(4 pont)
P. 4544. Gramm kijelzésű elektronikus konyhamérlegen mérve egy ceruza, egy radír és egy toll tömegét, mindhárom egyaránt 1 grammnak adódik. A ceruza és a toll együtt 2 gramm, a ceruza és a radír együtt szintén 2 gramm. Mindhármat feltéve a mérlegre, az 3 grammot jelez. Ugyanekkor a toll és a radír együtt a mérleg szerint ugyancsak 3 gramm! Hogy lehet ez? Milyen határok közé eshet az egyes tárgyak tömege? Mit állíthatunk a három tárgy tömegének összegéről?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(5 pont)
P. 4545. Kezdetben nyugalomban lévő kiskocsihoz két függőleges, A keresztmetszetű, hengeres edényt rögzítünk, amelyeket csappal ellátott, vékony, vízszintes cső köt össze. Az edények tengelyének távolsága L. A bal oldali edénybe sűrűségű folyadékot öntünk, ekkor a nyugalomban lévő rendszer teljes tömege m.
Mekkora sebességgel mozog a kiskocsi a csap kinyitása után abban a pillanatban, amikor az edényekben a folyadékszintek sebessége v? (A gördülő ellenállást, a csapágysúrlódást és a légellenállást elhanyagolhatjuk.)
Közli: Kotek László, Pécs
(5 pont)
P. 4546. A=0,5dm2 keresztmetszetű, hőszigetelt, függőleges henger felső része rögzített. A hengerben kezdetben 0=50 cm hosszúságban p0=105 Pa nyomású hélium van, amelyet a külső, szintén p0 nyomású levegőtől egy rögzített, m=10 kg tömegű, hőszigetelő dugattyú zár el. A rögzítést megszüntetve a dugattyú a hengerben súrlódásmentesen mozoghat.
a) Milyen hosszú a hengerben az elzárt hélium, amikor a dugattyú sebessége maximális?
b) Mekkora a dugattyú maximális sebessége?
c) Mekkora az elzárt gázoszlop maximális hossza?
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(5 pont)
P. 4547. Vízszintes, földelt fémpadló felett magasságban leng az hosszúságú fonálinga. Lengésideje T1=2,00 s. Mekkora töltést vittünk fel az inga m=25 gramm tömegű nehezékére, ha a lengésideje T2=1,96 s-ra csökkent?
Közli: Légrádi Imre, Sopron
(4 pont)
P. 4548. Tökéletes szigetelőszálra felfüggesztett, eredetileg U0 feszültségre feltöltött fémgömböt magára hagyunk a fajlagos ellenállású levegőben. Mennyi idő alatt csökken az így kapott kondenzátor feszültsége U0/2-re?
Közli: Juhász Péter, Budapest, Piarista Gimn.
(5 pont)
P. 4549. A tirisztor egy félvezetőből készült, sokoldalúan használható áramköri elem, amelynek különös áram-feszültség karakterisztikája van (lásd az 1. ábrát).
1. ábra
A tirisztort a 2. ábrán látható kapcsolásba kötjük, és az U0 feszültséget zérusról lassan Umax -ig növeljük, majd - szintén lassan - lecsökkentjük 0-ra. Ábrázoljuk az áramerősséget az U0 feszültség függvényében, ha
2. ábra
a) és ,
b) és .
Közli: Vankó Péter, Budapest (Román-Magyar Előolimpiai Fizikaverseny)
(5 pont)
P. 4550. Két egyforma, d átmérőjű, igen hosszú, elhanyagolható ellenállású egyenes vezető egymástól távolságra helyezkedik el (LD). A vezetők egyik végét U feszültségű telep, másik végét R ellenállás köti össze. Mekkora az R ellenállás, ha a vezetők között fellépő elektromos és mágneses erők egyenlő nagyok?
Közli: Bilicz Sándor, Budapest
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)