A KöMaL 2015. januári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2015. február 10-én LEJÁRT. |
M. 347. Rögzítsünk hurkapálcát egy asztal szélére! Terheljük fokozatosan a szabad végét, vagy akasszunk rá erőmérőt! Mérjük meg a pálca eltöréséhez szükséges M forgatónyomatékot, illetve a terhelő erő W munkáját! Változnak-e a mérési eredmények, ha a hurkapálca asztalon túl kinyúló részének ℓ hosszát a felére csökkentjük?
Varga István (1952-2007) feladata
(6 pont)
![]() |
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2015. március 10-én LEJÁRT. |
P. 4693. Hány kelvinen mutat ugyanannyit a higanyos hőmérő Celsius- és Fahrenheit-skálán, és mennyi ez az ugyanannyi?
Közli: Tornyos Tivadar Eörs, Budapest
(3 pont)
P. 4694. a) Hány gramm víz van egy 25 ∘C-os, 60 m3 térfogatú szoba levegőjében, ha a relatív páratartalom 50%-os?
b) Hány százalékra nő a relatív páratartalom, ha a szoba hőmérséklete reggelre 20 ∘C-ra csökken? (Az ablakok be vannak csukva és jól zárnak.)
c) Hány százalék ugyanennek a levegőnek a páratartalma 10 ∘C-on?
Tornyai Sándor fizikaverseny, Hódmezővásárhely
(4 pont)
P. 4695. Egy 5 dioptriás lencsétől 10 cm-re helyezkedik el egy olyan világító, 1 cm hosszú izzószál, amely merőleges az optikai tengelyre. A lencse másik oldalán, ugyancsak az optikai tengelyre merőlegesen helyezünk el egy, a lencse felé forduló síktükröt, tőle 20 cm-re. Hol, mekkora és milyen állású képei keletkeznek az izzószálnak?
Közli: Szombathy Miklós, Eger
(4 pont)
P. 4696. 8 mm átmérőjű és 4 mm magas, henger alakú gyógyszertabletták kis magasságból hullanak az asztalra. Tételezzük fel, hogy minden térbeli irány egyenlő valószínűségű, és a tabletták nem pattannak fel. A tabletták hány százaléka kerül az asztalon ,,gurulós'' helyzetbe?
Bakonyi Gábor (1932-2010) feladata
(4 pont)
P. 4697. Újsághír: ,,Egy elektromos versenyautó három másodperc alatt van százon, maximális sebessége 220 km/h, teljesítménye 268 lóerő.'' Mekkora lehet az autó tömege?
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(4 pont)
P. 4698. Egy súlyos vasgolyóhoz ℓ hosszú cérnaszálat, annak végére pedig tollpihét erősítettünk, majd a golyót vízszintes irányban elhajítottuk. A golyó az ábrán látható fémkarikán repül keresztül. Mennyi idő alatt halad át a cérnaszál a karikán?
Adatok: ℓ=1,6 m, h=1,25 m, d=2 m.
Közli: Holics László, Budapest
(5 pont)
P. 4699. Egy α=30∘-os hajlásszögű lejtőn két vékony lemez egy sínpárt alkot. A lemezek távolsága d=1,6 cm. A sínpárra 2 cm átmérőjű golyót helyezünk, és ez csúszás nélkül legördül.
a) Mekkora a golyó középpontjának a gyorsulása?
b) μ nagyságú súrlódási együttható esetén milyen meredek lejtőnél csúszik meg a golyó?
Vermes Miklós (1905-1990) feladata
(5 pont)
P. 4700. Egy h magasságú, A keresztmetszetű (h≪√A) homogén fémkorong alkotójával párhuzamosan, nagy gyorsulással mozog (a≫g). Hány elektron jelenik meg a fémkorongnak a gyorsulás irányával ellentétes oldalán?
Közli: Honyek Gyula, Budapest
(5 pont)
P. 4701. Függőleges síkban mozgó, szigetelő anyagból készült karika P1 és P2 pontjához Q töltésű, kisméretű golyókat úgy, hogy α=60∘ (lásd az ábrát). A karika B indukciójú, homogén mágneses mezőben van, amelynek erővonalai merőlegesek a karika síkjára. A karikát úgy mozgatjuk, hogy az a szigetelő anyagból készült vízszintes felületen tisztán gördül, és a középpontjának sebessége v0.
a) Mekkora mágneses erők hatnak az ábrán látható helyzetben az egyes töltött golyókra?
b) A karika mely helyzeteiben nincs a mágneses erők eredőjének forgatónyomatéka a karika középpontjára vonatkoztatva? Ezen helyzetek közül melyikben gyakorol nagyobb erőt a mágneses mező a karikára? Mekkora ez az erő?
c) Határozzuk meg a mágneses erők hatásvonalainak metszéspontját!
Közli: Kotek László, Pécs
(5 pont)
P. 4702. Négy darab 10 cm oldalú, különböző anyagi minőségű betonkockát az ábrának megfelelően helyezünk egymás mellé, és 60Co gamma-sugárnyalábbal ,,világítjuk meg'' egymás után 4 pozícióból (S1, S2, S3 és S4). A sugárforrásokkal szemben, a betonkockák mögött 4 detektort is elhelyeztünk (D1, D2, D3 és D4). Az első három mérés szerint a betonkockák a sugárzás intenzitását rendre az eredeti érték 86,76, 71,94 és 84,25 százalékával csökkentik.
a) Hány százalékkal csökkent intenzitást mér a negyedik detektor?
b) Az 1. kocka ,,felezési rétegvastagsága'' 6 cm. Mekkora ez - az anyagi minőségtől függő - mennyiség a többi kockánál?
Közli: Simon Péter, Pécs
(5 pont)
P. 4703. Az ábrán látható alakzatban (amely a közepe felé korlátlanul folytatódik) a fekete körökkel jelzett pontok között 1 Ω ellenállású vezetékek vannak.
Mekkora az eredő ellenállás az A és B pontok között?
Amerikai versenyfeladat nyomán
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|