A KöMaL 2023. szeptemberi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2023. október 10-én LEJÁRT. |
K. 774. Egy vonat állandó sebességgel halad át egy alagúton. 20 másodpercig tart, amíg a 300 m hosszú alagúton átér, onnantól, hogy az eleje eléri az alagút elejét, addig, amíg a vége el nem hagyja. Egy lámpa az alagútban pont 5 másodpercen át van a vonat felett. Milyen hosszú a vonat?
(5 pont)
K. 775. Egy cukrász két 2 cm, egy 6 cm és egy 8 cm oldalélű marcipánkocka összeragasztásával egy nagyobb testet épített úgy, hogy egy-egy illesztésnél az egyik marcipánkocka teljes oldala ráfeküdt a másik kocka egy lapjára. A kész testből kivághatunk magunknak egy téglatestet, de csak olyan sík mentén vághatunk, amely illeszkedik valamelyik kocka lapjára. Mekkora a legnagyobb térfogatú marcipántégla, amit így kaphatunk?
(5 pont)
K. 776. Egy rendezvényre sorszámozott jegyeket rendeltek egy nyomdától. Ezek előállítása úgy történik, hogy a jegyek a kinyomtatás után bekerülnek egy sorszámozó gépbe, amely minden jegyre egyedi sorszámot nyom, mindig 1-gyel növelve az aktuálisan nyomandó sorszámot. A nyomda elkészítette a megrendelt darabszámnak megfelelően a sorszámozatlan jegyeket, azonban a sorszámozó gép a meghibásodása miatt minden 3-mal osztható sorszámot kétszer adott ki egymás után. A megrendelt jegyekre a sorszámokhoz így összesen 3672 számjegyet használtak el (a sorszámozás 1-gyel kezdődött). A gép megjavítása után hány jegyet kell újra sorszámozni a most már hibátlanul sorszámozó géppel?
(5 pont)
![]() |
K/C-jelű feladatokA beküldési határidő 2023. október 10-én LEJÁRT. |
K/C. 777. Az a és b számok számtani közepe 10, a b és a 10 számtani közepe c/2. Mennyi az a és c számok számtani közepe?
(5 pont)
K/C. 778. Egy téglalapot az oldalaival párhuzamos egyenesekkel kilenc kis téglalapra bontottunk az ábrán látható módon. A megadott öt téglalapnak ismerjük a területét, a többinek nem. Határozzuk meg a négy téglalap területét.. (Az ábra csak illusztráció, a méretek nem feltétlenül helyesek.)
(5 pont)
![]() |
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2023. október 10-én LEJÁRT. |
C. 1773. Határozzuk meg a p egész szám értékét úgy, hogy a (p−3)x+p+5=(2−p)x egyenlet x valós megoldásának értéke legalább 2 legyen. Adjuk meg minden lehetséges p értékre az egyenlet megoldását.
Javasolta: Bíró Bálint, Eger
(5 pont)
C. 1774. Az ABCD trapézban AB∥CD. Az AB, illetve CD oldal felezőpontja E, illetve F. Az AC átlót a DE, DB és FB szakasz rendre a P, Q, R pontban metszi.
Igazoljuk, hogy CPPA⋅CQQA⋅CRRA=(CDAB)3.
Javasolta: Bíró Bálint, Eger
(5 pont)
C. 1775. Az ABCD téglalap egy belső pontja P. Határozzuk meg a PC szakasz hosszát, ha tudjuk, hogy PA=4, PB=6 és PD=9.
(vietnami feladat)
(5 pont)
C. 1776. Egy természetes számnak pontosan 2023 pozitív osztója van. Hány pozitív osztója lehet a négyzetének?
Javasolta: Kozma Katalin Abigél, Győr
(5 pont)
C. 1777. Egy derékszögű háromszög befogói 36 cm és 77 cm hosszúságúak. A hosszabb befogóhoz tartozó belső szögfelezőnek milyen hosszúságú része nem esik a beírt kör belsejébe?
Javasolta: Bíró Bálint, Eger
(5 pont)
![]() |
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2023. október 10-én LEJÁRT. |
B. 5326. Egy angol-magyar találkozó végén minden résztvevő elköszönt mindegyik másik résztvevőtől: az angolok mindenkinek egyesével ezt mondták: ,,Goodbye!'', míg a magyarok ezt: ,,Viszlát!'' Hányan vettek részt az egyes nemzetek képviseletében, ha 198-szor hangzott el az, hogy ,,Goodbye!'' és 308-szor az, hogy ,,Viszlát!''?
Javasolta: Hujter Bálint, Budapest
(3 pont)
B. 5327. Az ABC háromszög magasságai ma, mb és mc. Tegyük fel, hogy az ma, mb és mc oldalakkal szerkeszthető háromszög, és ennek a háromszögnek a magasságai x, y és z. Mutassuk meg, hogy az x, y és z oldalakkal is szerkeszthető háromszög.
Javasolta: Vigh Viktor, Sándorfalva
(4 pont)
B. 5328. Egy füzet első lapjára leírtuk a 2023 számot. Ezután a következő lapra mindig az előzőn lévő számok pozitív osztóit írjuk le (mindegyiket annyiszor, ahány számnak osztója az előző lapról). Hány szám lesz a 4. lapon?
Javasolta: Pach Péter Pál, Budapest
(3 pont)
B. 5329. Egy szabályos dobókockával dobunk, a játék akkor ér véget, ha 1-est dobunk vagy úgy döntünk, hogy megállunk. A nyeremény az utolsó dobás értéke. Van-e olyan stratégia, amellyel elérhető, hogy a nyeremény várható értéke legalább 4 legyen?
Javasolta: Pach Péter Pál, Budapest
(4 pont)
B. 5330. Tegyük fel, hogy a,b,c primitív pitagoraszi számhármas, vagyis a, b és c olyan relatív prím pozitív egészek, amelyekre a2+b2=c2 teljesül. Mutassunk példát olyan tengelyesen szimmetrikus sokszögre, amely felbontható c darab a,b,c oldalú derékszögű háromszögre.
Javasolta: Kós Géza, Budapest
(5 pont)
B. 5331. Mutassuk meg, hogy az egységnyi élhosszúságú szabályos tetraéder lefedhető kettő darab, egységnyi átmérőjű gömbbel.
Javasolta: Vigh Viktor, Sándorfalva
(5 pont)
B. 5332. Milyen n pozitív egész számokra teljesül, hogy bármely 2n egymást követő pozitív egész szám között van olyan, amely felírható legfeljebb n darab nemnegatív egész szám n-edik hatványának összegeként?
Javasolta: Pach Péter Pál, Budapest
(6 pont)
B. 5333. A hegyesszögű ABC háromszög A csúcshoz tartozó magasságának talppontja TA. Az A csúcsból a körülírt kör O középpontján át húzott félegyenes a BC oldalt az RA pontban metszi. Az ARA szakasz felezőpontja legyen az FA pont. A B és C csúcsokból kiindulva ugyanígy képezzük a TB, RB, FB, TC, RC, FC pontokat. Mutassuk meg, hogy a TAFA, TBFB és TCFC egyenesek egy pontban metszik egymást.
Javasolta: Simon László Bence, Budapest
(6 pont)
![]() |
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2023. október 10-én LEJÁRT. |
A. 857. Adott az ABC hegyesszögű háromszög, melynek leghosszabb oldala BC. Legyen a háromszög magasságpontja H, a B és C csúcsaiból induló magasságok talppontjai rendre D és E, továbbá az AB és AC oldalak felezőpontjai rendre F és G. A DF és EG egyenesek egymást az X pontban metszik. Legyen az EFX, illetve DGX háromszögek köréírt köreinek középpontja rendre O1 és O2, az O1O2 szakasz felezőpontja pedig M. Igazoljuk, hogy X, H, M egy egyenesre esnek.
Javasolta: Varga Boldizsár (Verőce)
(7 pont)
A. 858. Igazoljuk, hogy a következő egyenletrendszernek nincs más megoldása az egész számok körében, csak u=v=x=y=z=0:
uv=x2−5y2,(u+v)(u+2v)=x2−5z2.Javasolta: Szabó Barnabás (Budapest)
(7 pont)
A. 859. Adott egy n csúcsú U útgráf, melynek az egyik csúcsában egy bekötött szemű játékos tartózkodik. Az út csúcsai meg vannak számozva 1-től n-ig a természetes számokkal, nem feltétlenül a szokásos sorrendben. Egy lépésben a játékvezető elárulja a bekötött szemű játékosnak, hogy 1- vagy 2-fokú csúcsban van. Ha 1-fokú csúcsban van, akkor csak az egyetlen szomszédjába léphet, 2-fokú csúcs esetén pedig a játékos eldöntheti, hogy a kisebb vagy nagyobb sorszámú szomszédba szeretne lépni. A játékos összes információja k lépés után a k darab fokszám, amit elárultak neki, és emlékszik a saját választásaira is. Van-e olyan stratégiája a játékosnak, amellyel biztosan meg tudja állapítani véges sok lépésen belül, hogy hány csúcsa van az útnak?
Javasolta: Németh Márton (Budapest)
(7 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|