A KöMaL 2023. decemberi fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. január 15-én LEJÁRT. |
M. 427. Fizikaórán azt tanuljuk, hogy a csúszási súrlódási erő egyenesen arányos a felületeket összenyomó erővel, és az arányossági tényező nem függ a felület nagyságától. Vizsgáljuk meg (legalább kétféle anyagpárral), hogy mennyire pontosan teljesülnek ezek az állítások!
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(6 pont)
![]() |
G-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. január 15-én LEJÁRT. |
G. 833. Egy gyermek minden lineáris testmérete néhány év alatt kétszeresére nő. Hogyan változik a talpai alatt a nyomás? (Feltételezhető, hogy a gyermek sűrűsége nem változik a növekedés közben.)
Közli: Simon Péter, Pécs
(3 pont)
G. 834. Megszoktuk, hogy reggel az árnyékok hosszúak, délig rövidülnek, délután nyúlnak, és alkonyatkor ismét hosszúak. Van-e olyan pontja a Földnek, ahol egy függőleges pálca vízszintes talajra vetett árnyéka egész nap ugyanolyan hosszú?
(3 pont)
G. 835. Egy autóvezető 60 km/h sebességgel halad egy domb alján, mikor ,,üresbe'' kapcsolja az autóját. Amikor felér a domb tetejére, akkor a sebességmérője 40 km/h értéket mutat. A közegellenállási és súrlódási veszteségeket hanyagoljuk el.
a) Mekkora lenne az autó sebessége a domb tetején, ha a domb aljára 70 km/h sebességgel érkezett volna?
b) Mekkora minimális sebességgel haladhat az autóvezető a domb alján, hogy meghajtás nélkül feljusson annak tetejére?
Közli: Gelencsér Jenő, Kaposvár
(4 pont)
G. 836. Egy ℓ=0,5 m hosszú, hengeres, egyik végén zárt, a másik végén nyitott üvegcsövet nyílásával lefelé fordítva, függőleges helyzetben a Holt-tenger vizébe merítünk úgy, hogy a cső alsó (nyitott) vége h=30 méterrel a vízfelszín alá kerül. A csőben 32∘C-os hőmérsékletű és 800 Hgmm nyomású – a légkörrel megegyező – levegő volt. A Holt-tenger vizének hőmérséklete 27∘C, sűrűsége a desztillált víz sűrűségének 1,24-szerese. Milyen magasra emelkedik a víz a csőben?
(4 pont)
![]() |
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. január 15-én LEJÁRT. |
P. 5526. Álló helyzetből induló, a pályája mentén egyenletesen gyorsuló motorkerékpár mozgásának 7. másodpercében 13 m utat tett meg.
a) Mekkora utat tesz meg a 11. másodpercben?
b) Mekkora a motoros gyorsulása a 11. másodperc végén, ha a pályája 120 m sugarú kör?
Közli: Holics László, Budapest
(4 pont)
P. 5527. Vízszintes, érdes asztalon a μ csúszási súrlódási együttható az asztal peremétől mért x távolság függvénye. Egy kicsiny testet a peremről különböző v kezdősebességekkel elindítva azt tapasztaljuk, hogy a megállásig megtett út s=kv alakú, ahol k az asztalra jellemző paraméter. Határozzuk meg a súrlódási együttható helyfüggését!
Dürer Verseny feladata nyomán
(5 pont)
P. 5528. Vízszintes, súrlódásmentesnek tekinthető talajon egy d=10 cm oldalélű, homogén tömegeloszlású kocka csúszik v0 sebességgel. Egyszer csak a kocka a talajhoz csatlakozó, α=30∘ hajlásszögű lejtőhöz ér. A lejtő és a talaj ,,törésvonala'' merőleges a kocka haladási irányára. A kocka talajjal érintkező, első oldaléle a törésvonalnál tökéletesen rugalmatlanul megakad, így a kocka megbillen. Legalább mekkora v0 értéke, ha a kocka elülső oldallapja ,,rábillen'' a lejtőre?
Közli: Vigh Máté, Biatorbágy
(5 pont)
P. 5529. Egy 7 tonnás helikopter akkor tud egyhelyben lebegni, ha hajtóműve 1000 kW teljesítményt ad le. Becsüljük meg, mekkora teljesítmény szükséges az előbbi helikopter egyhelyben lebegtetéséhez, ha az a belső terében még további 4 tonna súlyt szállít?
Közli: Széchenyi Gábor, Budapest
(5 pont)
P. 5530. Egy orvosi fecskendő dugattyújának 300 mm2, kivezető csöve üregének pedig 4 mm2 a keresztmetszete. A nyitott végű eszköz dugattyújának megmozdításához (a tapadási súrlódás legyőzéséhez) 1,4 N erő szükséges. Miután a kivezető csövet az ábra szerint egyik ujjunkkal befogtuk, a dugattyút egy másik ujjunkkal nagyon lassan befelé toljuk úgy, hogy egyéb helyen nem érünk a végig nyugalomban lévő fecskendőhöz (lásd az ábrát). A teljes folyamat során a bezárt levegő térfogata 20 cm3-ről 15 cm3-re csökken.
a) Mennyi a dugattyú betolását követően a bezárt levegő nyomása?
b) Legalább mekkora erővel kell szorítanunk ekkor a fecskendő kivezető csövének végét?
(A külső légnyomás 100 kPa, a fecskendő súlyától eltekinthetünk.)
Közli: Kis Tamás, Heves
(4 pont)
P. 5531. Egy Newton-féle csillagászati távcső nyitott tubusába véletlenül berepült egy világító szentjánosbogár. Amikor a tükörtől 150 cm távol, az optikai tengelyen lévő P ponton keresztül az optikai tengely mentén mozgott, a képének pillanatnyi sebessége kétszer akkora volt, mint amikor a P ponton keresztül az előzővel megegyező sebességgel, de az optikai tengelyre merőlegesen repült. Mekkora a távcső tükrének fókusztávolsága?
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(5 pont)
P. 5532. Egy változtatható kapacitású kondenzátort, melynek kezdeti kapacitása C0, feltöltünk U0 feszültségre, majd egy R ellenálláson keresztül rövidre zárunk.
a) Mennyi ideig és hogyan kell a kondenzátor kapacitását változtatnunk, hogy a kondenzátor kisütése közben az áramerősség állandó maradjon?
b) Határozzuk meg a kondenzátor kezdeti energiájának és az ellenálláson keletkező Joule-hőnek az arányát! Adjunk magyarázatot az eredményünkre.
A Quantum Magazine nyomán
(5 pont)
P. 5533. A 40K izotóp szokatlan viselkedésű, mert képes negatív és pozitív béta-bomlásra is, sőt elektronbefogásra is. Mekkora a háromféle folyamat bomlási energiája MeV egységben?
Útmutatás: Az izotóptömegeket lásd a https://www.komal.hu/cikkek/atomtomegek.pdf oldalon.
Példatári feladat nyomán
(4 pont)
P. 5534. Legyen egy derékszögű koordináta-rendszer x tengelye vízszintes, y tengelye pedig függőleges. Az x tengely 0≤ξ≤h=1 m minden egyes x=ξ pontját kössük össze az y tengelyen lévő y=h−ξ ponttal. Fektessünk egy súrlódásmentes, vékony csövet az előzőek szerint felvett szakaszokból kialakuló sárga ,,síkidom'' burkolójára.
Indítsunk el lökésmentesen egy m tömegű, kicsiny testet a cső tetejéről. Adjuk meg mg egységekben, hogy a mozgása során mekkora erővel nyomja a test a cső falát
a) közvetlenül az indulás után az A pontban;
b) a cső B felezőpontjánál;
c) közvetlenül a cső elhagyása előtt a C pontnál!
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|