A KöMaL 2024. januári fizika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
M-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT. |
M. 428. Mérjük meg, mekkora teljesítménnyel lehet vizet melegíteni egy mikrohullámú sütővel! Mitől függhet ez az érték?
Közli: Széchenyi Gábor, Budapest
(6 pont)
![]() |
G-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT. |
G. 837. Tekintsük 100 ∘C-on és normál légköri nyomáson a víz folyékony és gáz halmazállapotú fázisát. Átlagosan hányszor messzebb van a szomszédos vízmolekulák középpontja egymástól a gőzfázisban, mint a folyadékfázisban?
(3 pont)
G. 838. Az alábbi, drónról készült fényképen vízszintes talajon emberek haladnak a Rio Grande partján Mexikó és az Egyesült Államok határán. Becsüljük meg, hogy milyen magasan volt a Nap a fotó készítésekor!
(4 pont)
G. 839. Két motoros halad egymás mögött 30 m/s sebességgel egy versenypályán, a közöttük lévő távolság 23 m, a motorkerékpárok hossza 2 m. Egyszer csak a hátsó motoros előzésbe kezd, 1 m/s2-tel gyorsít addig, míg 23 m-rel a társa elé nem kerül, majd állandó sebességgel halad tovább. Abban a pillanatban, amikor befejezi az előzést, a másik motoros is előzésbe kezd szintén 1 m/s2-es gyorsulással, amit hasonlóan 23 m-rel a társa előtt fejez be. Mekkora sebességet érnek el a motorosok a kétszeres előzés után?
(4 pont)
G. 840. Legalább mekkora sebességgel csapódjon a falnak egy szobahőmérsékletű ólomgolyó, hogy az megolvadjon? Tételezzük fel, hogy a rugalmatlan ütközés során felszabaduló hő fele a falat, fele pedig az ólomgolyót melegíti.
(4 pont)
![]() |
P-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT. |
P. 5535. Árnyékoló napvitorla 2 m2 felülete közel vízszintes. Hirtelen egyenletesen elkezd esni az eső. A vitorla közepén van egy kicsi lyuk, amelyen az esővíz lefolyik. A vízsugár alá teszünk egy henger alakú edényt, amelynek az alján van egy 5 mm2 keresztmetszetű lyuk. Az edényben a vízszint emelkedése megáll 20 cm-nél. Határozzuk meg, hogy a 10 percig tartó eső során hány mm csapadék esett!
Közli: Simon Péter, Pécs
(4 pont)
P. 5536. Egy focimeccsen a kaputól valamekkora d távolságban lévő P pontból szabadrúgást végeznek el. A P pont a gólvonal felezőmerőlegesén helyezkedik el.
A játékos a labdát valamekkora α szögben éppen a felső kapufa közepe felé rúgja el, de az t1 idejű mozgás után a gólvonal közepénél esik a földre. A rúgást valamilyen ok miatt meg kell ismételni. Másodszor a játékos erősebben, 2α szögben rúgja el a labdát, ami t2 idő múlva eltalálja a felső kapufa közepét. (A kapu mérete kicsit eltér a szabványostól.)
a) Mekkora volt az α szög?
b) Mekkora a d távolság?
c) Mekkora volt a labda kezdősebessége az első, illetve a második szabadrúgásnál?
(A labdát tekintsük tömegpontnak, és a közegellenállást ne vegyük figyelembe.)
Adatok: t1=1,90 s, t2=1,93 s, g=9,81 m/s2.
Nagy Béla (1881–1954) feladata nyomán
(5 pont)
P. 5537. Egy kalandparkban az erre vállalkozók egy R=20 m magas, α=30∘-os hajlásszögű lejtő tetejéről (A), kezdősebesség nélkül, szabadon (fékezésmentesen) gurulhatnak lefelé egy kicsiny kocsiban. A lejtő törésmentesen csatlakozik egy R sugarú, körív alakú pályaszakaszhoz (B), majd a pálya a legmélyebb pontjától (C) vízszintesen folytatódik tovább. A vízszintes szakaszon a megfelelő módon fékezett kocsi időben egyenletesen lassul, és ℓ=2R út megtétele után a D pontnál megáll.
Számítsuk ki, hogy az utasok a szokásos súlyuknak hányszorosát érzik a mozgásuk során! Ábrázoljuk ezt az arányt a megtett út függvényében!
Holics László feladata nyomán
(5 pont)
P. 5538. Sok játszótéren találunk az ábrához hasonló, forgatható mászókát. Egy ilyen mászókán egy hangya mászik fel, miközben az egyenletesen forog. A felfelé kapaszkodó hangya folyamatosan azt érzi, hogy ,,függőlegesen fölfelé'' mászik.
A mászóka köteleit tartó, piros körgyűrűk közül az alsó sugara 2 m, a felsőé 1 m, és a gyűrűk távolsága 3 m. Mekkora fordulatszámmal forog a mászóka?
Közli: Rakovszky Andorás, Budapest
(5 pont)
P. 5539. Egy hosszú, merev, elhanyagolható tömegű palló n egymástól egyenlő távolságra elhelyezett, azonos direkciós erejű és azonos nyújtatlan hosszal rendelkező rugóra van felfüggesztve. Az első rugó legfeljebb K erőt tud kifejteni, a második 2K-t, …, az n-edik n⋅K-t anélkül, hogy elszakadna. Legfeljebb mekkora tömegű testet helyezhetünk el a pallón? Hova kell helyeznünk? (Tételezzük fel, hogy a rugók alig nyúlnak meg.)
Közli: Szentivánszki Soma, Budapest
(5 pont)
P. 5540. Két azonos méretű poharat szobahőmérsékletű teával töltünk meg, majd az egyiket a hűtőbe, a másikat pedig a jóval hidegebb mélyhűtőbe helyezzük. Egy perc elteltével a poharakat kicseréljük, majd egy további percig új helyükön hagyjuk, végül mindkettőt kivesszük. Melyik pohár tartalma hűl le jobban a kísérlet során? A releváns hőátadási folyamatokra alkalmazható a Newton-féle lehűlési törvény, továbbá a hőátadási tényező a hűtő, illetve a mélyhűtő esetén azonosnak tekinthető.
Dürer Verseny feladata nyomán
(5 pont)
P. 5541. A 222Rn az urán-rádium bomlási sor tagja: 3,8napos felezési idővel alfa-bomló izotóp.
a) Ha az épp átalakuló radonmagot nyugvónak tekintjük, mekkora sebességre tesz szert a leányterméke?
b) Hány MeV az energiája a bomlás során keletkező alfa-részecskének?
Útmutatás: Az izotóptömegek táblázata megtalálható a következő oldalon: https://www.komal.hu/cikkek/atomtomegek.pdf
Közli: Kis Tamás, Heves
(4 pont)
P. 5542. Egy R ellenállásból, egy L induktivitású tekercsből, egy C kapacitású kondenzátorból és egy U(t)=U0sin(ωt) feszültségű generátorból az ábrán látható egyszerű áramkört hozzuk létre.
a) Mekkora az ellenálláson átfolyó áram amplitúdója?
b) Hogyan válasszuk meg az ω körfrekvenciát ahhoz, hogy az ellenálláson ne folyjon áram?
Közli: Németh Róbert, Budapest
(5 pont)
P. 5543. Borús időben egy, az égbolt felé fordított fénymérővel méréseket végzünk. Azt tapasztaljuk, hogy a felhőtakaró fényszórása miatt az egységnyi felületre beeső teljesítmény jó közelítéssel I0 értékű, függetlenül a fénymérő irányítottságától. Egy átlátszatlan, belül kormozott, R sugarú, vékony falú gömbhéj tetején egy kicsiny r sugarú lyuk van (melynek mérete sokkal nagyobb a látható fény hullámhosszánál). Adjuk meg a szabadba helyezett gömbhéj belső felületén a megvilágítás intenzitását!
Közli: Vigh Máté, Biatorbágy
(6 pont)
A fizika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|