A KöMaL 2024. márciusi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. április 10-én LEJÁRT. |
K. 804. Egy focimérkőzés végeredménye 4:3 lett a hazai csapat javára. Hányféleképpen alakulhatott ki ez a végeredmény, ha volt olyan időszaka a mérkőzésnek, amikor a vendégcsapat vezetett?
(5 pont)
K. 805. Rajzoljunk egy kis szabályos háromszöget, majd a következő ábrán ezt a háromszöget rakjuk körbe ugyanilyen kis háromszögekkel egy rétegben úgy, hogy egy nagyobb szabályos háromszöget kapjunk, majd ezt a második háromszöget is rakjuk körbe kis szabályos háromszögekkel úgy, hogy egy nagyobb szabályos háromszöget kapjunk, és így tovább.
a) Hány kis háromszögből áll a huszadik ilyen háromszög?
b) Hány kis háromszögből áll az n-edik ilyen háromszög?
(5 pont)
K. 806. Gizinek a 4x−2>5 egyenlőtlenséget kellett volna megoldania. A megoldás során azonban az 5 helyett egy másik pozitív egész számot írt, így – helyes lépések után – az általa kapott megoldás 2<x<4 lett. Milyen pozitív egész számot írt az 5 helyett?
(5 pont)
![]() |
K/C-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. április 10-én LEJÁRT. |
K/C. 807. Hányféleképpen színezhetünk ki egy 3×3-as rózsaszín táblán három mezőt zöldre, ha azokat a színezéseket nem tekintjük különbözőnek, amelyek tükrözéssel vagy elforgatással egymásba vihetőek?
Javasolta: Fried Katalin (Budapest), Korándi József (Budapest)
(5 pont)
K/C. 808. Egy valós szám és reciproka összegének négyzete 5.
a) Határozzuk meg a szám négyzetének és négyzete reciprokának összegét a szám kiszámítása nélkül.
b) Határozzuk meg a szám köbének és köbe reciprokának összegét a szám kiszámítása nélkül.
(5 pont)
![]() |
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. április 10-én LEJÁRT. |
C. 1803. Hány olyan pozitív egész számokból álló számhármas van, amelyben a három szám legnagyobb közös osztója 4, legkisebb közös többszöröse pedig 2024?
Javasolta: Kozma Katalin Abigél (Győr)
(5 pont)
C. 1804. Az ABC háromszög BC, CA, AB oldalainak felezőpontja rendre D, E, F. Az AFE, BDF, CED háromszögek beírt köreinek középpontja rendre Ka, Kb, Kc. Bizonyítsuk be, hogy a KaFDE, KbDEF és KcEFD négyszögek területének összege az ABC háromszög területével egyenlő.
Javasolta: Bíró Bálint (Eger)
(5 pont)
C. 1805. Oldjuk meg a 6x−33x−(3y2−14xy+8x)2=x egyenletet, ha x, y pozitív valós számok.
Javasolta: Bíró Bálint (Eger)
(5 pont)
C. 1806. Egy okostelefon banki applikációja a belépéshez négyjegyű PIN-kódot kér, de biztonsági okokból mindig véletlenszerűen osztja ki a számjegyeket az ábrán látható billentyűhelyekre úgy, hogy minden lehetséges kiosztás valószínűsége azonos. (Egy lehetséges kiosztás szerepel az ábrán.) Ha négy különböző számjegyből áll a PIN-kódunk, akkor mekkora a valószínűsége annak, hogy két belépés során ugyanazokban a pozíciókban hagyunk ujjlenyomatot?
Javasolta: Gáspár Merse Előd (Budapest)
(5 pont)
C. 1807. Legyen ABC egy olyan háromszög, amelyben igaz, hogy 2β=3γ. Legyenek a D és az E az AC oldal pontjai úgy, hogy BD és BE a β szöget harmadolják, és a D pont az A és az E közé essen. Továbbá F legyen az AB oldal és a γ szögfelezőjének metszéspontja. Igazoljuk, hogy BE és DF párhuzamosak.
Svájci versenyfeladat
(5 pont)
![]() |
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. április 10-én LEJÁRT. |
B. 5374. Az AB szakasz egyik oldalára megrajzoltuk az ABCD négyzetet, a másik oldalára pedig a BAEF rombuszt. A négyzet középpontja legyen K, a rombuszé M. Bizonyítsuk be, hogy KM felezi az AMB szöget.
Javasolta: Vígh Viktor (Sándorfalva)
(3 pont)
B. 5375. Oldjuk meg a nemnegatív egész számpárok halmazán az (m−k)2=m+k egyenletet.
Javasolta: Németh László (Fonyód)
(4 pont)
B. 5376. Tekintsük a pozitív egész n számot, és osszuk el maradékosan az összes nála kisebb pozitív egésszel. Jelölje f(n) az osztás során fellépő osztási maradékok összegét. (Például n=5 esetén a maradékok 1-gyel, 2-vel, 3-mal és 4-gyel osztva rendre: 0, 1, 2 és 1, azaz f(5)=4.)
Oldjuk meg az f(n)=n egyenletet.
Javasolta: Sztranyák Attila (Budapest)
(4 pont)
B. 5377. Határozzuk meg azoknak a p valós számoknak a halmazát, amelyekre
√a2+b2−ab+√b2+c2−bc≥√a2+c2−p⋅ac
teljesül minden pozitív valós a, b, c számhármas esetén, ahol a kifejezések értelmezve vannak.
Javasolta: Nagy Zoltán Lóránt (Budapest)
(4 pont)
B. 5378. Legyenek n és k pozitív egész számok. Bizonyítsuk be, hogy ha n≤k11, akkor n felírható tíz olyan pozitív egész szám szorzataként, melyek közt nincs k2-nél nagyobb összetett szám.
Javasolta: Pach Péter Pál (Budapest)
(5 pont)
B. 5379. Az ABC háromszög C csúcsánál derékszög van. A C-ből induló magasságvonal és szögfelező talppontja az AB átfogón H, illetve D. Az AHC szög felezője az AC oldalt az E, a CHB szög szögfelezője pedig a BC oldalt az F pontban metszi. Jelöljük ki a HE szakaszon az M, a HF szakaszon pedig az N pontot úgy, hogy HM:HE=HN:HF teljesüljön. Mutassuk meg, hogy a CD, AM és BN egyenesek egy ponton mennek át.
Javasolta: Nguyen Duy Khanh (Vietnám)
(5 pont)
B. 5380. Legalább hányadfokú az f egyváltozós polinomfüggvény, ha értékkészlete különbözik f∘f értékkészletétől, de f∘f és f∘f∘f értékkészlete megegyezik? (A ∘ a függvénykompozíció műveletét jelöli.)
Javasolta: Hujter Bálint (Budapest)
(6 pont)
B. 5381. Adott az Ω1 körbe írt ABCDEFGH nyolcszög, és Ω1 belsejében az Ω2 kör. Tegyük fel, hogy az ω1, ω2, ω3, ω4 körök kívülről érintik Ω2-t, továbbá ω1 belülről érinti az Ω1 kör AB ívét, az AF és a BE szakaszt; ω2 belülről érinti a CD ívet, a CH és a DG szakaszt; ω3 belülről érinti az EF ívet, az AF és a BE szakaszt; végül ω4 belülről érinti a GH ívet, a CH és a DG szakaszt az ábra szerint. Mutassuk meg, hogy az AF, BE, CH és DG szakaszok által bezárt négyszögbe kört lehet írni.
Javasolta: Kós Géza (Budapest)
(6 pont)
![]() |
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. április 10-én LEJÁRT. |
A. 875. a) Két játékos egy kooperatív játékot játszik. A játék előtt megbeszélhetnek egy stratégiát, de a kezdés után nem beszélhetnek, és nem tudnak egymásról semmit. A játékvezető minden kör előtt szabadon dönt, hogy abban a körben melyik játékos következzen. Egy körben a soron lévő játékos megtippelheti, hogy hányadik kör van. A játékos tudja, hogy ez hányadik kör, amikor őt választotta a játékvezető, de semmit nem tud arról, hogy a másik játékos hányszor került sorra. Ha helyes a tipp, akkor kapnak egy pontot. A játékosok arról sem kapnak visszajelzést, hogy szereztek-e pontot. A játékosok akkor nyernek, ha összegyűjtöttek 100 pontot. Létezik-e olyan stratégia, amellyel biztosan nyernek véges sok körön belül?
b) Mi a helyzet akkor, ha a többi feltételt nem változtatva a játékosok a körükben kettőt is tippelhetnek, és ha valamelyik tippük helyes, akkor kapnak egy pontot?
Javasolta: Szűcs Gábor, (Budapest)
(7 pont)
A. 876. Keressük meg az összes a és b nemnegatív egész számot, amelyekre 5a+6=31b teljesül.
Javasolta: Füredi Erik (Budapest)
(7 pont)
A. 877. Az ABCD konvex érintőnégyszög beírt köre ω. ω egyik AC-vel párhuzamos érintője a BD átlót a körön kívül lévő P pontban metszi. A P pontból az ω-hoz húzott másik érintő ω-t a T pontban érinti. Bizonyítsuk be, hogy ω és az ATC háromszög körülírt köre érintik egymást.
Javasolta: Nikolai Beluhov (Bulgária)
(7 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|