A KöMaL 2024. áprilisi matematika feladatai
Kérjük, ha még nem tetted meg, olvasd el a versenykiírást.
Feladat típusok elrejtése/megmutatása:
![]() |
K-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT. |
K. 809. Legyen a1 egy pozitív egész szám, amelyből létrehozunk egy sorozatot a következő szabály szerint. A sorozat első tagját (a1) felírjuk – a tízes számrendszerbeli alakját felhasználva – a1=10A1+b1 alakban, ahol b1 az egyesek helyén álló számjegy. Ebből kiindulva képezzük a sorozat további tagjait az an+1=An+6bn szabály szerint. Igazoljuk, hogy az így képzett sorozatra teljesül, hogy vagy mindegyik tagja osztható 59-cel, vagy egyik sem.
Urbán János (Budapest) (1939–2012) feladata alapján
(5 pont)
K. 810. Az ABCD trapézban AB∥CD és AB=3CD, valamint CD=DA. Határozzuk meg a trapéz szögeit, ha tudjuk, hogy CDA∢=120∘.
német versenyfeladat
(5 pont)
K. 811. Egy 8×8-as sakktáblára ráírtuk a pozitív egész számokat 1-től 64-ig növekvő sorrendben, a bal felső sarokban kezdve és soronként haladva. Lehetséges-e két egymással élben vagy csúcsban szomszédos mezőn álló számot a tábláról törölnünk úgy, hogy a fennmaradó számok összege éppen 2024 legyen?
Javasolta: Bíró Bálint (Eger)
(5 pont)
![]() |
K/C-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT. |
K/C. 812. A 2024-nek pontosan egy olyan számjegye van (nevezetesen a 0), amely minden számjegyének többszöröse. Hány olyan négyjegyű, pozitív egész szám van, amelynek legalább két ilyen számjegye van?
Javasolta: Kozma Katalin Abigél (Győr)
(5 pont)
K/C. 813. Az ABCD négyzet mellé rajzoltuk az EBFG négyzetet, mellé pedig több, vele egybevágó négyzetet az alábbi ábra szerint.
Határozzuk meg a DHE háromszög és HKLE négyszög területének arányát.
Deres János (Csurgó) ötletéből
(5 pont)
![]() |
C-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT. |
C. 1808. Boglárka egy 4-szer 4-es négyzetháló minden négyzetébe beír a 2023, 2024, 2025 számok közül pontosan egyet. Hány különböző módon teheti ezt meg úgy, hogy minden sorban és minden oszlopban az oda beírt négy darab szám összege osztható legyen 3-mal?
Javasolta: Kozma Katalin Abigél (Győr)
(5 pont)
C. 1809. Legyen az AC szakasz belső pontja B, és az ABS1, a BCS2 és az CAS3 olyan egyenlő szárú háromszögek, amelyek közül semelyik kettőnek nincs közös belső pontja, és amelyeknek alapjai az AB, a BC és az CA, és az alapon fekvő szögeik mind 30∘-osak.
Bizonyítsuk be, hogy az S1S2S3 háromszög szabályos.
német versenyfeladat
(5 pont)
C. 1810. Határozzuk meg az (x+2)6+(x2−4x−4)3=8x6 egyenlet valós megoldásait.
Javasolta: Bíró Bálint (Eger)
(5 pont)
C. 1811. Legyen f(x)=x2 és g(x)=x2−2x+2. Határozzuk meg a két függvénygrafikon közös érintőjének egyenletét.
Javasolta: Sándor Csaba (Budapest)
(5 pont)
C. 1812. Legyenek egy háromszög oldalhosszai a, b, c, amelyekre teljesül, hogy a+b=3c. Az a, illetve b oldalakkal szemközti szögek α, illetve β. Bizonyítsuk be, hogy ctgα2⋅ctgβ2=2.
horvát versenyfeladat
(5 pont)
![]() |
B-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT. |
B. 5382. Döntsük el, hogy vannak-e olyan 2<p<q prímszámok, amelyekre a {p+1,p+2,…,q−1} halmaz elemeinek több mint egyharmadrésze prímszám.
Javasolta: Hujter Bálint (Budapest)
(3 pont)
B. 5383. Az ABCD húrnégyszögben BAD∢=90∘, BC=CD és AC=1. Kiszámítandó a húrnégyszög területe.
Javasolta: Hujter Mihály (Budapest)
(3 pont)
B. 5384. Bizonyítsuk be, hogy ha a, b, c>0 és a2+b2+c2=abc, akkor
2(a+b+c)+a3bc+b3ca+c3ab≤abc.
Javasolta: Bencze Mihály (Brassó)
(4 pont)
B. 5385. Az ABC hegyesszögű háromszögben jelölje F a Feuerbach-kör középpontját. Bizonyítsuk be, hogy AF2−BF2=Rcsin(β−α), ahol R a köréírt kör sugarát, c az AB oldal hosszát, míg α és β az A és B csúcsoknál levő belső szöget jelöli.
Javasolta: Bencze Mihály (Brassó)
(4 pont)
B. 5386. Anna és Balázs a következő játékot játssza. Anna 101-szer, míg Balázs 10-szer dob fel egy szabályos pénzérmét. Anna győz, ha több, mint 10-szer annyi fejet dobott, mint Balázs, különben Balázs nyer. Kinek kedvezőbb ez a játék?
Javasolta: Sztranyák Attila (Budapest)
(5 pont)
B. 5387. A sík véges sok pontját megjelöltük a piros, kék és zöld színek valamelyikével úgy, hogy nincs három kollineáris, azonos színű pont, de bármely két azonos színű pontot összekötő szakaszon van olyan megjelölt pont, amelynek színe különbözik a végpontok színétől. Legfeljebb hány pontot vehettünk fel?
Javasolta: Róka Sándor (Nyíregyháza)
(5 pont)
B. 5388. Mutassuk meg, hogy bármely 2n egymást követő pozitív egész számot legalább n!-féleképpen lehet n párba állítani úgy, hogy semelyik párban ne legyen a számok szorzata négyzetszám.
Javasolta: Róka Sándor (Nyíregyháza)
(6 pont)
B. 5389. Az ABC hegyesszögű háromszög beírt körének középpontja I, a BC és AC oldalakkal vett érintési pontjai D, illetve E, továbbá jelölje H a háromszög magasságpontját. Igazoljuk, hogy ha H a DE szakaszon van, akkor a HI egyenes felezi az AB oldalt.
Javasolta: Varga Boldizsár (Budapest)
(6 pont)
![]() |
A-jelű feladatokA beküldési határidő 2024. május 10-én LEJÁRT. |
A. 878. Legyen A a c és k körök egyik metszéspontja. Legyen X1 és X2 tetszőleges pont a c körön. Jelölje Yi az AXi egyenes második metszéspontját a k körrel i=1,2 esetén. Legyen P1, P2 és P3 tetszőleges pont a k körön, és jelölje O a k kör középpontját.
Jelölje Kij az XiYiPj háromszög körülírt körének középpontját i=1, 2 és j=1, 2, 3 esetén. Legyen Lj az OK1jK2j háromszög körülírt körének középpontja j=1, 2, 3 esetén. Bizonyítsuk be, hogy L1, L2 és L3 egy egyenesre esik.
Javasolta: Molnár-Szabó Vilmos (Budapest)
(7 pont)
A. 879. Adott egy k>2 egész szám. Xavér és Yvett a következő játékot játssza. Eredetileg a táblán egy n>k egész szám szerepel. Ezt követően felváltva lépnek, Xavér kezd. Egy lépés abból áll, hogy a táblán szereplő m számot kicserélik egy olyan m′ számra, amelyre k≤m′<m és (m′,m)=1. Aki először nem tud lépni, veszít.
Azt mondjuk, hogy egy n>k egész szám jó, ha Yvettnek van nyerő stratégiája. Mutassuk meg, hogy ha n, n′>k olyanok, hogy minden p≤k prímre p akkor és csak akkor osztja n-et, ha n′-t, akkor n akkor és csak akkor jó, ha n′ jó.
(7 pont)
A. 880. Határozzuk meg az összes (a,b,c) valós számokból álló számhármast, amelyre létezik olyan f:Z+→Z+ függvény, hogy
af(n)+bf(n+1)+cf(n+2)<0
minden n∈Z+ számra (Z+ a pozitív egész számok halmazát jelöli).
Javasolta: Imolay András (Budapest)
(7 pont)
A matematika gyakorlatok és feladatok megoldásait honlapunkon keresztül küldheted be:
- megszerkesztheted vagy feltöltheted az Elektronikus munkafüzetben.
(Az interneten keresztül történő beküldésről olvasd el tájékoztatónkat)
|