Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 4359. feladat (2011. április)

B. 4359. Messük el a szabályos tetraédert egy olyan síkkal, amely az egyik lapjára merőleges, s azt az e egyenesben metszi. Ennek a síknak a tetraéder másik három lapsíkjával képzett metszésvonalai e-vel \varphi1, \varphi2, \varphi3 szöget zárnak be. Határozzuk meg a


\mathop{\rm tg}\nolimits^{2}\varphi_1 +\mathop{\rm tg}\nolimits^{2}\varphi_2 +\mathop{\rm tg}\nolimits^{2}\varphi_3

kifejezés lehetséges értékeit.

(5 pont)

A beküldési határidő 2011. május 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelölje \(\displaystyle \alpha\) a szabályos tetraéder tetszőleges két lapja által bezárt szöget. Ha az \(\displaystyle XYZV\) szabályos tetraéder \(\displaystyle XY\) élének felezőpontja \(\displaystyle F\), \(\displaystyle V\) csúcsának az \(\displaystyle XYZ\) lapra eső vetülete pedig \(\displaystyle S\), akkor \(\displaystyle S\) az \(\displaystyle XYZ\) háromszög súlypontja, tehát \(\displaystyle \cos\alpha=FS/FV=1/3\), ahonnan \(\displaystyle \sin\alpha=\sqrt{8}/3\), \(\displaystyle {\tg}\alpha=\sqrt{8}\) következik.

Tekintsünk egy \(\displaystyle ABCD\) tetrédert, ahol az \(\displaystyle ABC\) sík a tetraédernek azon lapsíkja, amelyre a \(\displaystyle BCD\) metsző sík merőleges, \(\displaystyle ACD\) pedig a tetraéder egy másik lapsíkja, továbbá az \(\displaystyle AD\) egyenes merőleges az \(\displaystyle AC\) élegyenesre, a \(\displaystyle B\) pont pedig a \(\displaystyle D\) pontnak az \(\displaystyle BC\) síkra eső vetülete. Ekkor a \(\displaystyle CAB, CAD, ABD, CBD\) szögek derékszögek. Tegyük fel, hogy az \(\displaystyle AB\) szakasz egységnyi hosszú. Mivel a \(\displaystyle DAB\) szög nagysága \(\displaystyle \alpha\), kapjuk, hogy \(\displaystyle BD={\tg}\alpha=\sqrt{8}\). Ha az \(\displaystyle ACB\) szög, vagyis a metsző síknak az \(\displaystyle AC\) élegyenessel bezárt szöge \(\displaystyle \xi\), akkor \(\displaystyle CB=1/\sin\xi\). A \(\displaystyle BCD\) síknak az \(\displaystyle ACD\) lapsíkkal való \(\displaystyle CD\) metszésvonala az \(\displaystyle e=CB\) egyenessel \(\displaystyle \phi=DCB\) szöget zár be, melyre \(\displaystyle \tg\phi=BD/CB=\sqrt{8}\sin\xi\). Ez az összefüggés nyilván akkor is fennáll ha a tetraéder elfajuló, vagyis ha \(\displaystyle C=A\), hiszen ekkor \(\displaystyle \xi=\pi\) és \(\displaystyle \phi=\alpha\).

Megállapíthatjuk tehát, hogy ha az \(\displaystyle e\) egyenes a tetraéder alaplapjának élegyeneseivel \(\displaystyle \xi_1,\xi_2,\xi_3\) szöget zár be, akkor

\(\displaystyle {\tg}^2\phi_1 +{\tg}^2\phi_2 +{\tg}^2\phi_3= 8(\sin^2\xi_1+\sin^2\xi_2+\sin^2\xi_3).\)

Mivel a szóban forgó élegyenesek egymással páronként \(\displaystyle \pi/3\) szöget zárnak be, továbbá a \(\displaystyle \sin^2\) függvény \(\displaystyle \pi\) szerint periodikus páros függvény,

\(\displaystyle \sin^2\xi_1+\sin^2\xi_2+\sin^2\xi_3= \sin^2\xi_1+\sin^2(\xi_1+\pi/3)+\sin^2(\xi_1-\pi/3)=\)

\(\displaystyle =\sin^2\xi_1+\left(\frac{1}{2}\sin\xi_1+\frac{\sqrt{3}}{2}\cos\xi_1\right)^2 +\left(\frac{1}{2}\sin\xi_1-\frac{\sqrt{3}}{2}\cos\xi_1\right)^2=\)

\(\displaystyle =\frac{3}{2}\sin^2\xi_1+\frac{3}{2}\cos^2\xi_1=\frac{3}{2}.\)

Ezért a \(\displaystyle {\tg}^2\phi_1 +{\tg}^2\phi_2 +{\tg}^2\phi_3\) kifejezés értéke, a metsző sík helyzetétől függetlenül, mindig 12 lesz.


Statisztika:

9 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Baráti László, Bogár Blanka, Damásdi Gábor, Máthé László, Strenner Péter, Szabó 928 Attila, Viharos Andor.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2011. áprilisi matematika feladatai