![]() |
A G. 873. feladat (2025. január) |
G. 873. Egy labdát feldobunk \(\displaystyle v_0\) sebességgel. Amikor a tetőpontra ér, egy újabb labdát dobunk fel szintén \(\displaystyle v_0\) sebességgel. Hogyan változik a két labda relatív sebessége az időben? Mikor és hol találkoznak a labdák?
(3 pont)
A beküldési határidő 2025. február 17-én LEJÁRT.
Megoldás. Szabadon eső koordináta-rendszerből nézve a felső labda áll, az alsó pedig állandó \(\displaystyle v_0\) sebességgel közeledik hozzá. A két labda kezdeti távolsága \(\displaystyle h=\tfrac{v_0^2}{2g}\), és ezt a távolságot kell \(\displaystyle v_0\)-lal elosztanunk, hogy megkapjuk a találkozás idejét: \(\displaystyle t=\tfrac{v_0}{2g}\). Az álló koordináta-rendszerben a felső labda ennyi idő alatt \(\displaystyle y_1=\tfrac{g}{2}t^2=\tfrac{v_0^2}{8g}\) távolságot esik. Ellenőrzésképpen kiszámíthatjuk, hogy az alsó labda ennyi idő alatt \(\displaystyle y_2=v_0 t-\tfrac{g}{2}t^2=\tfrac{3v_0^2}{8g}\) magasságig emelkedik, és láthatjuk, hogy \(\displaystyle y_1+y_2=h\). Tehát a labdák a teljes emelkedési magasság 3/4 részénél találkoznak.
Statisztika:
28 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Békési Máté, Blaskovics Bálint, Csáki Anikó, Hegedüs Márk, Horváth Zsombor, József Áron, Kossár Benedek Balázs, Kovács Tamás , Lakatos Levente, Medgyesi András, Molnár Sámuel , Rácz Koppány Bendeguz, Sándor Ákos, Sipeki Andor, Szabó Milos Farkas, Szighardt Anna, Vízhányó Janka. 2 pontot kapott: Kovács Artúr-Lehel, Sipos Dániel Sándor, Sógor-Jász Soma, Tóth Domonkos. 1 pontot kapott: 4 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2025. januári fizika feladatai