A P. 5412. feladat (2022. május) |
P. 5412. Ha egy gázt (állandó nyomás mellett) lehűtünk, akkor elegendően alacsony hőmérsékleten a gáz általában cseppfolyósodik (kondenzálódik, lecsapódik). Ez azonban csak bizonyos nyomástartományban történik így. Az ábra a szén-dioxid ,,fázisdiagramját'' mutatja. Legalább, illetve legfeljebb mekkora nyomás mellett történik meg a cseppfolyósodás a fenti módon? Mi történik, ha a hűtést ennél a tartománynál magasabb, illetve alacsonyabb nyomáson végezzük?
(Lásd még ,,A gőz, gáz és a kritikus hőmérséklet'' c. rövid cikket a KöMaL honlapján: https://www.komal.hu/cikkek/cikklista.h.shtml.)
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(3 pont)
A beküldési határidő 2022. június 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Az ábráról leolvashatjuk, hogy a gázt állandó nyomáson hűtve csak akkor cseppfolyósodik (folyadékcseppek képződésével és ezek fokozatos növekedésével), ha a nyomás a hármaspont \(\displaystyle p_{\rm H}\) nyomásánál nagyobb, de a kritikus pont \(\displaystyle p_{\rm C}\) nyomásnál kisebb.
A H hármaspont nyomásánál alacsonyabb nyomáson a lehűtött gáz közvetlenül (a folyadékállapot kihagyásával) szilárd halmazállapotúvá válik (inverz szublimáció, amit gőz depozíciónak, vagy röviden depozíciónak hívnak).
A kritikus pont nyomásánál nagyobb nyomásokon a légnemű anyag – a sűrűségének folyamatos (nem ugrásszerű) növekedése mellett – válik folyadékká. Ilyen körülmények között a gáz állapot (amit szuperkritikus állapotnak is neveznek) és a folyadékállapot ,,összemosódik'', nem különül el egymástól.
Jól látható ez az átmenet olyan ábrán, amelyen a sűrűséget is feltüntetik. A hármaspont és a kritikus pont között húzódó légnemű-folyadék fázishatáron (az ún. tenziógörbe mentén, amit forrási görbének is hívnak) a sűrűségnek ugrása van, a kritikus pontot ,,felülről'' megkerülve azonban az anyag sűrűsége folytonosan változik. A szuperkritikus állapot szaggatott vonalakkal jelölt határa nem igazi fizikai határvonal, nem ,,fázishatár'', hiszen azt átlépve semmi különleges nem történik, hanem csupán az önkényes szóhasználat határaira utal.
Statisztika:
9 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Horváth 221 Zsóka, Szabó Márton, Toronyi András. 2 pontot kapott: Bogdán Benedek, Kovács Kinga, Veszprémi Rebeka Barbara, Waldhauser Miklós. 1 pontot kapott: 1 versenyző. Nem versenyszerű: 1 dolgozat.
A KöMaL 2022. májusi fizika feladatai