Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az A. 903. feladat (2025. március)

A. 903. Legyen

\(\displaystyle \alpha={1-\cfrac1{2a_1-\cfrac1{2a_2-\cfrac1{2a_3-\cfrac1{\ddots}}}}} \)

irracionális szám, ahol az \(\displaystyle a_1\), \(\displaystyle a_2\), \(\displaystyle \ldots\) együtthatók pozitív egészek, és közülük végtelen sok nagyobb \(\displaystyle 1\)-nél. Bizonyítsuk be, hogy bármely pozitív egész \(\displaystyle N\)-re az \(\displaystyle [\alpha]\), \(\displaystyle [2\alpha]\), \(\displaystyle \ldots\), \(\displaystyle [N\alpha]\) számok között legalább annyi páros van, mint páratlan.

\(\displaystyle \lfloor x \rfloor\) az \(\displaystyle x\) szám alsó egész részét jelöli.

Javasolta: Kós Géza (Budapest)

(7 pont)

A beküldési határidő 2025. április 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Bármely \(\displaystyle p\) irracionális szám és \(\displaystyle C>0\) esetén legyen

\(\displaystyle S(C,p) = \sum_{0<k\le C}(-1)^{[kp]}. \)

Azt kell igazolnunk, hogy \(\displaystyle S\Big(N,\alpha\Big)\ge0\).

1. lemma. Ha \(\displaystyle p,q>1\) irracionális számok és \(\displaystyle \dfrac1p+\dfrac1q=1\), akkor a \(\displaystyle \big([kp]:k=1,2,\ldots\big)\) és \(\displaystyle \big([lq]:l=1,2,\ldots\big)\) Beatty-sorozatok együttesen minden pozitív egész számot pontosan egyszer tartalmaznak. (Közismert.)

Bizonyítás. Bármely \(\displaystyle K\) egész szám előfordulásainak száma a két sorozatban \(\displaystyle \big\lfloor\dfrac{K+1}p\big\rfloor-\big\lfloor\dfrac{K}p\big\rfloor\), illetve \(\displaystyle \big\lfloor\dfrac{K+1}q\big\rfloor-\big\lfloor\dfrac{K}q\big\rfloor\). Ezek összege \(\displaystyle K-(K-1)=1\). \(\displaystyle \Box\)

2. lemma. Ha \(\displaystyle p,q>0\) irracionális számok, \(\displaystyle \dfrac1p+\dfrac1q=1\), és \(\displaystyle C>0\), akkor

\(\displaystyle S\Big(\dfrac{C}{p},p\Big)+S\Big(\dfrac{C}{q},q\Big) \in \big\{0,-1\big\}. \)

Bizonyítás. Vizsgáljuk meg, hogy egy adott \(\displaystyle n\) egészt hányszor kapunk meg \(\displaystyle [kp]\), illetve \(\displaystyle [lq]\) alakban, ha \(\displaystyle k\le\dfrac{C}{p}\), illetve \(\displaystyle l\le\dfrac{C}{q}\). Világos, hogy csak \(\displaystyle n\le C\) lehet, különben \(\displaystyle n\) egyik sorozatban sem szerepel.

Ha \(\displaystyle n+1\le C\), akkor az \(\displaystyle n\) előfordulásainak száma a már látott \(\displaystyle [\dfrac{n+1}{p}]-[\dfrac{n}{p}]\), illetve \(\displaystyle [\dfrac{n+1}{q}]-[\dfrac{n}{q}]\). A kettő összege \(\displaystyle 1\).

Ha \(\displaystyle n\le C<n+1\), vagyis \(\displaystyle n=[C]\), akkor az \(\displaystyle n\) előfordulásainak száma \(\displaystyle [\dfrac{C}{p}]-[\dfrac{n}{p}]\), illetve \(\displaystyle [\dfrac{C}{q}]-[\dfrac{n}{q}]\). Az \(\displaystyle [\dfrac{C}{p}]+[\dfrac{C}{q}]\) értéke \(\displaystyle [C]\) vagy \(\displaystyle [C]-1\), és \(\displaystyle [\dfrac{n}{p}]+[\dfrac{n}{q}]=n-1=[C]-1\), tehát az előfordulásszámok összege \(\displaystyle 0\) vagy \(\displaystyle 1\). Összességében

\(\displaystyle S\Big(\dfrac{C}{p},p\Big)+S\Big(\dfrac{C}{q},q\Big) = \quad \Bigg(\sum_{n=1}^{[C]}(-1)^n \quad\text{vagy} \quad \sum_{n=1}^{[C]-1}(-1)^n\Bigg) \quad \in \big\{0,-1\big\}. \)

\(\displaystyle \Box\)

3. lemma. Bármely \(\displaystyle a\) egész esetén

\(\displaystyle S(C,2a+p)=S(C,p) \quad\text{és}\quad S(C,2a-p)=-S(C,p). \)

Bizonyítás. Az első triviális. A második következik abból, hogy \(\displaystyle {[kp]+\big[k(2a-p)\big]}={2ak-1}\). \(\displaystyle \Box\)

A feladat megoldása. Legyen \(\displaystyle \alpha'=1-\dfrac1{2a_2-\dfrac1{2a_3-\dfrac1{~\cdots~}}}\), \(\displaystyle p=2-\alpha={1+\dfrac1{2a_1-\dfrac1{2a_2-\dfrac1{2a_3-\dfrac1{~\cdots~}}}}}\) és \(\displaystyle q=\dfrac{p}{p-1}=1+\dfrac1{p-1}=2a_1+1-\dfrac1{2a_2-\dfrac1{2a_3-\dfrac1{~\cdots~}}}=2a_1+\alpha'\), ekkor \(\displaystyle \dfrac1p+\dfrac1q=1\), így

$$\begin{align*} \text{3. lemma:} &\qquad S\Big(A,\alpha\Big) + S\Big(A,p\Big) =0, \\ \text{2. lemma:} &\qquad S\Big(A,p\Big) +S\Big(\dfrac{p}{q}A,q\Big) =\varepsilon\in\big\{0,-1\big\} \\ \text{3. lemma:} &\qquad S\Big(\dfrac{p}{q}A,q\Big) = S\Big(\dfrac{p}{q}A,\alpha'\Big) \end{align*}$$

tehát

\(\displaystyle S(A,\alpha) = S\Big(\dfrac{p}{q}A,\alpha'\Big) -\varepsilon \ge S\Big(\dfrac{p}{q}A,\alpha'\Big). \)

A fenti egyenlőtlenség azt mutatja, hogy ha \(\displaystyle A\)-t és \(\displaystyle \alpha\)-t \(\displaystyle \frac{p}{q}A\)-val és \(\displaystyle \alpha'\)-vel helyettesítjük, akkor \(\displaystyle S(A,\alpha)\) értéke nem növekedhet. Most iteráljuk ezt a lépést. Mivel \(\displaystyle \frac{p}{q}=p-1\le \frac{1}{2a_1-1}\le 1\), ezért \(\displaystyle A\) értéke nem tud növekedni, és mivel végtelen sokszor \(\displaystyle \frac{1}{2a_i-1}\le \frac{1}{3}\) (minden egyes alkalommal, amikor \(\displaystyle a_i>1\)), ezért előbb-utóbb 1 alá fog csökkeni, amikor nyilvánvalóan 0 az érték (hiszen üres az összeg).

Megjegyzés. A feladat a Putnam 2020/B6 feladatból származik: Bármely \(\displaystyle n\)-re \(\displaystyle \displaystyle \sum_{k=1}^n (-1)^{\left[k(\sqrt2-1)\right]} \ge0\).

Az idei Schweitzer versenyen szerepelt a következő feladat:

Legyen \(\displaystyle A>0\) és \(\displaystyle B=(3+2\sqrt2)A\). Mutassuk meg, hogy az \(\displaystyle a_k=[k/\sqrt2]\) (\(\displaystyle k\in(A,B)\cap\mathbb{Z}\)) véges sorozatban a páros és a páratlan tagok száma legfeljebb \(\displaystyle 2\)-vel tér el.

Az előzetes megoldás megjelent a BJMT honlapján: https://www.bolyai.hu/files/Schweitzer_2024_elozetes_megoldasok.pdf.

A különböző változatokban szereplő számok:

\(\displaystyle \frac1{\sqrt2}=1-\dfrac1{4-\dfrac1{2-\dfrac1{4-\dfrac1{2-\ddots}}}}, \qquad 1+\sqrt2 = 3-\frac1{2-\dfrac1{4-\dfrac1{2-\dfrac1{4-\ddots}}}} \)


Statisztika:

Az A. 903. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2025. márciusi matematika feladatai