Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A B. 5450. feladat (2025. március)

B. 5450. Nevezzük az \(\displaystyle n\) pozitív egész szám blokk-osztójának az olyan \(\displaystyle d\) pozitív egész számot, amelyre teljesül, hogy \(\displaystyle d|n\), valamint \(\displaystyle d\) és \(\displaystyle \frac{n}{d}\) relatív prím egészek. Jelölje \(\displaystyle B(n)\) az \(\displaystyle n\) szám blokk-osztóinak összegét. Adjuk meg az összes olyan pozitív egész számot, amelynek nincs négy különböző prímosztója, és \(\displaystyle B(n)=2n\).

Javasolta: Csizmazia Norbert (Harkány)

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. április 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Ha \(\displaystyle d\) az \(\displaystyle n\) egy tetszőleges osztója, akkor a \(\displaystyle d\) és az \(\displaystyle n/d\) prímtényezős felbontása együtt kiadja az \(\displaystyle n\) prímtényezős felbontását. A \(\displaystyle d\) akkor "blokkosztó", ha a két prímfelbontás diszjunkt, vagyis ha \(\displaystyle d\) az \(\displaystyle n\) néhány maximális prímhatvány osztójának szorzata, megengedve az üres szorzatot, amikor is \(\displaystyle d=1\).

Az \(\displaystyle n\) prímosztóinak száma szerint négy esetet vizsgálunk.

0. eset: Az \(\displaystyle n\)-nek nincs prímosztója.

Ez csak úgy lehet, ha \(\displaystyle n=1\). Az \(\displaystyle n=1\) nem megoldás, mert \(\displaystyle B(1)=1\ne2\).

1. eset: Az \(\displaystyle n\)-nek pontosan egy prímosztója van.

Ez azt jelenti, hogy \(\displaystyle n\) prím vagy prímhatvány. Az \(\displaystyle n\) maga a saját egyetlen maximális primhatvány osztója, így két blokkosztó van, az \(\displaystyle 1\) és az \(\displaystyle n\). Mivel \(\displaystyle n>1\), \(\displaystyle B(n)=1+n<2n\), az \(\displaystyle n\) nem lehet megoldás.

2. eset: Az \(\displaystyle n\)-nek pontosan két prímosztója van.

Legyen \(\displaystyle n\) prímtényezős felbontása \(\displaystyle n=p^aq^b\); az általánosság csorbítása nélkül feltehetjük, hogy \(\displaystyle p^a<q^b\). Az \(\displaystyle n\) blokkosztói az \(\displaystyle 1\), \(\displaystyle p^a\), \(\displaystyle q^b\) és a \(\displaystyle p^aq^b\). Az \(\displaystyle n\) szám tehát akkor megfelelő, ha

$$\begin{gather*} B(n) = 2n \\ 1+p^a+q^b+p^aq^b = 2p^aq^b \\ p^aq^b-p^a-q^b+1 = 2 \\ (p^a-1)(q^b-1) = 2. \end{gather*}$$

A \(\displaystyle 2\) egyetlen felbontása pozitív egészekre a \(\displaystyle 2=1\cdot2\), tehát \(\displaystyle p^a=2\), \(\displaystyle q^b=3\) és \(\displaystyle n=6\), ami valóban megoldás.

3. eset: Az \(\displaystyle n\)-nek pontosan három prímosztója van.

Legyen \(\displaystyle n\) prímtényezős felbontása \(\displaystyle n=p^aq^br^c\); feltehetjük, hogy \(\displaystyle p^a<q^b<r^c\). Az \(\displaystyle n\) blokkosztói: \(\displaystyle 1\), \(\displaystyle p^a\), \(\displaystyle q^b\), \(\displaystyle r^c\), \(\displaystyle p^aq^b\), \(\displaystyle p^ar^c\), \(\displaystyle q^br^c\) és \(\displaystyle p^aq^br^c\). Az \(\displaystyle n\) szám akkor megfelelő, ha

$$\begin{gather*} 1+p^a +q^b +r^c+p^aq^b +p^ar^c+q^br^c +p^aq^br^c = 2p^aq^br^c \\ (p^a+1)(q^b+1)(r^c+1) = 2p^aq^br^c. \end{gather*}$$

Azért, hogy az esetek számát csökkentsük, osszuk el az egyenletet \(\displaystyle p^aq^br^c\)-nel, és becsüljük mindhárom prímhatványt \(\displaystyle p^a\)-val:

$$\begin{gather*} \bigg(1+\dfrac1{p^a}\bigg)^3 > \bigg(1+\dfrac1{p^a}\bigg)\bigg(1+\dfrac1{q^b}\bigg)\bigg(1+\dfrac1{r^c}\bigg) = 2 \\ 1+\frac1{p^a} > \sqrt[3]2 \\ p^a < \frac1{\sqrt[3]{2}-1}<4 \\ p^a=2 \quad\text{vagy}\quad p^a=3. \end{gather*}$$

3a. eset: \(\displaystyle p^a=2\), és \(\displaystyle n=2\cdot q^br^c\), ahol \(\displaystyle 2<q^b<r^c\).

$$\begin{gather*} 3(q^b+1)(r^c+1) = 4q^br^c \\ q^br^c-3q^b-3r^c+9 = 12 \\ (q^b-3)(r^c-3) = 12. \end{gather*}$$

Mivel \(\displaystyle 2<q^b<r^c\), egyik tényező sem lehet negatív.

Ha \(\displaystyle q^b-3=1\) és \(\displaystyle r^c-3=12\), akkor \(\displaystyle q^b=4,r^c=15\); ez nem megoldás, mert \(\displaystyle p=2\), \(\displaystyle q\) és \(\displaystyle r\) különböző prímszámok.

Ha \(\displaystyle q^b-3=2\) és \(\displaystyle r^c-3=6\), akkor \(\displaystyle q^b=5,r^c=9\), \(\displaystyle n=90\).

Ha pedig \(\displaystyle q^b-3=3\) és \(\displaystyle r^c-3=4\), akkor \(\displaystyle q^b=6,r^c=7\); ez nem megoldás, mert a \(\displaystyle 6\) nem prímhatvány.

3b. eset: \(\displaystyle p^a=3\), és \(\displaystyle n=3\cdot q^br^c\), ahol \(\displaystyle 3<q^b<r^c\).

$$\begin{gather*} 4(q^b+1)(r^c+1) = 6q^br^c \\ q^br^c-2q^b-2r^c+4 = 6. \\ (q^b-2)(r^c-2) = 6. \\ \end{gather*}$$

Ha \(\displaystyle q^b-2=1\) és \(\displaystyle r^c-2=6\), akkor \(\displaystyle q^b=3\) és \(\displaystyle r^c=8\); ez nem ad megoldást, mert \(\displaystyle p\) és \(\displaystyle q\) nem lehetnek egyenlők.

Ha \(\displaystyle q^b-2=2\) és \(\displaystyle r^c-2=3\), akkor \(\displaystyle q^b=4\) és \(\displaystyle r^c=5\), \(\displaystyle n=60\).

Összesen három megoldást találtunk: \(\displaystyle 6,60,90\).


Statisztika:

A B. 5450. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2025. márciusi matematika feladatai