![]() |
A B. 5468. feladat (2025. május) |
B. 5468. Legyen az \(\displaystyle ABC\) hegyesszögű háromszög beírt körének sugara \(\displaystyle r\), körülírt körének sugara \(\displaystyle R\) és a talpponti háromszögébe írt kör sugara \(\displaystyle \varrho\). Mutassuk meg, hogy \(\displaystyle r\ge \sqrt{R\varrho}\).
Javasolta: Vígh Viktor (Sándorfalva)
(6 pont)
A beküldési határidő 2025. június 10-én LEJÁRT.
1. megoldás. Jelöljük az \(\displaystyle ABC\) háromszög beírt körének középpontját \(\displaystyle I\)-vel, magasságpontját \(\displaystyle M\)-mel, és körülírt körének középpontját \(\displaystyle O\)-val, végül a Feuerbach-körének középpontját \(\displaystyle F\)-fel.
Ismert, hogy \(\displaystyle IM\) felezőpontja \(\displaystyle F\), és használni fogjuk a talpponti háromszög néhány jól ismert tulajdonságát is:
- A talpponti háromszög köréírt köre éppen a Feuerbach-kör, melynek sugara a köréírt kör sugarának fele, azaz a feladat jelöléseivel \(\displaystyle \frac{R}{2}\).
- A talpponti háromszögben a magasságvonalak belső szögfelezők, tehát a talpponti háromszög beírt körének középpontja éppen \(\displaystyle M\).
Tekintsük az \(\displaystyle IMO\) háromszöget az \(\displaystyle IF\) súlyvonalával. Írjuk fel ebben a háromszögben néhány szakasz hosszát.
- Az Euler-tétel szerint \(\displaystyle IO^2 = R^2-2Rr\).
- Az Euler-tételt a talpponti háromszögre alkalmazva \(\displaystyle MF^2 = \left(\frac{R}{2} \right)^2 - 2 \frac{R}{2} \varrho = \frac{R^2}{4} - R\varrho\), amiből \(\displaystyle MO^2 = (2MF^2) = R^2 - 4 R \varrho.\)
- A Feuerbach-tétel szerint a beírt kör belülről érinti a Feuerbach-kört. Az \(\displaystyle E\) érintési pont a két kör \(\displaystyle IF\) centrálisán kell legyen, ezért \(\displaystyle IF = FE - IE = \frac{R}{2}-r\).
Írjuk fel az alábbi (a paralelogramma-tételből vagy Stewart-tételből következő) összefüggést az \(\displaystyle IMO\) háromszög \(\displaystyle IF\) súlyvonalára:
\(\displaystyle 2IM^2+2IO^2 = MO^2 + 4IF^2. \)
Ebből
$$\begin{eqnarray*} 2 IM^2 &=& MO^2 + 4IF^2 - 2IO^2 = (R^2 - 4 R \varrho) + 4 \left( \frac{R}{2}-r \right)^2 - 2(R^2-2Rr) = \\ &=& R^2 - 4R\varrho + R^2 - 4Rr + 4r^2 - 2R^2 + 4Rr = 4r^2 - 4R\varrho. \end{eqnarray*}$$Tehát \(\displaystyle r^2 - R\varrho = \frac{IM^2}{2} \geq 0\), amivel beláttuk a bizonyítandó állítást. Egyenlőség akkor és csak akkor áll fenn, ha \(\displaystyle I = M\), azaz a háromszög szabályos.
Megjegyzés: Az itt ismertetett megoldás kiolvasható a 2024. októberi B.5413. feladat online is publikált megoldásából.
2. megoldás. Az \(\displaystyle r\) és az \(\displaystyle \varrho\) értékét kifejezzük \(\displaystyle R\)-el és a háromszög szögeivel, és a feladat állítását egy trigonometrikus egyenlőtlenséggé fogalmazzuk át.
Használjuk az ábrán látható betűzést. Az \(\displaystyle IBC\) háromszögben
\(\displaystyle a = BY+YC = 2R\sin\alpha = 4R\sin\frac\alpha2\cos\frac\alpha2 \)
és
\(\displaystyle a = BX+XC = r\ctg\frac\beta2+r\ctg\frac\gamma2 = r \frac{\cos\frac\beta2\sin\frac\gamma2+\sin\frac\beta2\cos\frac\gamma2}{\sin\frac\beta2\sin\frac\gamma2} = r\frac{\sin\frac{\beta+\gamma}2}{\sin\frac\beta2\sin\frac\gamma2} = r\frac{\cos\frac{\alpha}2}{\sin\frac\beta2\sin\frac\gamma2}. \)
Az \(\displaystyle a\) oldal kétféle felírásából azt kapjuk, hogy
\(\displaystyle r = 4R\sin\frac\alpha2\sin\frac\beta2\sin\frac\gamma2. \)
A talpponti háromszög köré írt kör a Feuerbach-kör, sugara \(\displaystyle R/2\). Például az \(\displaystyle ABT_B\), \(\displaystyle AT_AC\) derékszögű háromszögekből és a \(\displaystyle BT_AMT_C\), \(\displaystyle CT_BMT_A\) körökből leolvashatjuk, hogy a talpponti háromszög szögei \(\displaystyle 180^\circ-2\alpha\), \(\displaystyle 180^\circ-2\beta\) és \(\displaystyle 180^\circ-2\gamma\), ezért a fenti okoskodást a talpponti háromszögre megismételve azt kapjuk, hogy
\(\displaystyle \varrho = 4\frac{R}2\sin(90^\circ-\alpha)\sin(90^\circ-\beta)\sin(90^\circ-\gamma)= 2R\cos\alpha\cos\beta\cos\gamma. \)
Ezek után a bizonyítandó állítás azzal ekvivalens, hogy
\(\displaystyle 2\sqrt2 \sin\frac\alpha2\sin\frac\beta2\sin\frac\gamma2 \ge \sqrt{ \cos\alpha\cos\beta\cos\gamma}. \)
Négyzetre emelve és a \(\displaystyle 2\sin^2x=1-\cos 2x\) azonosságot alkalmazva,
\(\displaystyle (1-\cos\alpha)(1-\cos\beta)(1-\cos\gamma) \ge\cos\alpha\cos\beta\cos\gamma, \)
avagy
\(\displaystyle \bigg(\frac{1}{\cos\alpha}-1\bigg) \bigg(\frac{1}{\cos\beta}-1\bigg) \bigg(\frac{1}{\cos\gamma}-1\bigg) \ge 1. \)
Tehát, a feladat megoldásához elég ezt az egyenlőtlenséget igazolnunk.
Legyen \(\displaystyle x=b^2+c^2-a^2\), \(\displaystyle y=c^2+a^2-b^2\) és \(\displaystyle z=a^2+b^2-c^2\). Mivel a háromszög hegyesszögű \(\displaystyle x,y,z>0\). A koszinusztételből
\(\displaystyle \frac{1}{\cos\alpha} = \frac{2bc}{b^2+c^2-a^2} = \frac{\sqrt{2c^2\cdot 2b^2}}{x} = \frac{\sqrt{(x+y)(x+z)}}{x}. \)
A Cauchy–Schwarz egyenlőtlenséget alkalmazva a \(\displaystyle \big(\sqrt{x},\sqrt{y}\big)\) és \(\displaystyle \big(\sqrt{x},\sqrt{z}\big)\) párokra,
\(\displaystyle \sqrt{(x+y)(x+z)} \ge x+\sqrt{yz}, \)
és egyenlőség akkor áll, ha \(\displaystyle \sqrt{x}:\sqrt{y}=\sqrt{x}:\sqrt{z}\), vagyis \(\displaystyle y=z\). Így
\(\displaystyle \frac1{\cos\alpha}-1 \ge \frac{x+\sqrt{yz}}{x}-1 = \frac{\sqrt{yz}}{x}. \)
Ha ezt a másik két szögre is felírjuk, azt kapjuk, hogy
\(\displaystyle \bigg(\frac{1}{\cos\alpha}-1\bigg) \bigg(\frac{1}{\cos\beta}-1\bigg) \bigg(\frac{1}{\cos\gamma}-1\bigg)\ \ge \frac{\sqrt{yz}}{x}\cdot\frac{\sqrt{zx}}{y}\cdot\frac{\sqrt{xy}}{z} = 1, \)
és egyenlőség csak \(\displaystyle x=y=z\), vagyis \(\displaystyle a=b=c\) esetén áll fenn.
Statisztika:
A B. 5468. feladat értékelése még nem fejeződött be.
A KöMaL 2025. májusi matematika feladatai