Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5634. feladat (2025. március)

P. 5634. Egy rajztábla és egy rajta nyugvó könyv között a súrlódási együttható \(\displaystyle \mu\). A rajztábla egyik szélét lassan emeljük.

a) Mekkora \(\displaystyle \alpha\) hajlásszög esetén csúszik meg a könyv?

b) Mekkora a tábla \(\displaystyle 2\alpha\) hajlásszögű helyzetében a lecsúszó könyv gyorsulása?

c) Mekkora az a legkisebb vízszintes gyorsulás, amivel a \(\displaystyle 2\alpha\) hajlásszögű táblát előre kellene tolni ahhoz, hogy a könyv ne csússzon meg?

A csúszási és a tapadási súrlódási együtthatót tekintsük egyenlőnek. Az eredményeket \(\displaystyle \mu\) és \(\displaystyle g\) segítségével adjuk meg.

Közli: Honyek Gyula, Veresegyház

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. április 15-én LEJÁRT.


I. megoldás. A megcsúszás határán a nyomóerő és a súrlódási erő eredője a felület normálisával \(\displaystyle \varepsilon\) szöget zár be, ez a megcsúszás határszöge. Mivel a súrlódási erő nagysága ekkor éppen a nyomóerő nagyságának \(\displaystyle \mu\)-szöröse, és a két erő merőleges egymásra, \(\displaystyle \tg\varepsilon=\mu\).

a) A könyvre a nehézségi erő és a rajztábla felülete által kifejtett kényszererő hat (1. ábra). A két erő csak akkor lehet egyensúlyban, ha irányuk (és nagyságuk) megegyezik. Ez alapján:

\(\displaystyle \alpha=\varepsilon=\arctg\mu.\)


1. ábra

b) A könyvre most is csak a nehézségi erő és a kényszererő hat (amelynek a nagysága természetesen nem egyezik meg az a) részben szereplővel: akkorának kell lennie, hogy a lejtőre (rajztáblára) merőleges komponense kiegyenlítse a nehézségi erő lejtőre merőleges komponensét). Ezek eredőjének a felülettel párhuzamosnak kell lennie: ez az eredő erő hozza létre a könyv keresett lejtőirányú gyorsulását. A 2. ábrán berajzoltuk a könyvre ható erőket és ezek eredőjét is: ez utóbbi végpontját a kényszererő hatásvonala metszi ki a lejtővel párhuzamos egyenesből. Bejelöltünk szögeket, és megrajzoltunk néhány egyenest: látható, hogy az alul keletkező kis háromszög egyenlőszárú, és így a vízszintes szára is \(\displaystyle ma\) hosszúságú. Ezután már az ábráról leolvashatjuk:

\(\displaystyle ma=mg\tg\alpha\qquad\Rightarrow\qquad a=g\tg\alpha=\mu g.\)


2. ábra

c) A mozgást vizsgáljuk a lejtővel együtt gyorsuló vonatkoztatási rendszerben. Legyen a lejtő minimális gyorsulása \(\displaystyle a_0\). Ekkor egy vízszintes, \(\displaystyle ma_0\) nagyságú tehetetlenségi erő hatását is figyelembe kell venni (amely a lejtő gyorsulásával ellentétes irányba mutat). Az erőnek akkorának kell lennie, hogy kiegyenlítse a nehézségi erő és a kényszererő eredőjét. A legkisebb ilyen gyorsulást keressük, ezért a kényszererő most is az eddigi, ,,éppen nem csúszik meg lefele'' határhelyzetben van. A 3. ábrán láthatjuk, hogy a kényszererő hatásvonala kimetszi az \(\displaystyle ma_0\) erő végpontját (és egyben meghatározza \(\displaystyle K_3\) nagyságát is, de arra a feladat megoldásához nincs szükségünk). Az ábráról közvetlenül leolvasható a lejtő keresett legkisebb gyorsulása:

\(\displaystyle ma_0=mg\tg\alpha\qquad\Rightarrow\qquad a_0=g\tg\alpha=\mu g.\)


3. ábra

Megjegyzés. A feladatnak csak akkor van értelme, ha \(\displaystyle 2\alpha<90^\circ\), és így \(\displaystyle \mu<1\).

II. megoldás. a) A könyvre az \(\displaystyle mg\) nehézségi erő, a lejtőre merőleges \(\displaystyle N\) nyomóerő és a lejtővel párhuzamos \(\displaystyle S\) súrlódási erő hat. A könyvre ható erők lejtővel párhuzamos és lejtőre merőleges komponenseinek egyensúlya, valamint a súrlódási erő összefüggése a megcsúszás határesetében:

$$\begin{gather*} mg\cos\alpha=N,\\ mg\sin\alpha=S,\\ S=\mu N. \end{gather*}$$

\(\displaystyle S\) kifejezését a harmadik egyenletből a másodikba behelyettesítve, majd az első két egyenletet egymással elosztva:

\(\displaystyle \tg\alpha=\mu\qquad\Rightarrow\qquad\alpha=\arctg\mu.\)

b) A könyvre ismét három erő hat, ezek hatására a lejtővel párhuzamosan gyorsulni fog. Felírva a lejtőre merőleges komponensek egyensúlyát, a lejtővel párhuzamos mozgásegyenletet és a csúszási súrlódás összefüggését:

$$\begin{gather*} mg\cos 2\alpha=N,\\ ma=mg\sin 2\alpha-S,\\ S=\mu N. \end{gather*}$$

A harmadik egyenletből \(\displaystyle S\), majd az első egyenletből \(\displaystyle N\) kifejezését beírva a második egyenletbe, és rendezve:

\(\displaystyle a=(\sin 2\alpha-\mu\cos 2\alpha)g.\)

A trigonometrikus kifejezések átalakítása, ahol felhasználjuk a \(\displaystyle \tg\alpha=\mu\) összefüggést is:

$$\begin{gather*} \sin 2\alpha=2\sin\alpha\cos\alpha=2\,\sqrt{\frac{\tg^2\alpha}{1+\tg^2\alpha}}\,\sqrt{\frac{1}{1+\tg^2\alpha}}=\frac{2\tg\alpha}{1+\tg^2\alpha}=\frac{2\mu}{1+\mu^2},\\ \cos 2\alpha=\cos^2\alpha-\sin^2\alpha=\frac{1}{1+\tg^2\alpha}-\frac{\tg^2\alpha}{1+\tg^2\alpha}=\frac{1-\tg^2\alpha}{1+\tg^2\alpha}=\frac{1-\mu^2}{1+\mu^2}. \end{gather*}$$

Ezeket behelyettesítve a keresett gyorsulás:

\(\displaystyle a=\left(\frac{2\mu}{1+\mu^2}-\mu\frac{1-\mu^2}{1+\mu^2}\right)g=\mu g.\)

c) Vizsgáljuk a mozgást a lejtővel együtt gyorsuló koordináta-rendszerben. Legyen a lejtő gyorsulása \(\displaystyle a_0\). Ekkor a könyvre az eddigi három erőn kívül egy vízszintes, \(\displaystyle -ma_0\) nagyságú tehetetlenségi erő hatását is figyelembe kell venni. Az egyensúly feltétele az a) részhez hasonlóan:

$$\begin{gather*} mg\cos 2\alpha+ma_0\sin 2\alpha=N,\\ mg\sin 2\alpha=ma_0\cos 2\alpha+S,\\ S=\mu N. \end{gather*}$$

Az egyenletrendszerből \(\displaystyle a_0\)-t kifejezve, majd a b) részből \(\displaystyle \sin 2\alpha\) és \(\displaystyle \cos 2\alpha\) kifejezéseit felhasználva, és egyszerűsítve:

\(\displaystyle a_0=\frac{\sin 2\alpha-\mu\cos 2\alpha}{\cos 2\alpha+\mu\sin 2\alpha}g=\mu g.\)

Megjegyzések. 1. A feladat megoldható inerciarendszerben is: ilyenkor a három erő a könyvet \(\displaystyle a_0\) gyorsulással gyorsítja vízszintesen (hogy ne mozogjon a lejtőhöz képest). A mozgásegyenletek:

$$\begin{gather*} mg=N\cos 2\alpha+S\sin 2\alpha,\\ ma_0=N\sin 2\alpha-S\cos 2\alpha,\\ S=\mu N, \end{gather*}$$

amelyből a minimális gyorsulásra ugyanazt az eredményt kapjuk.

2. A feladat a lejtő legkisebb gyorsulását keresi, de meghatározhatjuk a legnagyobb gyorsulást is, amely esetében a könyv nem csúszik meg. Ekkor a súrlódási erő nagysága szintén maximális, de iránya ellentétes (hiszen azt kell megakadályoznia, hogy a könyv felfelé megcsússzon). Ekkor az egyensúly feltétele (a lejtővel együtt gyorsuló vonatkoztatási rendszerben):

$$\begin{gather*} mg\cos 2\alpha+ma_0'\sin 2\alpha=N,\\ mg\sin 2\alpha+S=ma_0'\cos 2\alpha,\\ S=\mu N, \end{gather*}$$

amiből

\(\displaystyle a_0'=\frac{\sin 2\alpha+\mu\cos 2\alpha}{\cos 2\alpha-\mu\sin 2\alpha}g=\frac{\mu(3-\mu^2)}{1-3\mu^2}g.\)

A képlet \(\displaystyle \mu>\tfrac{1}{\sqrt{3}}\) esetben negatív értéket ad, de ez hibás eredmény, mert a tapadó súrlódás nem tudja elindítani a könyvet – ilyenkor a súrlódási erő nagysága kisebb lesz a maximális értéknél. Ezt el lehetett volna kerülni, ha az egyenletrendszer harmadik egyenlete helyett egyenlőtlenséget írunk: \(\displaystyle 0\leq S\leq\mu N\).

Látható, ha \(\displaystyle \mu\geq\tfrac{1}{\sqrt{3}}\) (azaz \(\displaystyle \alpha\geq 30^\circ\), \(\displaystyle 2\alpha\geq 60^\circ\)), akkor a gyorsulás végtelen nagy lehet, a könyv ,,befeszül'', ,,rátapad'' a lejtőre.


Statisztika:

46 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Bélteki Teó, Bús László Teodor, Csiszár András, Erdélyi Dominik, Fekete Lúcia, Hajdu Eszter, Hornok Máté, Klement Tamás, Masa Barnabás, Nagy Gellért Ákos, Papp Emese Petra, Simon János Dániel, Sütő Áron, Tóth Hanga Katalin, Ujpál Bálint, Ujvári Sarolta.
4 pontot kapott:Bense Tamás, Blaskovics Ádám, Gyenes Károly, Hübner Júlia, Kis Boglárka 08, Kiss 131 Adorján Timon, Kovács Tamás, Magyar Zsófia, Wolf Erik, Zámbó Luca.
3 pontot kapott:12 versenyző.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2025. márciusi fizika feladatai