Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5647. feladat (2025. április)

P. 5647. Egy villanybojler néhány óra alatt melegíti fel a \(\displaystyle 20~{}^{\circ}\mathrm{C}\)-os (szobahőmérsékletű) vizet \(\displaystyle 60~{}^{\circ}\mathrm{C}\)-ra. Ha ezután egyáltalán nem folyatunk melegvizet, és a készüléket lekapcsoljuk a hálózatról, a víz hőmérséklete kb. \(\displaystyle 7\) nap alatt csökken \(\displaystyle 40~{}^{\circ}\mathrm{C}\)-ra. Ha melegen tartjuk a bojlerben a vizet, de nem használjuk, akkor hány napos elektromos fogyasztás kerül ugyanannyiba, mint a szobahőmérsékletű víz egyszeri felmelegítése? (Feltételezhetjük, hogy a bojler hőleadása arányos a víz és a környezet hőmérséklet-különbségével.)

Közli: Gnädig Péter, Vácduka

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. május 15-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelöljük a bojlerben lévő víz és a környezet hőmérsékletének különbségét \(\displaystyle T\)-vel. A víz termikus energiájának megváltozása arányos a hőmérséklet-változással: \(\displaystyle \Delta E=C\,\Delta T\), az időegységenként leadott hő pedig arányos \(\displaystyle T\)-vel. Ebből a két összefüggésből kapjuk, hogy a használaton kívüli, kikapcsolt bojler vízhőmérsékletének változási sebessége (csökkenése) \(\displaystyle T\)-vel arányos:

\(\displaystyle (1)\)\(\displaystyle \frac{\Delta T}{\Delta t}=-\lambda T(t),\)

ahol \(\displaystyle \lambda\) egy (a bojler hőkapacitásától és a hőleadási tényezőtől függő) állandó.

Az (1) egyenlet ugyanolyan alakú, mint a radioaktív bomlások törvénye, a megoldás is hasonló:

\(\displaystyle (2)\)\(\displaystyle T(t)=T_0\,\mathrm{e}^{-\lambda t}.\)

Itt \(\displaystyle T_0\) a kezdeti, \(\displaystyle t=0\) időponthoz tartozó hőmérséklet-különbség, esetünkben \(\displaystyle 60-20=40\,^\circ\mathrm{C}\). A \(\displaystyle \lambda\) ,,bomlási állandót'' a hőmérséklet-különbség feleződésének ismert idejéből számíthatjuk ki:

\(\displaystyle \frac{1}{2}T_0=T_0\,\mathrm{e}^{-\lambda\cdot\textrm{7 nap}},\)

innen

\(\displaystyle \lambda=\frac{\ln 2}{\textrm{7 nap}}\approx 0{,}1\,\frac{1}{\textrm{nap}}.\)

Az elektromos fogyasztás \(\displaystyle F\) költsége a melegítésre fordított energiával, az pedig a hőmérséklet-változással arányos:

\(\displaystyle F=k\cdot\Delta T.\)

(Ez az összefüggés még akkor is igaz, ha a villanyszámla járulékos költségeket is tartalmaz, amennyiben azok is arányosak a ténylegesen ,,elfogyasztott'' elektromos energiával.)

A bojler egyszeri felfűtésének költsége ezek szerint

\(\displaystyle (3)\)\(\displaystyle F_1=k\,T_0.\)

(A víz felmelegítése közben leadott hő sokkal kisebb, mint a felfűtés során átadott hő, hiszen a felfűtés ideje csak néhány óra, a leadott hő pedig több nap alatt lesz számottevő.)

A \(\displaystyle T_0\) hőmérsékletű bojler lehűlésének pillanatnyi sebessége (1) szerint \(\displaystyle \lambda T_0\). Ez időben állandónak tekinthető, hiszen a bojler ki-be kapcsolgató termosztátja nem engedi a hőmérsékletet számottevően \(\displaystyle T_0\) alá csökkenni. Az elektromos fogyasztás a hőveszteséget pótolja, a költsége tehát \(\displaystyle t^*\) idő alatt

\(\displaystyle (4)\)\(\displaystyle F_2=k\,\lambda T_0\,t^*.\)

(3) és (4) összevetéséből kapjuk, hogy \(\displaystyle F_1=F_2\) akkor teljesül, ha

\(\displaystyle t^*=\frac{1}{\lambda}\approx 10\,\textrm{nap}.\)

Megjegyzés. Tehát ha 10 napnál tovább nem használunk melegvizet, akkor jobban megéri kikapcsolni a bojlert, és szükség esetén visszakapcsolni.


Statisztika:

21 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Beke Márton Csaba, Bélteki Teó, Csipkó Hanga Zoé , Erdélyi Dominik, Kiss 131 Adorján Timon, Molnár Lili, Tóthpál-Demeter Márk, Ujpál Bálint, Zádori Gellért, Zólomy Csanád Zsolt.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:5 versenyző.

A KöMaL 2025. áprilisi fizika feladatai