Tudomásom szerint a TeX4ht vált a de facto standard TeX -> HTML fordítóvá. Ennek az az oka, hogy elvileg akármilyen dokumentummal boldogul, hiszen a dvi-fájlból generálja a HTML-t, nem a tex file-ból.
A gyakorlatban kicsit nehéz testre szabni. Sok opciója van, és nem megfelelő beállítások esetén csúnya is lehet a generált html file.
A dokumentáció kissé tömény a honlapján, ezért itt említek egy egy átfogóbb bevezetőt is:
Simen Kvaal: A guide to using TeX4ht as a tool for publising LaTeX-documents on the web.
Nekem két dolog jött be eddig:
1)
A TeX4ht megpróbálja lehetőleg elsinkófálni a képletek képletté generálását, és ott, ahol csak szóbajön, betűkkel helyettesíteni (italic stb). Ez néha csúnya képleteket ad, ezért én rá szoktam kényszeríteni a TeX4ht-t arra, hogy igenis minden esetben képként jelenítse meg a képleteket:
\Configure{$}{\PicMath}{\EndPicMath}{}
Ez tulajdonképp csak a .. közti dolgokra vonatkozik, az align, gather stb. környezetekre nem. Ha azokra is szeretném a kényszert kiterjeszteni, akkor azt külön az alábbi opcióval kell:
\ConfigureEnv{align}{\PicDisplay}{\EndPicDisplay}{}{}
\ConfigureEnv{gather}{\PicDisplay}{\EndPicDisplay}{}{}
...
2)
Alapból a TeX4ht szerintem kellemetlenül kicsire szedi a képleteket. Leht kérni, hogy tegye nagyobbra őket:
\DeclareMathSizes{10}{14.4}{12}{10}
(első paraméter: környező szöveg mérete, csak hogy legyen viszonyítási alap, második paraméter: textstyle méret, harmadik paraméter: indexstyle méret, negyedik paraméter: index indexe méret)
Az 1) pont alatt sorolt opcióparancsokat nem a preambulumban kell kiadni (nekem legalábbis úgy nem jött össze), hanem a \begin{document} után.
A 2) pont alatti opcióparancs viszont tényleg a preambulumba való.
A preambulumban még be kell hívni a tex4ht csomagot (style fájl-ot) is:
\usepackage{tex4ht}
bár ebben mem vagyok boztos, az is lehet, hogy nem kell.
Még egy fontos dolog: amikor én a tex file-ból html-t szeretnék csinálni, és a fent leírt dolgokat beléírom, akkor a html file ugyan szépre sikeredik, de maga a dvi file használhatatlan lesz (mármint emberileg). Szóval én dvi, pdf generálásakor kitörlöm a fenti tex4ht-specifikus dolgokat a tex file-ból.
Lehet, hogy bennem van a hiba, és valamit benéztem, mindenesetre én egyelőre itt tartok. A tex4ht egy jó rendszer, de úgy tudom, ,,gondozást igényel'' (szóval sok tanulnivaló van rajta, nem éppen egy kezesbárány.)
Én egyelőre ilyen minőségű doksikat tudok csinálni vele. A többsoros képletek (aling, gather) ronda minősége ügyében fel kell mentenem a tex4ht-t, mert az nem az ő hibája, hanem az enyém: az AMS-LaTeX \intertext parancsát olyan kontextusban alkalmaztam, ami értelem szerint nem oda való. Szóval ez a rész az én hibám, ebben a tex4ht ártatlan.
Ami az egyenletek felbontását (szemcsésségét) illeti, gondolom, azt is lehet kívánság szerint állítani, de annak még sosem néztem utána.
|