Az I. 499. feladat (2020. január) |
I. 499. A betű-számrejtvény fejtörők klasszikus matematikafeladatok. Ilyenkor azokat a számjegyeket keressük, amelyeket a megfelelő betűk helyére írva a számítási eljárás teljesül.
Például:
Oldjuk meg a fenti három feladatot a brute force (nyers erő) módszerével, azaz vizsgáljuk meg a betűk minden lehetséges értékét, amíg az összes megoldást meg nem kapjuk. Ügyeljünk arra, hogy a különböző betűk különböző számjegyeket jelentenek.
A kapott összes megoldást írjuk ki a képernyőre a betűk helyett a megfelelő számjegyek megjelenítésével az alábbi formátumban. Például a harmadik feladatban:
Beküldendő egy i499.zip tömörített állományban a program forráskódja és egy rövid leírás, ami megadja, hogy a forrásállomány melyik fejlesztői környezetben fordítható.
(10 pont)
A beküldési határidő 2020. február 10-én LEJÁRT.
Értékelés: A feladatot eredetileg "egyszerű" feladatként lett kitűzve, a három részfeladatra három különböző programrészt vártunk eltérő számú ciklussal, futás közben a vezető nullák és az azonos esetek kizárásával. A kód már ezen a szinten is (az egymásba ágyazott ciklusokba csak akkor lép be, ha az adott számjegy még nem szerepel) jelentősen gyorsítható. Örvendetes, hogy sok beküldő egy általános eljárást adott, ahol a három probléma csupán három bemeneti adatsor volt.
Mintamegoldás: Két megoldást közlünk. Az egyik a három részfeladatot három részfeladatként oldja meg, kódja rendkívül egyszerűen követhető, Pythonban készült és Szabó Barbara Noémitől, a miskolci Herman Ottó Gimnázium 12-es tanulójától származik. A másik egy általános megoldás, C#-ban készült és Kós Péter a budapesti Bornemisza Péter Gimnázium 12-es tanulója adta be.
Statisztika:
10 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Horcsin Bálint, Kohut Márk Balázs, Kós Péter, Mócsy Mátyás, Nagy 793 Márton, Szabó Barbara Noémi, Ürmössy Dorottya. 9 pontot kapott: Endrész Balázs, Papp Marcell Miklós. 7 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2020. januári informatika feladatai