 Az idei feladatok
(Szabad fordításban)
I. nap
1. feladat. Legyen n pozitív egész, és legyenek a1,a2,a3,...,ak (k 2) különbző egészek az {1,2,...,n} halmazból úgy, hogy ai(ai+1-1) osztható n-nel minden egyes i=1,2,...,k-1 esetén. Bizonyítsuk be, hogy ak(a1-1) nem osztható n-nel.
2. feladat. Az ABC háromszög köré írt kör középpontja O. P és Q belső pontjai a CA, illetve AB oldalaknak. Legyen K, L és M a BP, CQ, illetve PQ szakaszok felezőpontja, és legyen a K,L,M pontokon átmenő kör. Bizonyítsuk be, hogy ha érinti a PQ egyenest, akkor OP=OQ.
3. feladat. Tegyük fel, hogy s1,s2,s3,... egy pozitív egészekből álló, szigorúan növekvő sorozat, amire az ss1,ss2,ss3,... és ss1+1,ss2+1,ss3+1,... részsorozatok számtani sorozatok. Bizonyítsuk be, hogy s1,s2,s3,... maga is számtani sorozat.
II. nap
4. feladat. Az ABC háromszögben AB=AC. A CAB és az ABC szög felezője a BC és CA olalakat D-ben, illetve E-ben metszi. Legyen K az ADC háromszögbe írt kör középpontja. Tegyük fel, hogy BEK =45o. Határozzuk meg a CAB szög összes lehetséges értékét.
5. feladat. Határozzuk meg az összes olyan, a pozitív egészek halmazából a pozitív egészek halmazába képező f függvényt, amire tetszőleges a,b pozitív egészek esetén az a, f(b) és f(b+f(a)-1) hosszúságú szakaszokból (nem elfajuló) háromszög szerkeszthető.
6. feladat. Legyenek a1,a2,...,an különböző pozitív egészek, és legyen M egy n-1 pozitív egészből álló halmaz, ami nem tartalmazza az s=a1+a2+...+an számot. Egy szöcskének, a számegyenes 0 pontjából indulva, összesen n-szer kell ugrania jobb felé úgy, hogy az ugrások hossza rendre a1,a2,...,an legyen valamilyen sorrendben. Bizonyítsuk be, hogy az ugrások sorrendjét meg tudjuk választani úgy, hogy a szöcske egyszer se lépjen M-beli pontra.
|