|
[2025] marcius8 | 2015-03-31 07:58:12 |
Mennyi annak a valószínűsége, hogy "n" elemet véletlenszerűen sorbarendezve, a kapott elemek vagy úgy követik egymást, hogy nagyobb-kisebb-nagyobb-kisebb-.... vagy pedig úgy, hogy kisebb-nagyobb-kisebb-nagyobb-....? Bertalan Zoltán.
|
|
[2024] Hajba Károly | 2015-03-07 20:39:24 |
Erre a problémára már kigondoltam egy eljárást.
Mindkét fajta pontot (telekhatárpont és felirathely pont) külön-külön X és Y koordináták alapján sorba rendezem. A vizsgált terület legkisebb és legnagyobb X ill. Y koordinátája közé kell esnie a keresendő feliratpont mindkét koordinátájának. Egy nem túl bonyolult, de hosszabb telekforma ill. 'átlós' tájolás esetén max 10 vizsgálandó pont adódna, de a 20 feletti szám már nagyon extrém helyzet lenne.
|
Előzmény: [2021] Róbert Gida, 2015-03-07 19:42:21 |
|
[2023] Hajba Károly | 2015-03-07 20:11:40 |
Településenként van bontva, Budapesten kerületenként. Továbbá belterület-külterület-zártkert. Ezek az egybetartozó egységek, melyekre igaz, hogy minden csomópontba (nem telekhatár-töréspont) legalább három él fut be, de ez a gyakorlatban általában nem több négynél.
Tesztelés céljából kivágható egy bármely méretű téglalap formájú terület is, de ekkor lesznek kettévágott területek. (Tervezési alaptérképként ilyeneket kapunk dwg-ben, de ez az építési engedélyes terv helyszínrajzához kell.)
|
Előzmény: [2021] Róbert Gida, 2015-03-07 19:42:21 |
|
|
[2021] Róbert Gida | 2015-03-07 19:42:21 |
Heurisztika is müködik itt: legyen S a sokszög súlypontja, míg d az S és a csúcsok közötti maximális távolság. Így, ha egy p pont d-nél távolabb van S-től, akkor nem lehet a sokszögben. (és ez konkáv sokszögre is igaz természetesen).
Általában egy megyében van egy terület, így csak azokat a sokszögeket kell végignézni amik az adott megyében vannak. Egy szebb algoritmus lehetne quadtree-k alkalmazása: http://en.wikipedia.org/wiki/Quadtree .
|
|
[2020] Erben Péter | 2015-03-07 19:41:52 |
Szép feladat.
A valódi projektekben az adatok pontatlansága, illogikus tárolása sokszor több gondot okoz, mit az, hogy van-e jó algoritmus az elméleti problémára. A hibák javítása és az adatok "tisztítása" nehezebb, mit az eredeti kérdés megoldása.
|
Előzmény: [2017] Hajba Károly, 2015-03-07 17:22:54 |
|
[2019] Hajba Károly | 2015-03-07 18:31:21 |
Itt egy minta. 14. és 16. oldal
14. oldal: A határvonal a szakasz (s ezért írtam először vonalat), a határ a lánc, s a felület a terület.
16. oldal: A tényleges állományokban csak a T_PONT, T_HATARVONAL és ezektől független T_OBJ_ATTRDB van meghatározva, azaz a [* sárga szám *] helyett [**] szerepel, így nincs a T_FELULET-hez kötve. A * az adatok közötti szakaszoló jel.
|
Előzmény: [2015] Erben Péter, 2015-03-07 15:10:03 |
|
[2018] Hajba Károly | 2015-03-07 17:46:47 |
Tesztadat a szabványos DAT formátumban ill. a jelzett digitális szinten a földhivataloknál rendelkezésre állnak. Annyi észrevétellel, hogy egyes egyébként illeszkedő szakaszok elvileg közös pontja néha, ha csak kis mértékben is, de csak közel egymás mellett van. Gyanítom, hogy ez a régi rajzos térképek kézi digitalizálásának következménye. A CAD programom dwg-t fogad, s ha egy zárt görbébe kattintok, akkor azt kitölti. Sokszor ez nem sikerül és 'nem zárt görbe' hibajelzést ad, pedig ránézésre a rajzon a görbe zárt.
Majd megkérdezem, hogy (a DAT és DWG-n kívül) még milyen formátumban igényelhető adat.
|
Előzmény: [2015] Erben Péter, 2015-03-07 15:10:03 |
|
[2017] Hajba Károly | 2015-03-07 17:22:54 |
Köszönöm a részletes leírást.
Tegnap este rábukkantam az (A) példádra a wikin.
A feladat teljesen az életből való, sajnos minden téren. A szakaszok a földhivatali nyilvántartásban a telekhatárokat képező ömlesztve digitalizált szakaszok, az önálló pontok ezen telkek helyrajzi szám feliratának a helye. A '90-es évek végén nagyon jól kidolgozott szabvány lett megalkotva erre, de a megvalósítás során csak a lehető legkisebb átalakítást hajtották végre. A szabványban le van írva a telek fogalma is, de a nyilvántartásban nincsenek hozzárendelve a szakaszok ill. a láncok. Pedig amennyiben ez meg lenne oldva, akkor az erre alapuló területi tervezésnél nem egy CAD-es fedvényrajzot kellene készíteni kézzel és egérrel, ami vagy illeszkedik a töréspontokhoz vagy csak megközelíti, hanem a helyrajzi számmal. A hrsz-hez csak hozzárendelem a területfelhasználási adatokat, és a többit egy program elintézi ill. precízen felrajzolja, valóságos területi kimutatást készít. De jelenleg ez csak közelítő és emiatt nem lehet hiteles.
Most indult egy pilot program a "digitális Magyarországért", s ez épp abban a városban van, ahol dolgozom és épp ismerem az egyik kulcsembert. Így teszek egy kísérletet arra, hogy ez az átalakítás is bekerülhessen idővel a programba. Ehhez látnom kell a feladat folyamatát, méretét, buktatóit, s minden közbe jöhető dolgot mivel idő és pénzügyi igényt kell adni ahhoz, hogy esetleg bekerülhessen.
|
|
Előzmény: [2015] Erben Péter, 2015-03-07 15:10:03 |
|