Papp Emese Petra, Balla Donát, Morvai Várkony, Pázmándi József, Sütő Áron
A 2025-ös nyári KöMaL-tábor ismét Dombóvár-Gunarason került megrendezésre, ahol a matematika és a fizika iránt érdeklődő középiskolás diákok egy héten át közösen gondolkodtak, versenyeztek és pihentek. A résztvevők között voltak visszatérő táborozók és új jelentkezők is, akik hamar beilleszkedtek a barátságos, motiváló közegbe. A tábor programjai három tapasztalt táborvezető, valamint több tanár és mentor részvételével zajlottak.
"Vörösingesek"
A megérkezést követő első este ismerkedéssel telt. A fizikás diákok három-, illetve négyfős csapatokba szerveződtek, amelyek egész héten együtt dolgoztak a különböző mérési, elméleti és numerikus feladatokon. A matematika és fizika szekciók párhuzamosan, de egymással együttműködve működtek, több közös program is volt, amelyek segítették a két terület közötti kapcsolat megélését.
Pingpong?
A matematikai csoport tagjai két szinten dolgoztak: egy haladó és egy kezdő csapatban. A délelőttökön Dobos Sándor és Kiss Géza tanár urak vezettek foglalkozásokat, ahol korábbi évek olimpiai (IMO, MEMO) feladatait, valamint shortlist-es példákat oldottak meg közösen. Az ebédet követően a diákok kisebb csoportokban folytatták a gondolkodást, majd délután a megoldásokat közösen megbeszélték. A hét közepén, szerdán délelőtt a matekosok csapatversenyen mérhették össze tudásukat.
A fizika szekcióban tizenhat diák dolgozott három táborvezető irányításával. A csoportok minden nap többféle feladattípust kaptak – elméleti, mérési, numerikus és úgynevezett ,,képzetes'' problémákat –, amelyek megoldásaira kapott pontok alapján alakult ki a tábori pontverseny végeredménye. A feladatok során a diákok nemcsak számoltak, hanem méréseket is végeztek, és betekintést kaptak a magasabb szintű fizikai gondolkodásba. Emlékezetes volt Kondákor Márk kedd esti előadása ,,Vezetés a sávon belül!'' címmel. Ezt a fizikások számára tartotta a szálloda konferenciatermében, de több matekos is beült az előadásra. A tábor utolsó ,,versenynapján'' a csapatoknak egy olyan láncreakciót kellett megalkotni, amely minél több elemből (például pingponglabdákból, könyvdominókból) állt, és minél tovább volt mozgásban. Néhányan a fák között dolgoztak, de az egyik csapat például a focipályán építette meg művét. A láncreakciók pontozásán minden fizikás táborozó részt vett, és hatalmas izgalommal figyelték a labdák gurulását, a székek borulását és a vizespalackok eldőlését.
Láncreakciók
A mindennapokat svédasztalos reggeli, közös ebéd és vacsora tagolta, a reggeli bundáskenyér különösen népszerűnek bizonyult.
Az élet palacsintás oldala
A tanulás mellett jutott idő szabadidős programokra is. A diákok gyakran kártyáztak, röplabdáztak. A szerda délután teljesen a kikapcsolódásé volt: az egész tábor a közeli gunarasi strandon fürdött, pihent, csúszdázott.
Aquaplanning
A pénteki zárónapon ismertették a pontversenyek eredményeit, és a táborvezetők értékelték az egész heti munkát, a diákok pedig a szervezők és mentorok munkáját köszönték meg.
Az utolsó este hagyományos tábortüze elmaradt ugyan a tűzgyújtási tilalom miatt, de az esti közös énekléssel ilyesmi nem történhetett meg, a két szekció együtt búcsúztatta a tábort gitárszó és körtemuzsika kíséretével.
A dombóvári KöMaL-tábor idén is bizonyította, hogy a természettudományos érdeklődés és a jókedv kéz a kézben járhat: a résztvevők nemcsak tudásban, hanem közösségi élményben is gazdagodtak. A közös gondolkodás, a versenyek és a baráti beszélgetések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a tábor emléke sokáig megmaradjon a diákokban.
Díjkiosztón
Sütő Áron (Egri Dobó István Gimnázium) históriás énekben is megemlékezett a táborról:
(A tábori beszámoló Papp Emese Petra, Balla Donát, Morvai Várkony, Pázmándi József és Sütő Áron írása alapján készült.)
A KöMaL kiadásának, a versenyek teljes lebonyolításának, díjazásának és a díjkiosztóval egybekötött Ifjúsági Ankétok szervezésének költségeit 2007 óta a MATFUND Középiskolai Matematikai és Fizikai Alapítvány fizeti.
Kérjük, személyi jövedelemadója 1%-ának felajánlásával álljon a több, mint 125 éve alapított Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok mellé!
A KöMaL egy példányának ára 2025. szeptembertől 1600 Ft, előfizetése 1 évre 12500 Ft – BJMT tagoknak 12000 Ft.
Megrendelem
Azok is figyelmesen olvassák el a Versenykiírást, akik tavaly már részt vettek versenyünkben.
Idén is matematikából, fizikából és informatikából indítunk versenyeket. Egyénileg, illetve csapatban is lehet versenyezni, a versenyek 9 hónapon keresztül, 2025. szeptemberétől 2026. június elejéig tartanak. Minden hónapban új feladatokat tűzünk ki, és a megoldásokat a következő hónap elejéig küldheted be. A verseny végeredményét a 2026. szeptemberi számunkban hirdetjük ki. A díjakat jövő ősszel, a KöMaL Ifjúsági Ankéton adjuk át.
Idén Miskolc vendégül a matematikatanárok csapatát a Rátz László Vándorgyűlés keretei között. Négy szekcióban zajlottak a szemináriumok és az előadások, ezen kívül átadták a Bolyai János Matematikai Társulat Beke Manó Emlékdíjait és a Reményi díjakat az országos matematikaversenyeken kiváló eredményt elért tanulók tanárainak.
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat 2025. évi Eötvös-versenye október 17-én délután 3 órai kezdettel tíz magyarországi helyszínen került megrendezésre. Az ünnepélyes eredményhirdetésre és díjkiosztásra 2025. november 28-án délután került sor az ELTE TTK Eötvös termében. Megemlékeztünk az 50 és 25 évvel ezelőtti Eötvös-versenyről, ismertettük az akkori feladatokat és a győztesek nevét. Az 50 évvel ezelőtti díjazottak közül Virosztek Attila, a 25 évvel ezelőttiek közül Pozsgay Balázs volt jelen – ők röviden beszéltek a versennyel kapcsolatos emlékeikről és a pályafutásukról. Az 50 évvel ezelőtti II. díjas Zimányi Gergely videóüdvözletet, a 25 évvel ezelőtti I. díjas Buruzs Ádám pedig szöveges üzenetet küldött a jelenlévőknek.